Data publikacji:

Edge LED czy Direct LED?

Wybierając nowy telewizor lub monitor, często spotykamy się z wieloma niewiele mówiącymi laikowi terminami oraz skrótami literowymi. Kryją się pod nimi przeróżne patenty oraz technologie, które według producentów gwarantują ich urządzeniom przewagę nad konkurencją. Tłumaczymy, co wybrać: Edge LED czy Direct LED.

edhe led czy direct led

Direct LED czy Edge LED?

Duże ekrany LCD towarzyszą nam od przeszło dwóch dekad i względnie szybko zastąpiły poczciwe monitory oraz telewizory kineskopowe. Proces ten przyspieszyła dodatkowo cyfrowa rewolucja HD, która nastąpiła pod koniec pierwszej dekady XXI wieku. Obecnie znajdziemy w sklepach urządzenia na każdą kieszeń. Najdroższe z nich często jednak charakteryzują się możliwościami nieosiągalnymi jeszcze kilka lat temu dla zwykłego konsumenta.

Wybór odpowiedniego sprzętu do naszych potrzeb nie należy do łatwych decyzji. Jednym z podstawowych wyznaczników jakości obrazu w telewizorze lub monitorze może być podświetlenie jego matrycy LCD, które zazwyczaj spotykane jest w dwóch typach. Opowiadamy zatem, który z nich jest lepszy – Edge LED czy Direct LED.

Podświetlanie matrycy LCD

Większość telewizorów i monitorów obecnie dostępnych na rynku korzysta z różnego typu ekranów LCD. Ich konstrukcja jest oparta na niewielkich komórkach półprzezroczystych kryształów zmieniających swoje właściwości pod wpływem przepływającego przez nie prądu. Same z siebie nie wytwarzają jednak światła, dlatego też muszą być podświetlane od spodu za pomocą bardzo jasnych diod LED.

Jak już wspomnieliśmy, producenci elektroniki korzystają z dwóch podstawowych metod konstrukcji podświetlenia matrycy. W specyfikacji technicznej oraz materiałach reklamowych ukrywają się one pod nazwami Edge LED oraz Direct LED.

Zanim przedstawimy zalety i wady obu rozwiązań oraz różnice między Direct LED a Edge LED, warto podkreślić, że w sklepach znajdziemy również sprzęt korzystający z paneli wykonanych w zupełnie innych technologiach, takich jak np. OLED, który nie potrzebuje ledowego podświetlenia matrycy.

edge led vs direct led

Direct LED – co to jest i jak działa?

W przypadku technologii Direct LED matryca telewizora lub monitora podświetlana jest przez diody LED zamontowane na całej powierzchni panelu. Zazwyczaj są one równomiernie rozmieszczone w kilku rzędach. Liczba oraz gęstość rozmieszczenia diod zależy od producenta oraz wielkości ekranu.

Zalety Direct LED

Jakie są różnice między Edge LED a Direct LED? Technologia Direct LED zapewnia zazwyczaj znacznie bardziej równomierne podświetlenie ekranu niż Edge LED, co zauważalne jest zwłaszcza w przypadku głębokiej czerni lub odcieni szarości. Modele tego typu osiągają też zazwyczaj większą maksymalną jasność wpływającą na kontrast oraz efekty zapewniane przez HDR.

Wady Direct LED

Nie jest jednak powiedziane, że w pojedynku Edge LED vs Direct LED pierwsza technologia jest na z góry przegranej pozycji. Ze względu na rozmieszczenie wielu diod LED pod całą matrycą panelu, ekrany telewizorów i monitorów Direct LED są grubsze i mniej smukłe niż modele Edge LED. Poza tym odznaczają się też większym zapotrzebowaniem na energię elektryczną.

Edge LED – co to i jak działa?

W przypadku technologii Edge LED matryca telewizora lub monitora jest tutaj podświetlana za pomocą listewek LED, które zamontowane są na brzegach panelu (zazwyczaj na górnym i dolnym). Ich światło jest następnie rozprowadzane pod całym ekranem.

Ze względu na naturę tego rozwiązania, która wiąże się z niższymi kosztami produkcji, jest ono z powodzeniem wykorzystywane w najtańszych modelach telewizorów i monitorów. Podkreślmy jednak, że producenci używają go również we flagowych modelach monitorów oraz telewizorów, często podświetlając wówczas cztery brzegi urządzenia, co zapewnia efekty zbliżone do Direct LED.

Zalety Edge LED

Monitory i telewizory korzystające z tego rozwiązania mogą osiągać znacznie bardziej smukłe rozmiary. Wiąże się ono również z mniejszym zapotrzebowaniem na energię elektryczną.

Wady Edge LED

Konstrukcja Edge Led często owocuje nierównomiernym podświetleniem ekranu, widocznym przede wszystkim w przypadku jednolitej czerni oraz innych ciemnych kolorów. Na brzegach zauważamy wówczas nieco jaśniejsze fragmenty obrazu gdzie światło z diod LED przebija się mocniej przez obudowę sprzętu oraz matrycę LCD.

Jaki ekran wybrać? Direct LED czy Edge LED?

Odpowiedź na to, czy wybrać ekran Direct LED czy Edge LED, nie jest jednoznaczna. Musimy pamiętać, że choć podświetlenie wpływa na jakość obrazu, nie jest ono jedyną cechą urządzenia, które je w pełni determinuje. Często znacznie ważniejszy będzie typ matrycy oraz inne dodatkowe technologie poprawiające jakość kolorów czy kontrastu, które z powodzeniem stosowane są przez różnych producentów.

Na panele Edge LED decydują się osoby chcące ustawić w domu smukły i wąski telewizor lub monitor, które zwracają uwagę na przystępną cenę urządzenia oraz nie są wybredne, jeżeli chodzi o drobne niedoskonałości obrazu. Na rozwiązania Direct LED stawiają natomiast kinomani oraz profesjonaliści skłonni dopłacić premiową cenę do dobrego ekranu.

Autor: Michał Kułakowski