Data modyfikacji:

Ekspres do kawy do 4000 zł

Świeża, pachnąca kawa to obowiązkowy element poranka w wielu domach. Prawdziwi miłośnicy kawy potrzebują najlepszej jakości napoju, o wyrafinowanym smaku i intensywnym aromacie. Takie wymagania pomoże spełnić wysokiej klasy ekspres do kawy, który szybko przygotuje ulubiony napój, który smakiem dorównuje temu w najlepszych kawiarniach. Ekspres do kawy to dla wielu osób niezbędny sprzęt w kuchni, który zajmuje na blacie honorowe miejsce. Chociaż klasyczny ekspres ciśnieniowy zajmuje sporo przestrzeni, to przygotowywany przez niego napój zdecydowanie wynagradza tę wadę.

Ekspres do kawy do 4000 zł

Rodzaje ekspresów do kawy do 4000 zł

Obecnie na rynku dostępne są różne modele ekspresów, które różnią się sposobem zaparzania kawy. Jaki ekspres do kawy wybrać? Wybór odpowiedniego rodzaju ekspresu zależy głównie od preferencji przyszłego właściciela oraz możliwości finansowych. Wybór takiego urządzenia warto dokładnie przemyśleć, ponieważ zazwyczaj jest to sprzęt, który powinien sprawnie działać przez kilka lat. 

Wśród oferowanych przez producentów egzemplarzy ekspresów można wyróżnić cztery podstawowe rodzaje: ekspresy przelewowe, ekspresy ciśnieniowe kapsułkowe, ekspresy kolbowe oraz ekspresy ciśnieniowe automatyczne. Ekspresy ciśnieniowe, kapsułkowe i kolbowe – czym się różnią?

Ekspres przelewowy – jak działa?

Tego typu sprzęt to najbardziej podstawowy i jeden z najtańszych modeli ekspresów dostępnych na rynku. Wśród miłośników kawy ma swoich wiernych fanów, którzy lubią sposób parzenia kawy w tym modelu, a sama kawa zaparzona taką metodą najbardziej odpowiada ich preferencjom. Ekspres przelewowy to prosta konstrukcja, która umożliwia przygotowanie dużej ilości kawy w krótkim czasie. 

Do prawidłowego działania taki model potrzebuje specjalnych filtrów. Najczęściej filtry takie stworzone są z papieru lub metalu. W filtrze umieszcza się zmieloną kawę i wypełnia zbiornik na wodę. Następnie ekspres sam podgrzewa wodę do odpowiedniej temperatury, a wrzątek pod wysokim ciśnieniem przedostaje się przez rurkę i wpływa do filtra z kawą. Woda, przelewając się przez zmieloną kawę, tworzy napar, który swobodnie spływa do podstawionego dzbanka. Tego typu urządzenia były wyjątkowo popularne w latach 90. XX wieku, ale wciąż znaleźć można wielu miłośników kawy z ekspresu przelewowego.

Ekspres na kapsułki – kompaktowe urządzenie

Ekspresy na kapsułki to obecnie jedne z popularniejszych urządzeń do zaparzania kawy. Mają niewielki, kompaktowy kształt oraz designerski wygląd, dlatego znajdzie się na nie miejsce w niemal każdej kuchni. Ekspres kapsułkowy to idealny wybór dla osób, które nie mają jednego, ulubionego rodzaju kawy. Dzięki różnorodności dostępnych kapsułek można stworzyć wiele różnych kaw, zarówno czarnych, jak i mlecznych. 

Kapsułki są wyjątkowo wygodnym rozwiązaniem. Jedna kapsułka daje możliwość stworzenia jednej kawy. Zużyta kapsułka trafia do wbudowanego pojemnika na odpady, a stamtąd należy ją wyciągnąć i poddać dalszym procesom recyklingowym. Coraz więcej firm produkujących ekspresy kapsułkowe oraz same kapsułki poczuwa się do odpowiedzialności za generowane śmieci, dlatego swoim klientom oferują możliwość wezwania kuriera, który dostarczy nowe kapsułki i zabierze zużyte opakowania. Nie wiesz, jaki wybrać ekspres na kapsułki? Ranking popularnych modeli pomoże ci w podjęciu decyzji.

