Data modyfikacji:

Jak wybrać dobre garnki na gaz?

Garnki są podstawowym wyposażeniem w każdej kuchni. Aktualnie producenci oferują dziesiątki modeli, dzięki czemu możesz wybrać odpowiedni materiał, średnicę, przeznaczenie, a nawet kolor. Jak znaleźć najlepszy produkt? Przychodzimy z pomocą! Przygotowaliśmy dla ciebie poradnik, w którym podpowiadamy, jakie dobre garnki na gaz powinny znaleźć się w twojej kuchni.
Pot in the stove

Jakie garnki kupić na gaz? Na to warto zwrócić uwagę

Zastanawiasz się, jakie garnki kupić na gaz? Mamy dobrą wiadomość – taki rodzaj kuchenki sprawia, że wybór odpowiedniego wyposażenia kuchennego nie powinien sprawić ci żadnego problemu. Najważniejszym krokiem podczas zakupów jest sprawdzenie oznaczenia producenta, które potwierdza, że interesujący cię garnek albo garnki są przeznaczone do użytku na kuchence gazowej. Szukaj go na dnie produktu.
A na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie zakupu dobrych garnków na gaz? Najważniejsze są:
  • materiał wykonania i powłoka,
  • rozmiar i pojemność,
  • przeznaczenie,
  • wygląd,
  • dodatek pokrywki.

Z czego powinny być wykonane dobre garnki na gaz?

W przypadku dobrych garnków na gaz materiał wykonania jest zdecydowanie najważniejszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę. W ofercie popularnych marek znajdziesz przede wszystkim modele żeliwne, ze stali nierdzewnej i aluminiowe. Czasami można trafić też na garnki emaliowane.
  • Żeliwne garnki na gaz – są trwałe, dzięki czemu posłużą ci przez lata. Dobrze i równomiernie rozprowadzają ciepło, mogą być używane i na kuchence, i w piekarniku, a do tego umożliwiają gotowanie beztłuszczowe. Garnki żeliwne są również uniwersalne i długo trzymają ciepło.
  • Garnki na gaz ze stali nierdzewnej – mogą pochwalić się wytrzymałością, odpornością na korozję i zarysowania oraz możliwością mycia w zmywarce. Z uwagi na brak powłoki mogą być używane w duecie ze sztućcami i innymi przyborami z dowolnego materiału.
  • Aluminiowe garnki na gaz – są lekkie, dość odporne na uszkodzenia i szybko się nagrzewają, dzięki czemu pozwalają zaoszczędzić energię. Dobrze przewodzą ciepło, nadają się do podgrzewania (powłoka non-stick) oraz należą do grupy tanich garnków na gaz. Jeśli szukasz budżetowego wyposażenia do kuchni, to aluminium jest całkiem dobrym wyborem.
Nie bez znaczenia jest także powłoka w garnkach na gaz. Najczęściej stosuje się ją w modelach aluminiowych. Producenci stawiają na dodatki teflonowe, ceramiczne, emaliowane czy marmurowe. Za najbezpieczniejsze i zarazem najlepsze uważa się garnki z powłoką ceramiczną albo marmurową.
  • Powłoka ceramiczna – pozwala zachować maksimum smaku przygotowywanych potraw, nadaje się do gotowania beztłuszczowego i szybko przewodzi ciepło. Dodatkowo jest odporna na zarysowania i przyjazna dla środowiska.
  • Powłoka marmurowa – nowość na rynku, która szybko zdobyła popularność. Jest odporna na wysokie temperatury, szybko się nagrzewa i jest wolna od szkodliwych dla zdrowia dodatków.

Rozmiar i pojemność dobrych garnków na gaz

Gdy wybierzesz już odpowiedni materiał, czas na dobranie idealnego rozmiaru i pojemności dobrych garnków na gaz. Warto mieć w kuchni przynajmniej dwa modele – jeden mniejszy, a drugi większy. Oczywiście, im więcej domowników, tym więcej przyda się dużych garnków.
Do wyboru masz garnki na gaz o pojemności od 0,25 do nawet 98,2 l! Równie imponujący jest zakres średnic dostępnych modeli, który zaczyna się już od 16 cm.

Dobre garnki na gaz – zwróć uwagę na ich przeznaczenie

Można śmiało stwierdzić, że najbardziej trafionym zakupem są dobre i tanie uniwersalne garnki na gaz. To modele, które możesz wykorzystać dosłownie do wszystkiego – od podgrzania mleka, przez przygotowanie sosu, aż po ugotowanie zupy albo makaronu.
Niektórzy producenci mają także w swojej ofercie specjalne garnki na gaz przeznaczone do makaronu albo mleka. Ich zakup nie jest jednak niezbędny – wszystko, na co tylko masz ochotę, przygotujesz w modelach uniwersalnych.

A może zestaw garnków na gaz?

Zamiast kupować pojedyncze garnki na gaz, możesz zdecydować się na ich zestaw. Praktyczne komplety oferują takie marki jak Zwieger, Gerlach, Zwilling, Tefal, Maestro czy Tescoma. W zależności od liczby domowników i twoich potrzeb możesz postawić na zestaw obejmujący 5 lub nawet więcej garnków na gaz. Możesz również zdecydować się na komplet z patelnią, aby za jednym razem kupić pełne wyposażenie do swojej kuchni.
Czy zestaw garnków na gaz to dobry pomysł? Jak najbardziej. Jedną z największych zalet takiego wyboru jest atrakcyjna cena. Bardzo często komplety są tańsze niż kupno pojedynczych modeli. Dodatkowo producenci dbają o to, aby ich przechowywanie było łatwe i nie zajmowało zbyt wiele miejsca. Garnki są zaprojektowane w taki sposób, że możesz wkładać jeden do drugiego. Nie bez znaczenia jest również spójna estetyka kompletu.

Polecane garnki na gaz – ranking

Na zakończenie przygotowaliśmy dla ciebie zestawienie dobrych garnków na gaz. W poniższym rankingu znajdziesz polecane modele, które z pewnością sprawdzą się w twojej kuchni.
  1. 6-częściowy zestaw retro garnków ze stali nierdzewnej – praktyczny komplet, w którym znajdziesz 3 garnki na gaz razem z dedykowanymi im pokrywkami. Produkty mają pojemność 2, 3 i 5 l, zostały wyposażone w uchwyty i miarkę w środku, a do tego mogą być używane na dowolnej kuchence.
  1. Tefal Duetto z pokrywką – kolejny dobry garnek na gaz ze stali nierdzewnej. Wysoki model o pojemności 6,1 l może pochwalić się dodatkiem nitowanych uchwytów, szklaną pokrywką do odcedzania oraz miarką w środku.
  1. Le Creuset Signature Casserole – dobry garnek żeliwny na gaz z dodatkową emalią ceramiczną. Model o pojemności 6,7 l zwraca uwagę swoim płomiennym kolorem, który jest tylko jedną z jego wielu zalet. Garnek szybko się rozgrzewa, jest odporny na korozję oraz chroni potrawy przed przywieraniem do dna.
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.