Data publikacji:

Domowy plac zabaw. Jak zrobić plac zabaw w domu?

Jak zorganizować dziecku prywatny plac zabaw? Z pomocą prostych zabawek i przedmiotów możesz przygotować domowy plac zabaw – i to nawet w niewielkim pokoju. Zobacz, co warto kupić na domowy plac zabaw.

domowy plac zabaw

Domowy plac zabaw, czyli jak stworzyć dziecku miejsce do zabawy

Który maluch nie przepada za szaleństwami na placu zabaw? To świetny sposób na spędzanie czasu wolnego. Podczas pobytu na placu zabaw dziecko nie tylko zdrowo pożytkuje energię, ale również trenuje koordynację ruchową, kondycję, spostrzegawczość.

Niestety, sezon na odwiedzanie placów zabaw kończy się z reguły wraz z nadejściem jesieni. Co zrobić, aby maluch nie nudził się w domu i nie odczuwał braku aktywności fizycznej? To proste: zorganizuj dla niego domowy plac zabaw.

Wbrew pozorom nie musisz posiadać do tego ogródka. Na rynku znajdziesz zabawki i przyrządy, które w prosty sposób przemienią pokój twojej pociechy w miejsce najlepszej zabawy pod słońcem. Zobacz pomysły na domowy plac zabaw.

Pomysły na domowy plac zabaw dla dzieci

Jeśli masz dom z ogrodem, problem z organizacją placu zabaw dla dziecka praktycznie nie istnieje. Co jednak, gdy nie możesz cieszyć się własnym kawałkiem zieleni? Postaw na proste, gotowe pomysły na domowy plac zabaw. Większość z poniższych rozwiązań może służyć twojemu dziecku nawet do okresu nastoletniości.

Co na domowy plac zabaw? Huśtawka

To pewne: każdy domowy plac zabaw wymaga dobrej huśtawki. Warto pomyśleć o niej, organizując przestrzeń do zabawy w domu. Obecnie wybór domowych huśtawek jest naprawdę spory, a ich montaż – bardzo prosty. Wiele z nich wystarczy po prostu przymocować do sufitu na specjalnym haku.

Alternatywą dla huśtawki w pokoju dziecka może być modne krzesło brazylijskie, z którego twoja pociecha będzie mogła korzystać przez wiele lat (zobacz, co to krzesło brazylijskie). Zwykłe huśtanie się może mieć dobry wpływ na rozwój malucha. Zabawa na huśtawce buduje koordynację ruchową i pozwala dziecku nabyć lepszą świadomość własnego ciała.

Przeczytaj również: Jaką huśtawkę ogrodową dla dzieci wybrać?

O czym warto pamiętać, dobierając huśtawkę do domowego placu zabaw dla dziecka? Weź pod uwagę przede wszystkim wiek swojego malucha i jego możliwości – powinien bez problemu wejść na huśtawkę i bezpiecznie z niej zejść. Pamiętaj, że sufitowa huśtawka musi być przymocowana stabilnie!

Drabinki do domowego placu zabaw

Nie kosztują wiele, są proste w montażu, a sprawiają sporo frajdy. Zwykłe, drewniane drabinki bez problemu przymocujesz do ściany w pokoju swojego malucha. Zamiast klasycznej drabinki możesz wybrać niewielką ściankę wspinaczkową.

Dlaczego warto pomyśleć o drabinkach w domowym pplacu zabaw? Zabawa na nich wzmocni chwyt dziecka, ale także… odwiedzie je od wspinania się na meble. Prawdopodobnie.

Basen z piaskiem kinetycznym: oryginalny pomysł na domowy plac zabaw

Myślałeś, że nie można zrobić piaskownicy w domu? Dla chcącego nic trudnego! Substytutem tego ważnego dla maluchów miejsca będzie basenik wypełniony piaskiem kinetycznym. Spokojnie – nie brudzi ubrań i rąk, nie lepi się do podłoża oraz jest całkowicie bezpieczny nawet dla małych dzieci.

Zabawa piaskiem kinetycznym w praktyce niczym nie różni się od spędzania czasu w zwykłej piaskownicy. Piasek daje wrażenie wilgotnego, pozwala na stawianie babek i budowanie dowolnych konstrukcji. Taka zabawa pozwoli twojemu dziecku na rozwijanie motoryki małej i kreatywności. Do basenu warto dokupić zabawki do piasku dla chłopca i dla dziewczynki.

Zjeżdżalnia: domowy plac zabaw w ogrodzie lub pokoju

Ten pomysł wymaga większej ilości miejsca, dlatego doskonale sprawdzi się podczas budowania domowego placu zabaw dla dzieci do ogrodu. Jeśli jednak pokój twojej pociechy jest odpowiednio przestronny, możesz śmiało postawić w nim małą zjeżdżalnię. Ciekawym pomysłem jest zakup łóżka ze zjeżdżalnią.

Jak zrobić domowy plac zabaw? Minipark linowy

Wykorzystując liny do wspinaczki, stworzysz swojemu maluchowi prawdziwy małpi gaj. W Internecie znajdziesz również linowe drabinki i siatki do wspinaczki. Liny wystarczy przymocować do sufitu za pomocą specjalnych haków. Zalety małego parku linowego w pokoju dziecka? Zabawa na nich to znakomity trening równowagi i siły!

Mata do gry w klasy

To nie to samo co klasy narysowane kredą na chodniku, jednak podczas zabawy w domu sprawdzi się równie dobrze. Interaktywna mata do gry w klasy to świetny sposób na wspólną rozrywkę dla dzieci i rodziców.

Dmuchany basenik z kulkami w domowym placu zabaw dla dzieci

Kto nie przepadał za „kąpielami” w kulkowym basenie? To pewne, że twoje dziecko również je pokocha. Wystarczy dmuchany basen i kulki, a twój brzdąc zniknie w swoim pokoju na naprawdę długi czas.

Dlaczego warto zaorganizować domowy plac zabaw?

Świetna zabawa niezależnie od pory roku to nie jedyny powód, dla którego warto zorganizować plac zabaw w pokoju. Jakie są zalety domowego placu zabaw?

  • Domowy plac zabaw pozwoli dziecku na regularną aktywność fizyczną bez wychodzenia z domu.
  • Większość rozwiązań kreuje nie tylko kondycję malucha, ale również jego koordynację, spostrzegawczość, spryt.
  • Niektóre elementy placu zabaw (np. drabinki, ścianka wspinaczkowa) mogą posłużyć twojemu dziecku naprawdę długo – nawet do okresu nastoletniości.

Jak widać, do stworzenia domowego placu zabaw dla dziecka nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy i materiałów. Skorzystaj z gotowych propozycji producentów zabawek i zmień pokój twojego malucha w najlepszą salę zabaw!

Autorka: Joanna Stanuch