Ekspres kolbowy do 4000 zł

Ekspres kolbowy wymaga od swoich użytkowników pewnych umiejętności zaparzania kawy. Wiele osób ceni sobie tego typu sprzęt, ponieważ przygotowanie w nim kawy najbardziej przypomina schemat z najlepszych kawiarni. Parzenie kawy w ekspresie kolbowym może być swoistym rytuałem baristycznym, który dodatkowo zwiększa radość z przyrządzanego napoju. Taki model wymaga kawy, która została już wcześniej zmielona. 

Zmielone ziarna umieszcza się w porta filtrze, czyli miejscu przeznaczonym na kawę wewnątrz kolby, a następnie ugniata się je specjalnym temperem. Ekspres podgrzewa wodę i w odpowiednim momencie przepuszcza ją przez zbiornik z kawą. W konsekwencji powstaje intensywny napój, który nalewa się bezpośrednio do podstawionego kubka lub filiżanki. Jeśli chcesz się zdecydować na ekspres kolbowy, ranking popularnych modeli pomoże ci w wyborze.

Ekspres ciśnieniowy automatyczny do 4000 zł – czym się charakteryzuje?

Ciśnieniowy automatyczny ekspres do kawy to urządzenie, które obecnie uznawane jest za najwygodniejszy sprzęt do przyrządzania kawy. Od swoich użytkowników wymaga jedynie uzupełnienia zbiorników na wodę, ziarna kawy oraz mleko, a całą resztą zajmuje się samodzielnie. Chcąc wypić idealną kawę z takiego ekspresu, trzeba tylko wybrać jej odpowiedni rodzaj i rozpocząć proces parzenia – to wszystko wykonuje się na panelu sterującym, który jest prosty w obsłudze i intuicyjny. Taki sprzęt posiada wbudowany młynek do kawy, który zapewnia każdorazowo świeżo zmieloną kawę. 

Bardzo często takie ekspresy wyposażone są także w system spieniania mleka, pozwalający na uzyskanie idealnej pianki, która może wzbogacić smak niemal każdej zaparzonej kawy. Działanie tego urządzenia jest niezwykle proste: ekspres pobiera idealną ilość wody ze zbiornika, podgrzewa ją do odpowiedniej temperatury, a następnie przepuszcza ją przez zmielone wcześniej ziarna kawy. Tak powstały napój spływa do podstawionego w wyznaczonym miejscu kubka lub filiżanki. .

Na co zwrócić uwagę, kupując ekspres do 4000 zł?

Zakup ekspresu to często poważna decyzja, która wymaga wcześniejszego przygotowania. Kupując ekspres do 4000 zł, warto wybrać taki model, które będzie charakteryzował się solidnym wykonaniem, dobrym systemem parzenia kawy, optymalną mocą oraz będzie wyposażony w szereg dodatkowych funkcji, które znacząco zwiększają komfort życia. 

Wybierając ekspres z wbudowanym młynkiem, należy zwrócić uwagę na jego rodzaj. W ekspresach do kawy można znaleźć młynki udarowe oraz młynki żarnowe. Działanie tych pierwszych można porównać do blendera. Umieszczone w młynku noże wirują podczas pracy i rozdrabniają ziarna kawy. Podczas pracy takie urządzenie może się nagrzewać, co negatywnie wpływa na smak kawy. Zdecydowanie lepszym wyborem jest młynek żarnowy, którego mechanizm działania znacznie się różni. Taki sprzęt jest wyposażony w walce, które podczas pracy miażdżą ziarna kawy. 

Niezwykle ważny jest także system spieniania mleka, który może się różnić w poszczególnych modelach. To czy spieniacz do mleka będzie umieszczony wewnątrz ekspresu, czy będzie ruchomym dodatkiem, zależy głównie od preferencji przyszłego właściciela. Wśród ważnych parametrów ekspresu do kawy warto wymienić także moc, która nie powinna być mniejsza niż 1500 W, ciśnienie (minimum 12-15 barów) oraz funkcję autoczyszczenia.

Ranking ekspresów do kawy do 4000 zł

Wybierając ekspres do kawy z półki cenowej do 4000 zł, można wybierać spośród wielu świetnych modeli. Każdy z nich posiada różne dodatkowe funkcje, ale wszystkie mają jeden cel – zaparzyć idealną kawę. Ekspresy do kawy do 4000 zł to szeroka kategoria, która zawiera w sobie najlepsze modele urządzeń od popularnych producentów. Wśród wielu modeli, warto wyróżnić sześć egzemplarzy, które cieszą się największą popularnością:

Zdjęcie: nd3000/Envato Elements

Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!