Data publikacji:

Jaka dobra lodówka z kostkarką? 

Lodówki z kostkarkami lodu kojarzyły się przez wiele lat głównie z amerykańskimi filmami, ze względu na ich brak w polskich sklepach oglądać mogliśmy je jedynie na małym lub srebrnym ekranie. Dzięki temu bardzo często urządzenia tego typu były odbierane jako luksusowe konstrukcje dla wybranych. Dziś kostkarki w lodówkach nie należą już do rzadkości, a na sprzęt tego typu mogą pozwolić sobie przeciętni konsumenci. Jakie zalety mają jednak kostkarki i czy warto zainwestować w wyposażone w nie lodówki?
dobra lodówka z kostkarką
Szybki dostęp do lodu przydaje się w wielu sytuacjach, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy przygotowujemy orzeźwiające drinki lub soki. Ręczne robienie kostek lodu wiąże się najczęściej z używaniem mało wygodnych foremek, w których lód bardzo często pęka lub przymarza i jest trudny do usunięcia. Kostki musimy też przygotować z wielogodzinnym wyprzedzeniem, co jest problemem np. gdy najdzie nas ochota na zimny napój lub do drzwi zapukają niespodziewani goście. 
Lodówka z kostkarką rozwiązuje w dużej mierze te problemy i robiony przez nią lód przydaje się podczas upałów, spotkań rodzinnych oraz różnego rodzaju imprez okolicznościowych i spotkań ze znajomymi. Łatwy i szybki dostęp do lodu może zachęcić nas też do częstszego robienia alkoholowych lub bezalkoholowych drinków, a także sorbetów i innych deserów. 

Dobra lodówka z kostkarką – jaka działa?

Lodówki z kostkarkami dzielimy na dwie podstawowe grupy. Pierwszą z nich stanowią urządzenia wymagające stałego dostępu do źródła wody (kostkarki automatyczne), co wiąże się z koniecznością podłączenia ich do instalacji wodociągowej, zazwyczaj robimy to w identyczny sposób jak w przypadku zmywarki lub pralki, korzystając z elastycznej rury połączonej z zaworem. Drugą grupę stanowi sprzęt, w którym wodę na lód uzupełniamy w sposób ręczny (kostkarki ręczne). Oba rozwiązania mają swoje niewątpliwe zalety i wady, przyjrzyjmy się więc im z osobna.

Lodówka z kostkarką automatyczną

Lodówki z kostkarkami automatycznymi są przeważanie kompletnie bezobsługowe. Samodzielnie pobierają one wodę i wlewają ją do specjalnych foremek, z których kostki po zamrożeniu przekazywane są do specjalnego dozownika, umieszczonego wewnątrz chłodziarki lub bezpośrednio w jej drzwiach. Dzięki wbudowanym czujnikom, gdy liczba kostek spadnie poniżej pewnego poziomu urządzenie pobiera wodę i robi kolejną porcję. Użytkownik ma więc stały dostęp do lodu i nie musi pamiętać o tym, czy ostatnio uzupełniał zbiornik na wodę. 
Zazwyczaj jedyną czynnością, jaką powinien wykonać użytkownik takiej lodówki z kostkami lodu jest regularna wymiana filtra wody. Jest on ważny zwłaszcza, gdy zmagamy się z problemem twardej wody, kamień wpływa bowiem na smak lodu, wyraźnie go psując. Obecność filtra poprawia czystość kostek lodu, a tym samym jakość przygotowywanych napojów.
Wadą lodówki z automatyczną kostkarką jest oczywiście konieczność podłączenia jej do instalacji wodnej, ponieważ sprzęt powinien znajdować się blisko zaworu oznacza to często konieczność przebudowy instalacji w kuchni, ograniczają wybór miejsca, w jakim można ją ustawić. Warto dodać, że lodówki z kostkami lodu dostępne są zarówno w wersji wolnostojącej, jak i przeznaczonej do zabudowy. 
Kostkarki automatyczne montowane są najczęściej w lodówkach typu side by side, choć czasem spotkamy się z nimi także w urządzeniach z dwoma lub pojedynczymi drzwiami. Warto zauważyć, że mechanizm odpowiadający z produkcje lodu zmniejsza dostępną przestrzeń w chłodziarce, dlatego też najmniejszą stratę w tym względzie odczują właściciele największych urządzeń.

Lodówka z kostkarką ręczną

Ręczna kostkarka jest znacznie prostszym rozwiązaniem, opiera się on o duży plastikowy pojemnik na wodę umieszczony zazwyczaj w ścianie chłodziarki. W razie potrzeby możemy go wyjąć i wyczyścić. Wlewana do niego ciecz jest zmrożona w foremkach, które opróżniamy za pomocą prostego mechanizmu, bezpośrednio do szuflady w zamrażarce lub do podajnika umieszczonego w środku chłodziarki. Nieraz spotkamy się też z mechanizmem opróżniającym zamontowanym bezpośrednio na drzwiach. Niektóre urządzenia dają też możliwość kruszenia lodu. 
Tego typu kostkarka nie wymaga skomplikowanej konserwacji, pojemnik musimy bowiem regularnie czyścić i uzupełniać, jeśli chcemy mieć stały dostęp do lodu. Warto zwrócić uwagę na to, że nie ma tutaj jednak konieczności wymiany filtra, do wnętrza możemy bowiem wlać przegotowaną lub uprzednio przefiltrowaną wodę, co daje pewne oszczędności. Co ważne, daje to nam również dodatkowe możliwości możemy np. zabarwić lód lub dodać do niego aromaty i inne dodatki. Zamrozimy też różne soki, a nawet kawę, robiąc z nich kostki, które mogą być dodatkiem do drinków i deserów. 
Kostkarki ręczne spotkamy w wielu typach lodówek z kostkami lodu, niektóre z nich można w razie potrzeby całkowicie usunąć z wnętrza, gdy chcemy czasowo zwiększyć przestrzeń przeznaczoną do przechowywania jedzenia. Pamiętajmy, że sprawdzają się one przede wszystkim w większych lodówkach, dotyczy to zwłaszcza modeli z dozownikami zamontowanymi bezpośrednio w drzwiach.

Dla kogo lodówka z kostkami lodu?

Lodówka z kostkarką jest rozwiązaniem, które sprawdzi się w większości gospodarstw domowych. Jeżeli poszukujemy nieco większych chłodziarek modele z tą funkcją będą całkiem rozsądnym wyborem, nawet mimo nieco wyższej ceny. Poprawia one nasz komfort i mogą zachęcić do interesujących eksperymentów w kuchni są również niezbędne w mieszkaniach miłośników drinków oraz chłodnych napojów.
Zdjęcie: Envato Elements