Data publikacji:

Elewacje domów z lat 70. – inspiracje

Elewacje domów z lat 70.? Inspiracje, które u nas znajdziesz, pokazują, jak tchnąć nowe życie w stare budynki, zarówno w zakresie kompozycji elewacji, jak i użytych materiałów. Często dodaje się także obszerny taras – miejsce odpoczynku domowników oraz przyjęcia gości na spotkania w ciepłe dni. Czy stary, zniszczony budynek może na nowo stać się przestrzenią, w której dobrze się mieszka? Udany remont sprawia, że nieoszlifowana wcześniej perła nabiera blasku. Proponujemy nowoczesne elewacje starych domów piętrowych.
elewacje domów z lat 70.

Jakie są wzory elewacji domów kwadratowych?

Domy „kostki” z lat 70. i 60. ubiegłego wieku są wdzięcznym obiektem przemian, które określa się jako metamorfozy domów kwadratowych. Ich prosta bryła pozwala projektantom na zastosowanie wielu rozwiązań, które windują atrakcyjność starszych budynków na poziom tych, które obecnie stawia się od zera.
Czy modernizacja domu z lat 70. musi ograniczać się jedynie do ocieplenia ścian i wymiany okien? Nie. Choć bywa tak, że zmiany są kosztowne i poważne. Ale jeśli inwestorzy, czyli właściciele, pozwolą architektom i wykonawcom nieco „poszaleć”. Jeśli dadzą im swobodę działania. Jeśli też dysponują odpowiednią sumą pieniędzy, to inwestycje udaje się zakończyć zgodnie z planem, a wynik końcowy przerasta oczekiwania. Lepiej przecież patrzeć na swój przyszły dom w „realu”, niż w nawet najlepiej odwzorowującym programie graficznym na ekranie komputera. 
Druga strona medalu jest taka, że nawet jeśli nie dysponujesz znaczącymi sumami, aby solidnie zająć się elewacją domu parterowego z dachem dwuspadowym, możesz dostosować budynek do zasad nowoczesnej architektury, maksymalnie wykorzystując istniejącą zabudowę i nie ogołocić portfela z ostatniej złotówki. To możliwe. Tylko trzeba wszystko dobrze zaplanować, przemyśleć i wprowadzić w życie. 

Nowoczesne elewacje starych domów piętrowych – zadbaj o kolory

Jak wykonać malowanie elewacji? Choć na rynku jest do dyspozycji pełna paleta barw i struktur oraz można mieszać je dowolnie, to jednak zadbaj o to, by wszystko do siebie pasowało. By nic nie drażniło cię w długim okresie użytkowania. Lepiej zatem postawić na stonowane barwy, które nie będą się narzucać. Dobrze jest dobierać kolory farb według palety. Oko ludzkie lubi ciepłe odcienie. Te zaś dobrze komponują się z zielenią roślinności. Jakie będą najmodniejsze kolory elewacji?
  • Jeśli w elewacji ogrodowej chcesz skupić uwagę na zieleni, a nie na samym budynku, postaw na stosowane kolory bądź nawet jednolitą barwę całej tylnej elewacji. 
  • Postaw na odważniejszy front elewacji, czyli elewację od strony drogi. Jeśli dodatkowo nie będziesz ogradzał swojej posesji masywnym murem, który nie pozwala ciekawskim „uszczknąć” nieco twojego szczęścia, a w zamian za to zastosujesz niższy parkan, przechodnie będą mogli podziwiać, jak elewacje domów z lat 70. zmieniają się na korzyść w dzisiejszych czasach.

Nowoczesny wygląd frontowej elewacji bez wymiany rozmiaru okien? Czy to możliwe?

Jeśli spytasz, czy to możliwe, by w nowym domu zostawić okna, te, które były ozdobą i elewacją domu parterowego z dachem dwuspadowym, to odpowiadamy: tak. I choć od kilku lat panuje w Polsce trend wpuszczania jak największej ilości światła do domowych wnętrz, to czasem niektóre domy z ubiegłego wieku również miały spore okna (które teraz wystarczy wymienić na bardziej szczelne i na przykład w innym kolorze albo innym rozkładzie dzielenia połówek, jeśli chodzi o sposoby otwierania, ale wciąż będą to okna o tym samym rozmiarze, które zdobią elewacje domów piętrowych z lat 70.). A może nie zamierzasz się wpisywać w nurt oświetlania, bo wolisz cieniste wnętrza. 
W każdym razie odpowiedź jest taka, że nie zawsze musisz zmieniać rozmiar okien, które posiadały elewacje domów z lat 70., jeśli zamierzasz modernizować tego typu dom. 

Czy kwadratowe domy z lat 70. ubiegłego wieku są „do odratowania”?

Jeśli tego typu budynek stoi na ładnej działce w atrakcyjnej okolicy, warto go unowocześnić. Żeby uzyskać większe przestrzenie w starym budynku, wszystkie ściany działowe przeważnie zostają wyburzone. Po usunięciu zbędnych ścian w starym domu powstaną przestronne pomieszczenia.
Warto też pomyśleć o ogrzewaniu podłogowym. Czasem jest tak, że klatkę schodową oraz drzwi wejściowe trzeba przenieść w inne miejsce. Jeszcze 30–50 lat temu wejście do domu znajdowało się od strony podwórka. Teraz drzwi wejście pojawiają się niemal wyłącznie na ścianie od drogi wjazdowej, ewentualnie w ścianie bocznej, gdy jest wąska działka.

Cel zmian: poprawić wszystkie mankamenty domu z lat 70.

Elewacje domów piętrowych z dachem dwuspadowym oraz nowoczesne elewacje starych domów piętrowych to kropla w morzu potrzeb, które taki stary dom wymaga od zaraz. Aby stary dom stał się pięknym, nowoczesnym i funkcjonalnym budynkiem, który znakomicie wpisuje się w krajobraz, należy zadbać o wiele aspektów.
Oto niektóre z nich: połączenie salonu z kuchnią w pokój dzienny, powiększenie łazienek, powiększenie tarasów, zbudowanie wyjścia na ogród od strony pokoju dziennego, poszerzenie korytarzy. Dobudowanie albo rozbudowanie garażu na dwustanowiskowy garaż wkomponowany w istniejącą bryłę budynku. Zniwelowanie nierówności dawnych sufitów poprzez zastosowanie sufitów podwieszanych. Zadaszenie tarasu oraz balkonów. Garderoby – w pokojach albo wspólne z wejściem z korytarza. Pokój rodziców z własną łazienką, a nawet z sauną.
Jeśli wybierzesz dobrego architekta, to on tak zaprojektuje twój dom, by miejsce do życia było nowoczesne, ale z poszanowaniem tradycji. I oczywiście – wygodne.  
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.