Data modyfikacji:

Depilacja woskiem w domu. Jak ją wykonać?

Chcesz się pożegnać z owłosieniem na kilka tygodni i cieszyć się gładkim ciałem? W takim razie doskonałym pomysłem będzie depilacja woskiem! Możesz wykonać ją w domu – wystarczy, że zadbasz o odpowiednie przygotowanie skóry i będziesz postępować zgodnie z naszymi wskazówkami. Sprawdź, jak powinna wyglądać depilacja woskiem w domu!

depilacja woskiem w domu

Przed depilacją woskiem w domu – praktyczne wskazówki

Zanim rozpoczniesz depilację woskiem w domu, zadbaj o odpowiednie przygotowanie skóry do zabiegu. Mowa przede wszystkim o rezygnacji z golenia do momentu, aż włoski nie będą mieć około 5-7 mm. Dzięki temu wosk bez problemu je chwyci i wyrwie.

Dobrze jest również wykonać peeling dzień przed depilacją, który usunie martwy naskórek i uwolni wrośnięte włoski. Pamiętaj, aby bezpośrednio przed zabiegiem nie smarować ciała żadnymi kosmetykami do pielęgnacji!

Przeczytaj także, jaki depilator wybrać

Depilacja woskiem w domu – niezbędne akcesoria

Co potrzebujesz, aby wykonać depilację woskiem w domu? Oczywiście wosk, najlepiej z podgrzewaczem. Dzięki temu z łatwością go rozpuścisz i przygotujesz do aplikacji na skórę. Pomocna może okazać się także szpatułka z drewna lub plastiku oraz specjalne paski.

Wspomniane paski powinny być wykonane albo z bawełny, albo z fizeliny. To właśnie one służą do przyklejenia wosku i usunięcia niechcianego owłosienia. Co więcej, musisz odpowiednio odtłuścić skórę przed zabiegiem. W tym celu najlepiej sięgnąć po zwykłą mąkę ziemniaczaną.

Depilacja woskiem w domu krok po kroku

Jak wykonać depilację woskiem w domu? Gdy przygotujesz już odpowiednio skórę, wsyp wosk do podgrzewacza i podgrzej go do 37 stopni Celsjusza. W momencie, gdy zacznie się topić, możesz delikatnie go wymieszać za pomocą szpatułki.

Kolejnym krokiem jest odtłuszczenie skóry. To właśnie na tym etapie sprawdzi się mąka ziemniaczana, którą wystarczy posypać nogi, pachy czy ręce. Sprawdź, czy wosk jest już nagrzany i możesz zaczynać depilację!

Nałóż ostrożnie gorący wosk na skórę, starając się, aby nie pokryć nim zbyt dużej części nogi czy ręki. Lepiej wykonywać depilację mniejszymi partiami. Pamiętaj też, aby rozprowadzać go zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków. Dzięki temu lepiej je chwyci i skuteczniej usunie niechciane owłosienie. 

Następnie przyłóż do wosku pasek. Przyklej go od dołu do góry, pocierając ręką. Gdy fizelina lub bawełna już do niego przylegają, możesz przejść do najgorszego etapu, czyli odrywania. Rób to zdecydowanie i szybko, koniecznie pod włos, jednocześnie naciągając drugą ręką skórę. Gotowe!

Przeciwwskazania do depilacji woskiem

Pamiętaj, że depilacja woskiem w domu, podobnie jak wiele innych zabiegów, ma pewnie przeciwwskazania. Na ich liście znalazło się przede wszystkim uczulenie na wosk. Oprócz niego należy odczekać lub całkowicie zrezygnować z usuwania włosków, jeśli masz jakiekolwiek świeże rany i blizny, duże żylaki oraz stany zapalne skóry.

Przeciwwskazaniem do depilacji woskiem w domu jest także zaawansowana ciąża i świeża opalenizna. Dodatkowo odradza się wykonywanie zabiegu w przypadku kobiet, u których zdiagnozowano cukrzycę.

O czym należy pamiętać po zabiegu depilacji woskiem w domu?

Bezpośrednio po zabiegu depilacji woskiem w domu należy powstrzymać się od wykonywania peelingów. Dodatkowo koniecznie ogranicz korzystanie z sauny czy basenu, przynajmniej na kilka dni. Dobrym pomysłem jest również unikanie słońca i rezygnacja z wizyt w solarium.

Aby złagodzić podrażnienia, przez kilka dni nie bierz gorących kąpieli i pryszniców. Zamiast tego myj się w letniej wodzie, używając delikatnych środków myjących. Nie zapomnij też o odpowiednim nawilżeniu skóry!

Autorka: Katarzyna Wendzonka