Poszukując nowego monitora komputerowego, często w sklepach trafiamy na urządzenie z tzw. ekranem IPS. Podpowiadamy, jakimi cechami się charakteryzuje, jakie posiada wady i zalety, a także kiedy warto się nim zainteresować.
Wybór odpowiedniego monitora komputerowego ma niewątpliwy wpływ na komfort korzystania z peceta, zwłaszcza podczas dłuższej pracy. Determinuje on także jakość otrzymywanego obrazu, która jest niezwykle ważna w przypadku profesjonalistów oraz miłośników gier.
W sklepach znajdziemy szeroki wybór ciekłokrystalicznych paneli LCD, w rozmiarach rozpoczynających się od 21, a kończących na ponad 34 calach. Są one ponadto czasami zakrzywione lub posiadają wbudowane głośniki.
Wszystkie monitory korzystają z jednego z czterech podstawowych rodzajów matryc: TN, VA, OLED lub IPS. Spośród nich matryce wykonane w technologii IPS cieszą się najlepszą opinią, jeżeli chodzi o niezawodność oraz odwzorowanie barw. Przedstawmy zatem najważniejsze informacje na temat ekranów IPS.
Pierwsze ekrany IPS (ang. In-Plane-Switching) pojawiły się w produkcji na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Stanowiły one odpowiedź na ograniczenia powszechnie używanej wówczas technologii TFT i korzystały ze znacznie bardziej zaawansowanych rozwiązań konstrukcyjnych opierających się o nieco inne ułożenie kryształów i pikseli w matrycy, które wyeliminowało większość niedoskonałości poprzednika.
Ekrany IPS upowszechniły się jednak dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku, kiedy ceny dużych kolorowych paneli LCD stały się bardziej przystępne, a monitory kineskopowe odeszły do lamusa. Matryce IPS są obecnie montowane nie tylko w laptopach, ale także w niektórych telewizorach. Warto jednak pamiętać, że pozostają one wciąż droższą alternatywą dla tańszych technologii TN oraz VA i znajdziemy je głównie w sprzęcie ze średniej oraz wyższej półki cenowej.
Przeczytaj także nasze porównanie: TFT czy IPS
Głównym atutem technologii IPS jest idealne i realistyczne odwzorowanie wyświetlanych kolorów. Cecha ta wynika z tego, że prawie od samego początku wyświetlacze IPS były rozwijane przez producentów pod kątem potrzeb profesjonalistów zajmujących się na co dzień obróbką grafiki komputerowej. Mowa tu zarówno o edycji filmów, zdjęć, jak i cyfrowych obrazów oraz modeli 3D. Zaletę tę docenią jednak także kinomani oglądający na komputerze ulubione seriale, a także przeciętni użytkownicy surfujący po internecie.
Obecnie rozróżniamy klika typów matryc IPS – S-IPS, H-IPS, e-IPS, P-IPS oraz PLS, pomiędzy którymi nie zachodzą zbyt zauważalne dla laika różnice.
Ekrany IPS odznaczają się również bardzo dużymi kątami widzenia. Oznacza to, że pozwalają one oglądać wyświetlany obraz z wielu różnych pozycji bez widocznych zniekształceń. Właściwość ta jest istotna przede wszystkim dla właścicieli laptopów, które posiadają mniejsze i liczące kilkanaście cali panele.
Do najczęściej wymienianej wady matrycy IPS zalicza się jej nieco gorszy czas reakcji, w porównaniu do monitorów TN lub VA. Zwłaszcza w starszych modelach prowadzi on do występowania zauważalnego smużenia oraz artefaktów, gdy wyświetlamy bardzo szybko zmieniające się obrazy, np. podczas zabawy z grami lub oglądania intensywnych materiałów wideo.
Przez długi czas zakup monitorów IPS odradzano więc najbardziej zagorzałym graczom. Obecnie jednak sytuacja ulega zmianie i najnowsze urządzenia korzystające z technologii IPS radzą sobie coraz lepiej i nie odbiegają od tego, co oferują modele TN i VA tej samej klasy.