Data publikacji:

Dlaczego ciśnieniomierz dopompowuje?

Nadciśnienie tętnicze i choroby serca należą do chorób cywilizacyjnych, dlatego regularny pomiar ciśnienia jest podstawą profilaktyki zdrowotnej. Najpopularniejszym wyborem jest ciśnieniomierz elektroniczny – nadgarstkowy lub naramienny. Dlaczego jednak niektóre z urządzeń dopompowują powietrze podczas pomiaru? Czy oznacza to, że ciśnieniomierz jest uszkodzony lub nieprawidłowo założony? Sprawdź, dlaczego ciśnieniomierz dopompowuje powietrze.
Dlaczego ciśnieniomierz dopompowuje?

Ciśnieniomierz dopompowuje powietrze? Niektóre ciśnieniomierze tak mają

Jaki ciśnieniomierz wybrać i jak go używać? Zanim przejdziemy do wyjaśnienia powodów, dlaczego ciśnieniomierz dopompowuje powietrze, warto zaznaczyć, że w niektórych modelach jest to normą. Dotyczy to zwłaszcza ciśnieniomierzy nadgarstkowych, które są nieco mniej precyzyjne od tych zakładanych powyżej łokcia.
Zadaniem mankietu ciśnieniomierza jest zamknięcie dopływu krwi, dlatego urządzenia zaprogramowane są w taki sposób, aby zamknąć naczynia krwionośne nawet przy ciśnieniu rozkurczowym 200. Następnie powietrze powoli upuszczane jest z mankietu, przez co nacisk się zmniejsza. Dopompowanie powietrza przez ciśnieniomierz pozwala więc ustabilizować lub potwierdzić pomiar. To naturalne zjawisko.

Dlaczego ciśnieniomierz dopompowuje powietrze?

Jeśli jednak praca ciśnieniomierza zmieniła się nagle lub dopompowywanie powietrza nie jest normą, warto poszukać przyczyn. Czasem odpowiada za to zwykłe zmęczenie organizmu, odwodnienie czy nieustabilizowana praca serca, np. po dużym wysiłku. Wówczas wykonanie pomiaru przez elektronikę ciśnieniomierza jest utrudnione, a urządzenie musi kilkukrotnie zamykać tętnice, by upewnić się, czy wyniki są prawidłowe.
Z tego powodu zaleca się wykonywanie pomiaru po około 30 minutach od aktywności fizycznej, spożycia posiłku, paleniu papierosów lub w trakcie choroby. Nieprawidłowe wyniki mogą być również efektem stresu, bo podczas wyrzutu adrenaliny obkurczają się naczynia krwionośne.

Źle nałożony mankiet – jedna z przyczyn dopompowywania powietrza

Inną powszechną przyczyną wielokrotnego dopompowywania powietrza przez ciśnieniomierz jest nieprawidłowo nałożony mankiet. Ciśnieniomierze mają zazwyczaj spory zakres regulacji mankietu, ale czasem długość rzepu może być niewystarczająca. Jeśli nie możesz objąć nadgarstka lub ramienia mankietem lub twoje ręce są zbyt szczupłe, by ściśle zamknąć zapięcie, badanie ciśnienia będzie utrudnione. Przed zakupem warto więc upewnić się, że zakres regulacji jest odpowiedni. Najłatwiej po prostu zmierzyć obwód nadgarstka lub bicepsa. Pamiętaj także o tym, by założyć mankiet ciśnieniomierza na wysokości wskazanej przez producenta.

Wyczerpane baterie ciśnieniomierza

Czasem ponowne dopompowywanie powietrza to oznaka, że baterie urządzenia są już na wyczerpaniu. Dobrej jakości ciśnieniomierz oczywiście informuje o niskim poziomie naładowania, ale wcześniej mogą pojawić się inne symptomy. Oprócz powolnej pracy pompki i dopompowywania mankietu czasem zdarzają się wyniki mocno odchylone od normy. Jeśli wskazywane ciśnienie jest znacznie zawyżone lub zaniżone, na wszelki wypadek warto wymienić baterie na nowe lub doładować akumulator.

Jak prawidłowo korzystać z ciśnieniomierza?

Aby ciśnieniomierz mógł wykonać pomiar precyzyjnie, warto mu w tym pomóc. W czasie badania unieść rękę i ułożyć ją zgodnie z zaleceniami producenta. Nie należy też rozmawiać, spożywać posiłków, chodzić czy nadmiernie się poruszać. Najlepiej zrelaksować i wyciszyć się na około 15 minut przed badaniem, by ciśnieniomierz miał najłatwiejszą pracę. Upewnij się także, że rurka doprowadzająca powietrze do mankietu ramiennego jest dobrze osadzona i nie przepuszcza powietrza. W ten sposób nabicie powietrza i mierzenie ciśnienia będzie szybkie oraz bezproblemowe.
Zdjęcie: wutzkoh / Envato Elements
Autor: Szymon Sonik