Data modyfikacji:

Jakie ekrany do samochodu wybrać?

Długie podróże bywają męczące nie tylko dla kierowców, ale i dla pasażerów, zwłaszcza jeżeli są nimi dzieci. To właśnie z myślą o nich najczęściej posiadacze pojazdów chcą zakupić ekrany do samochodu. Możliwość wyświetlenia kreskówki bądź interesującego programu znacznie uprzyjemnia podróż, choć bajki dla dzieci to niejedyna korzyść płynąca z posiadania takiego urządzenia. Ekran multimedialny do samochodu może być zamontowany nie tylko na plecach siedzeń, ale też na desce rozdzielczej, gdzie przyda się do monitorowania obrazu z kamerek bądź śledzenia nawigacji. Jakie są ekrany do samochodu, jak można je zamontować i czym kierować się przy wyborze odpowiedniego urządzenia? Podpowiadamy.
Ekrany do samochodu

Jakie ekrany do samochodu są do wyboru?

Obecnie rynek elektroniki oferuje szeroką gamę urządzeń o różnych funkcjach i parametrach. Główną cechą różniącą poszczególne modele jest ich rozmiar. Przekątne wyświetlaczy do samochodów wahają się 3,5 do 19 cali, dzięki czemu wymiary ekranu można precyzyjnie dopasować do miejsca, w którym będą zamontowane.
Bliżej dolnej wartości są zwykle monitory parkowania montowane na lusterkach, średniej wielkości urządzenia zazwyczaj umieszczane są na desce rozdzielczej, a te największe na plecach lub zagłówkach foteli kierowcy oraz pasażera. Nie oznacza to jednak, że nie można wybrać inaczej. Wszystko zależy od potrzeb właściciela oraz posiadanego modelu pojazdu.
Wybierając ekran do auta, warto zwrócić uwagę na kąt widzenia oraz jasność wyświetlacza. Podróże odbywają się o różnych porach i w różnych warunkach, a odpowiednie parametry urządzenia pozwolą korzystać z niego niemal bez ograniczeń. Nie mniej istotne są dodatkowe funkcjonalności.
Zobacz także, jakie radio samochodowe wybrać
Monitor do samochodu z Bluetooth umożliwi podłączenie słuchawek bezprzewodowych i innych urządzeń, które mogą okazać się przydatne. Warto także pomyśleć o ekranie z systemem Android, który pozwala pobierać różnego rodzaju aplikacje i stworzy całe centrum rozrywki dla pasażerów.
Sterowanie to także istotne kryterium. Na rynku można znaleźć ekrany do samochodu sterowane dotykiem, przyciskami lub pilotem. Ekran dotykowy do samochodu to coraz popularniejsze rozwiązanie, które daje największe możliwości kontroli urządzenia, jednak wymaga zainstalowania w zasięgu ręki. Tak więc przed zakupem warto przemyśleć przede wszystkim kwestię lokalizacji monitora.

Jak zamontować ekran na zagłówek samochodowy?

Ekrany na zagłówki samochodowe są najszybsze i najmniej problemowe w montażu. Zapewniają także największą elastyczność i możliwość przemieszczania wedle potrzeb. Urządzenia tego rodzaju zazwyczaj wyposażone są w uchwyty lub śruby, które pozwalają bez trudu przyczepić je do prętów zagłówka.
Podczas montażu warto zwrócić szczególną uwagę na położenie zagłówka, ponieważ nie może znaleźć się ani zbyt wysoko, ani zbyt nisko, by nie powodować dyskomfortu u osoby siedzącej na fotelu. W podobny sposób, na specjalnych uchwytach, można zamontować zwykły tablet.
Po mechanicznym zamontowaniu ekranu pozostaje podłączenie elektroniki. Dołączone do zestawu kable należy wpiąć w wyznaczone miejsca w pojeździe. Ich lokalizacja podana jest w instrukcji dołączonej do urządzenia. Jeżeli ekran do auta posiada system operacyjny Android, konieczne jest także połączenie z Internetem. Można je uzyskać przez włączenie mobilnego hotspotu w telefonie bądź zainstalowanie w pojeździe routera samochodowego.
Podobną, choć bardziej wymagającą w montażu, opcją są ekrany w zagłówkach samochodowych. Ich instalacja wymaga całkowitego demontażu zagłówka, utworzenia odpowiedniej przestrzeni na umieszczenie urządzenia i ponownego obszycia. Jest to możliwe do wykonania samodzielne, ale chcąc możliwie najbardziej estetycznego efektu, warto udać się do profesjonalisty. Alternatywą jest zakup zagłówka z już wmontowanym ekranem, jednak znalezienie pasującego do posiadanego pojazdu może okazać się wyzwaniem.

Ekran do auta tylko do wyświetlania bajek?

Choć najczęściej wybiera się ekran do samochodu dla dzieci, umilanie czasu pociechom nie jest jedyną korzyścią płynącą z posiadania monitora w aucie, nie stanowi również jedynej dostępnej opcji.
Ekran multimedialny do samochodu może także być zamontowany na desce rozdzielczej, gdzie da możliwość utworzenia własnego centrum dowodzenia, zapewniając dostęp do nawigacji, poglądu kamery cofania, muzyki i audiobooków, a także wyszukiwania informacji i zajmowania czasu podczas postoju. Dla wielu osób będzie to rozwiązanie znacznie wygodniejsze niż każdorazowe umieszczanie smartfona w przyczepionym do szyby uchwycie.
Ekran dotykowy do samochodu pozwala wygodnie posługiwać się urządzeniem i sprawnie nawigować pomiędzy poszczególnymi funkcjami i ich menu. Dodatkową korzyścią będzie obecność systemu Android, który umożliwia pobieranie przydatnych aplikacji i personalizację wyświetlacza.
Inną korzyścią, płynącą z utworzonej w ten sposób stacji multimedialnej, jest dostęp do wykonywania i odbierania połączeń. Nie każdy samochód jest wyposażony w zestaw głośnomówiący, a korzystanie z telefonu podczas jazdy jest nierozważnym i niebezpiecznym pomysłem. Przed zakupem należy się jednak upewnić, czy dane urządzenie posiada opcję podłączenia do smartfona i obsługiwania połączeń.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!