Data publikacji:

Jakie są dobre klamki do drzwi wewnętrznych?


Klamki do drzwi wewnętrznych są najważniejszym fragmentem drzwi i obowiązkowym elementem wyposażenia każdego domu. Pełnią nie tylko funkcje praktyczne, ale również estetyczne – wykańczają i ozdabiają pomieszczenie. Źle dobrane będą pierwszą rzeczą, która będzie przykuwać naszą uwagę, stąd tak ważne jest odpowiednie ich dopasowanie do drzwi, a także charakteru przestrzeni, w jakiej mają być umieszczone. Dowiedz się, jak dobrać najlepszą klamkę do drzwi wewnętrznych.
klamka

Dobre klamki do drzwi wewnętrznych – czyli jakie?


Dobra klamka to taka, którą można wygodnie chwytać. Powierzchnia chwytu nie może być za mała. Jeśli klamki w całym domu lub mieszkaniu są takie same, dodaje to nieco spójności całej przestrzeni. Materiał wykonania klamki należy dopasować do materiału, z jakiego wykonane są zawiasy. Najbardziej praktyczne w utrzymaniu będą klamki, na których nie pozostają odciski palców. Jeśli w domu mamy dzieci lub zwierzęta, dobrym wyborem może okazać się zakup klamek ze specjalną warstwą antybakteryjną. Wybierając klamkę, należy spojrzeć również na szyld i sposób zamykania. Można wybierać spośród szyldów ukrytych, geometrycznych, kwadratowych i okrągłych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając klamkę do drzwi wewnętrznych?


Wybierając klamkę do drzwi wewnętrznych, należy kierować się przede wszystkim wygodą. Klamka powinna mieć ergonomiczny kształt, dobrze dopasowany do anatomii ludzkiej dłoni. Nie powinna być zbyt ciężka, szczególnie jeśli mają z niej korzystać dzieci. Z kolei zbyt lekka klamka może się kojarzyć ze słabym wykonaniem i brakiem wytrzymałości. Klamka wewnętrzna musi być nie mniej odporna na zniszczenia, niż klamka zewnętrzna. Będzie używana zapewne nieco częściej, niejednokrotnie w pośpiechu. Powinna wykazywać się dobrą odpornością na przebarwienia, zarysowania oraz wilgoć i wyższe temperatury, w przypadku łazienek i kuchni.

Dobór klamki do drzwi i pomieszczenia


Najprostszą zasadą, jaką warto się kierować, jest stwierdzenie „im większe drzwi, tym cięższa wizualnie klamka”. Zbyt delikatna lub zbyt masywna klamka dobrana do nieodpowiednich drzwi będzie niepotrzebnie rzucać się w oczy i zniweczy efekt estetyczny całych drzwi. W pomieszczeniach eleganckich, glamour i nowoczesnych, dobrym rozwiązaniem będzie wybór stalowej, szczotkowanej lub błyszczącej klamki. We wnętrzach luksusowych można postawić na czarny mat, natomiast we wnętrzach klasycznych na drewno, mosiądz, postarzane metale i ozdobne rozety.

Modne klamki do drzwi wewnętrznych


Obecnie coraz bardziej modne stają się czarne, matowe klamki i klamki kontrastowe. Klamki o szalonych kolorach warto wybierać do pokojów dziecięcych lub niebanalnych, ekstrawaganckich wnętrz. Mosiądz i szczotkowana stal nierdzewna to również bardzo popularne materiały klamek. Można skomponować go zarówno ze srebrnymi, jak i złotymi elementami we wnętrzu. Stal nierdzewna jest z kolei najbardziej uniwersalnym i ponadczasowym materiałem. Będzie idealnym wyborem dla osób, które lubią częste zmiany i przemeblowania. Stal będzie pasowała do większości aranżacji, nie przytłoczy ich i jest niesamowicie trwała. Coraz częściej spotykamy się również z tym, że niektórzy wybierają klamki dzielone, np. stal z dodatkiem czerni. Takie rozwiązania mogą prezentować się bardzo efektownie we wnętrzu, ale są mniej uniwersalne niż wyłącznie stal.

Dobór klamki do drzwi przesuwnych


Drzwi przesuwne często traktujemy jako alternatywę dla klasycznych drzwi. Chociaż prezentują się niejednokrotnie bardzo estetycznie i efektownie, utrudnią one dobór klamek do domu lub mieszkania. Klamki do drzwi przesuwnych, ponieważ mają pełnić inne funkcje, są inaczej zbudowane. Montaż klamki klasycznej do drzwi przesuwnych może skończyć się uszkodzeniem drzwi lub wnęki, w którą je wsuwamy. Do drzwi przesuwnych stosujemy najczęściej uchwyty. Są one wykonywane z tych samych materiałów, co zwykłe klamki (mosiądz, stal, aluminium), zatem dopasowanie ich do reszty klamek w domu nie powinno stanowić większego problemu. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach – spójności faktury, koloru i materiału. Trzeba również zdecydować o tym, czy chcemy, żeby uchwyt był wpuszczany w drzwi, czy też nie. Uchwyt wpuszczany praktycznie nie zajmuje miejsca, ale łatwiej gromadzą się w nim wszelkie zabrudzenia.

Klamki wewnętrzne do każdego domu – nasze propozycje


Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ciężki jest dobór idealnej klamki do wnętrza, dlatego stworzyliśmy zestawienie klamek do każdej aranżacji.

• Metal-Bud Euforia Ibiza – czyli czarny, matowy i bardzo minimalistyczny model. Idealnie sprawdzi się do nowoczesnych i luksusowych wnętrz. Budowa i kształt klamki pozwolą umieścić ją w drzwiach do pokoju dziennego, sypialni, łazienki, a nawet kuchni. Jest bardzo solidna, odporna na uszkodzenia i zbiera same dobre opinie!
• Topaz z kwadratowym szyldem – dobry wybór do nowoczesnych wnętrz. Bardzo prosty, kwadratowy model, bazujący na kątach prostych. Klamka Topaz wykonana jest ze szczotkowanej stali nierdzewnej, dzięki czemu nie widać na niej zabrudzeń, ani odcisków palców.
• CoronaPrisma z ukrytym prostokątnym szyldem – świetnie sprawdzi się we wnętrzach glamour. Chromowana, błyszcząca, geometryczna klamka z ukrytym szyldem przyciąga spojrzenia, zatem lepiej montować ją na prostych, minimalistycznych modelach drzwi. Objęta jest 5-letnią gwarancją.
• Barcz Telimena Antyczne Srebro Bteoas – wytworna, bardzo ozdobna klamka do drzwi wewnętrznych z okrągłym szyldem. Nawiązuje do kultury antycznej. Dobrze sprawdzi się we wnętrzach klasycznych lub w stylu dworkowym. Dostępna jest w kolorze postarzanego srebra.
Patrycja Wojas