Data modyfikacji:

Elektroniczne zamki do drzwi: wady i zalety

Cenisz funkcjonalność, a na co dzień chętnie testujesz nowe gadżety? W takim razie doskonałym wyborem są elektroniczne zamki do drzwi zewnętrznych, dzięki którym raz na zawsze zapomnisz o konieczności noszenia klucza. Inteligentne i nowoczesne modele sprawdzają się doskonale nie tylko w biurach czy hotelach – coraz częściej można spotkać je także w domach. Jakie mają wady i zalety? Sprawdź, co warto wiedzieć o elektronicznych zamkach do drzwi!
Man Using Smart Lock Applicaition

Elektroniczne zamki do drzwi – co to takiego?

Na początek odrobina teorii. Czym są elektroniczne zamki do drzwi? Jak sama nazwa wskazuje, to urządzenia najczęściej zasilane prądem, dlatego wymagają łatwego dostępu do gniazdka. Niektóre modele dostępne na rynku mają także wbudowany akumulator lub są zasilane bateriami.
Elektroniczne zamki do drzwi, nazywane również elektromechanicznymi, to nowoczesne sprzęty sterowane kartą albo smartfonem. Zamiast standardowego klucza możesz otwierać je na kilka różnych sposobów, o których opowiadamy więcej poniżej. Aby móc jednak korzystać z funkcjonalności tego typu zamków, konieczny jest smartfon oraz komunikacja Wi-Fi lub Bluetooth.

Jak można otwierać drzwi zewnętrzne z zamkiem elektronicznym?

Jak możesz otworzyć drzwi zewnętrzne z zamkiem elektronicznym? Producenci oferują aktualnie modele otwierane na 5 różnych sposobów. Pierwszy z nich to po prostu zainstalowanie dedykowanej aplikacji na smartfonie i wpisywanie kodu przed wejściem do domu. Z poziomu ściągniętego programu możesz również przyznawać dostęp gościom lub monitorować, kto wychodzi i wychodzi z budynku.
Innym rozwiązaniem jest klawiatura zamontowana bezpośrednio na elektronicznym zamku do drzwi. W tym przypadku niezbędny jest kod. Dostępne na rynku modele mogą być także otwierane za pomocą nowoczesnego czytnika linii papilarnych. To urządzenia biometryczne, w przypadku których konieczne jest wcześniejsze wgranie do systemu odcisku palca.
Na tym jednak nie koniec! Do wyboru masz również zamki elektroniczne do drzwi na kartę oraz pilota, które są najczęściej stosowane w hotelach i prywatnych obiektach na wynajem.

Zamki elektroniczne do drzwi zewnętrznych – wady

Jak każde inne rozwiązanie, tak i elektroniczne zamki do drzwi mają kilka wad, o których warto wiedzieć przed zakupem. Do minusów nowoczesnych modeli zalicza się:
 • konieczność regularnej wymiany baterii lub akumulatora (który trzyma również ładować),
 • ryzyko zacinania się, jeśli wybierzesz model słabej jakości,
 • konieczność pamiętania kodu czy karty.
Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się na wkładkę do zamka elektronicznego w wersji na kod, to istnieje ryzyko, że po pewnym czasie przyciski zaczną się ścierać, co z kolei może ułatwić potencjalnemu złodziejowi odgadnięcie kodu. W takim przypadku producenci rekomendują jego regularne zmienianie. 

Jakie zalety mają elektroniczne zamki do drzwi?

A dlaczego zakup elektronicznego zamka do drzwi jest dobrym wyborem? Do zalet nowoczesnych propozycji możemy zaliczyć:
 • prosty montaż,
 • funkcjonalność,
 • wygodę użytkowania,
 • dostępność różnorodnych praktycznych dodatków – od funkcji alertu aż po zdalne otwieranie drzwi (i to nawet z podróży),
 • zabezpieczenie przed włamaniem.

O czym pamiętać, wybierając elektroniczny zamek do drzwi?

Jeżeli chcesz zafundować sobie elektroniczny zamek do drzwi, to w trakcie zakupu warto sprawdzić:
 • rodzaj zasilania,
 • sposób otwierania,
 • dodatkowe funkcje,
 • dopasowanie do wymiarów i kierunku otwierania drzwi,
 • rodzaj łączności,
 • możliwość zainstalowania dedykowanej aplikacji na smartfonie (programy mogą się różnić w zależności od systemu operacyjnego telefonu). 

Jakie elektroniczne zamki do drzwi zewnętrznych wybrać? Zestawienie polecanych modeli

Wiesz już, jakie wady i zalety mają elektroniczne zamki do drzwi. Jeśli przekonaliśmy cię do zakupu właśnie takich modeli do twojego domu, to czas sprawdzić, jakie produkty dostępne na rynku będą najlepszym wyborem. Poniżej znajdziesz zestawienie polecanych zamków elektronicznych do drzwi zewnętrznych.
Zestaw tedee powered by Gerda + Bridge + wkładka 30-61/37-68 mm zębatka (typ D) – najpopularniejszy elektroniczny zamek do drzwi, który jest sprzedawany w komplecie z wszystkimi niezbędnymi akcesoriami. Polecany model jest najmniejszym na świecie tego typu produktem, został wyposażony w wydajny akumulator oraz atestowaną wkładkę do zamka elektronicznego. A to wszystko w połączeniu z gwarancją bezpieczeństwa Gerda. 
Nuki Smart Lock V2 + Bridge + Fob – kolejny inteligentny model, który zaskoczy cię swoją funkcjonalnością. Elektroniczny zamek do drzwi jest sterowany zdalnie przy pomocy dedykowanej aplikacji, jest wyposażony w praktyczny tryb Auto Unlock oraz wymaga jedynie połączenia ze smartfonem przez Bluetooth. Dodatkowo zamek jest zasilany bateryjnie oraz może być synchronizowany z pozostałymi elementami wyposażenia inteligentnego domu.
Zamek do drzwi Gerdalock V3 – zamek elektroniczny do drzwi zewnętrznych, przeznaczony do montażu od wewnątrz. Praktyczny dodatek do twojego domu może pochwalić się atestowaną wkładką profilową, kompatybilnością z systemem iOS oraz zdalnym dostępem. Dodatkowo jest on zasilany czterema bateriami, które działają nawet do 10 miesięcy. Elektroniczny zamek do drzwi nie działa ze smartfonami z Androidem.
Abus Hometec Pro Cfa 3000 Smart Lock 10124 – do zalet tego elektronicznego zamka do drzwi możemy zaliczyć możliwość zdalnego otwierania i zamykania drzwi wejściowych, łatwą instalację oraz dostęp zarówno do klawiatury, jak i pilota. Co więcej, polecany model jest zasilany bateryjnie. Sama bateria ma żywotność na poziomie nawet 12 miesięcy.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.