Data publikacji:

Jak uzyskać efekt mokrej kostki?

Efekt mokrej kostki cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jak sama nazwa wskazuje, dzięki niemu kostka brukowa sprawia wrażenie mokrej, a co za tym idzie, jest błyszcząca, a jej odcienie są bardziej nasycone i intensywne. To znacząco poprawia nie tylko estetykę całego krajobrazu, ale też trwałość i odporność nawierzchni. Impregnaty z efektem mokrej kostki zabezpieczają przed czynnikami atmosferycznymi i promieniowaniem UV, sprawiając, że pokrycie terenu dłużej pozostaje w dobrej kondycji. Jak uzyskać efekt mokrej kostki? Podpowiadamy.
efekt mokrej kostki

Co daje efekt mokrej kostki?

Za tego rodzaju rezultaty odpowiada specjalny impregnat do kostki brukowej. Efekt mokrej kostki uzyskany dzięki niemu to nie tylko dodatkowe walory estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne. Zastosowanie impregnatu nadaje podłożu szereg istotnych właściwości.
Zaimpregnowana kostka brukowa jest znacznie bardziej odporna na działanie wody, promieniowania słonecznego, a także niskich temperatur. Ograniczone wchłanianie wilgoci zapobiega lodowaceniu wnętrza kostki i pękaniu. Z tego samego względu zaimpregnowaną kostkę znacznie łatwiej się zamiata i odśnieża.
Zanieczyszczenia ani lód nie przylegają tak ściśle do jej powierzchni, dzięki czemu łatwiej je usunąć. Impregnacja pozwala także na usuwanie trudnych zabrudzeń, jak plamy z farby, oleju czy smaru. Na zaimpregnowanej powierzchni nie rozwijają się także mchy i porosty.

Jak uzyskać efekt mokrej kostki brukowej?

Jak już wspomniano, konieczny jest specjalny impregnat do kostki brukowej. Mokry efekt to właśnie jego zasługa. Pokrycie nim wybranej powierzchni jest łatwe i każdy będzie w stanie przeprowadzić ten zabieg samodzielnie.
Równie istotne, jak odpowiednie położenie impregnatu, jest maksymalnie dokładne oczyszczenie kostki brukowej przed jego zastosowaniem. Powierzchnia musi być pozbawiona wszystkich mniejszych i większych zanieczyszczeń, mchów i porostów, a także tłustych plam. Jest to bardzo ważne, ponieważ brud, który nie będzie usunięty, zostanie utrwalony pod warstwą impregnatu i późniejsze pozbycie się go nie będzie możliwe. Najlepszym sposobem na oczyszczenie kostki jest umycie jej wodą z detergentem. Przy niewielkich powierzchniach doskonale sprawdzi się ostra szczotka, która dokładnie wymiecie zanieczyszczenia.
Jaki impregnat do kostki? Efekt mokrej kostki zapewniają specjalnie do tego przeznaczone produkty. Przed zakupem warto dokładnie przeczytać etykietę zamieszczoną na opakowaniu, ponieważ nie każdy impregnat nadaje takie samo wykończenie. Na etykiecie znajduje się także instrukcja nakładania produktu i informacja o potrzebnej liczbie warstw.
Impregnat do kostki należy nakładać za pomocą wałka lub pistoletu malarskiego. Nowa, niezniszczona kostka nie wymaga grubej warstwy produktu, jednak w przypadku bardziej wyeksploatowanej i chłonnej nawierzchni warstwa musi być grubsza. Zabieg należy przeprowadzać, gdy jest ciepło i słonecznie. Preparat wysycha około dwie godziny, po tym czasie będzie zauważalny efekt mokrej kostki.

Jak długo utrzymuje się efekt mokrej kostki?

Należy pamiętać, aby nie deptać ani w żaden sposób nie naruszać powierzchni, na którą został nałożony impregnat do kostki brukowej. Mokra kostka utrzyma się od roku do kilku lat w zależności od tego, jakiego rodzaju impregnat został zastosowany i jak dokładnie została oczyszczona powierzchnia przed jego nałożeniem.
Warto pamiętać, że za czas utrzymania się efektu mokrej kostki odpowiada także sposób i częstotliwość eksploatacji nawierzchni. W przypadku często uczęszczanych dróg i ścieżek impregnat wytrze się szybciej.

Jaki impregnat do kostki brukowej efekt mokrej kostki?

Impregnaty dające efekt mokrej kostki mogą być wodno-akrylowe lub silikonowe. Oba rodzaje mają swoich zwolenników i przeciwników. Wybierając produkt na własne potrzeby, warto skonsultować się z kompetentną osobą lub zapoznać się z opiniami na temat konkretnego środka.
Impregnat powinien być dobrany do rodzaju i stopnia eksploatacji powierzchni, aby mógł zapewniać jej najlepszą możliwą ochronę i dawać zadowalający estetycznie efekt. Impregnaty tworzące wrażenie mokrej kostki mogą być zarówno bezbarwne, jak i barwione. Pod tym względem wybór jest kwestią czysto estetyczną i powinien być dokonany na podstawie oceny reszty krajobrazu.

Czy można uzyskać mokrą kostkę domowym sposobem?

Wiele osób przed zakupem impregnatu powstrzymuje jego koszt. Chęć oszczędności sprawia, że poszukują innych metod, by uzyskać efekt mokrej kostki. Domowe sposoby, choć istnieją, nie są zalecane.
W sieci można znaleźć instrukcje pokrywania kostki brukowej jadalnymi olejami, olejem samochodowym, ropą naftową, szkłem wodnym czy jeszcze innymi specyfikami. Zastosowanie ich w żaden sposób nie zabezpieczy powierzchni przed niszczeniem. Wręcz przeciwnie – wnikanie w kostkę nieodpowiednich substancji może doprowadzić do jej uszkodzenia. Ponadto pokrycie użytkowanego podłoża substancją oleistą sprawi, że poruszanie się po nim będzie groziło upadkiem i zrobieniem sobie krzywdy.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!