Data publikacji:

Dlaczego drukarka drukuje puste strony? Co zrobić?

Każdy właściciel drukarki z pewnością przynajmniej raz spotkał się z problemem drukowania przez nią pustych stron. Może wynikać to z braku wkładu, niewłaściwego papieru, a czasami – z mechanicznej usterki, która wymaga serwisowania. Co zrobić, jeśli drukarka drukuje puste strony? Mamy dla ciebie sprawdzone rozwiązania, dzięki którym zapomnisz o tym problemie.
drukarka drukuje puste strony

Dlaczego drukarka Brother, HP lub inna drukuje puste strony? Sprawdzamy źródło problemu

Dlaczego drukarka drukuje puste strony? Przyczyn może być kilka, a wiele z nich możesz usunąć samodzielnie. Na liście możliwych problemów znalazły się:
 • brak tuszu,
 • niewłaściwy papier,
 • błędy w kolekcje wydruku,
 • nieaktualne sterowniki drukarki,
 • uszkodzenie drukarki.
 • A jak rozwiązać problem z drukarką, która drukuje puste strony? Poniżej znajdziesz polecane sposoby.

  Drukarka drukuje puste strony? Zacznij od sprawdzenia tuszu

  W wielu przypadkach drukarka drukuje puste lub niewyraźnie pokryte strony przez brak tuszu albo jego za małą ilość. Dotyczy to również modeli z tonerem. Otwórz ustawienia urządzenia i sprawdź poziom wkładu. Jeśli przy którymś z nich wyświetla się czerwony znak – krzyżyk albo wykrzyknik, to znak, że najwyższy czas go wymienić.
  Co ciekawe, problem może wystąpić nawet po wymianie wykładu na nowy. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy taśma zabezpieczająca została prawidłowo usunięta i nie blokuje otworu, przez który urządzenie pobiera atrament. Być może o niej zapomniałeś, przez co tusz lub toner nie mogą zostać pobrane.

  A może to problem z papierem? Podpowiadamy, co zrobić, gdy drukarka drukuje puste strony

  Kolejną przyczyną problemów z drukarką do domu może być… niewłaściwy papier. Wbrew pozorom nie wystarczy użyć pierwszych lepszych kartek. Przede wszystkim musi mieć odpowiedni format (zgodny z podanym w ustawieniach), grubość i wykończenie. Za gruby i zbyt śliski papier uniemożliwia pokrycie go tuszem lub tonerem. Jeśli wiesz, że to on jest przyczyną problem z drukarką, która drukuje puste strony, to wystarczy kupić nowy.

  Kolejka wydruku a problem z drukowaniem pustych stron

  Jeżeli masz tusz lub toner oraz odpowiedni papier, to kolejnym krokiem jest sprawdzenie kolejki wydruku. Jeżeli znajduje się na niej zbyt dużo dokumentów, to mogło dojść do zakłócenia pracy drukarki. Stąd też te puste albo poucinane strony. Spróbuj wyczyścić kolejkę, a następnie na nowo wydrukować wybrany plik.

  Drukarka drukuje puste strony – czy to problem ze sterownikami?

  Być może problem tkwi nie w samym urządzeniu, a w używanym oprogramowaniu. Zazwyczaj drukarka drukuje puste strony, jeśli masz zainstalowane niewłaściwe sterowniki lub zignorowałeś konieczność ich aktualizacji. Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy to właśnie oprogramowanie jest winowajcą, jest wydrukowanie strony testowej. Jeżeli jest pusta, to szukaj dalej przyczyny problemu. Jeżeli jednak została dobrze pokryta tuszem, to znak, że należy zaktualizować albo zainstalować nowe sterowniki do drukarki. Informacje związane z oprogramowaniem znajdziesz w Panelu sterowania.

  Drukarka nadal drukuje puste strony? Czas skorzystać z pomocy fachowca

  Jeśli po przetestowaniu wszystkich proponowanych rozwiązań drukarka nadal drukuje puste strony, to najlepszym wyborem jest skontaktowanie się z serwisem. Być może problem tkwi w zanieczyszczonym wnętrzu, które trzeba oczyścić z nadgromadzonego kurzu i pyłu z papieru. Powodem może być też poważniejsza usterka, której nie usuniesz samodzielnie. Oddając sprzęt w ręce fachowca, możesz mieć pewność, że wykona ona dokładny przegląd drukarki i znajdzie źródło problemu.
  Zdjęcie: Enavto Elements
  Katarzyna Wendzonka
  Katarzyna Wendzonka

  Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.