Data modyfikacji:

Epson CO-FH02 - test projektora multimedialnego z Android TV 

Epson CO-FH02 to niedrogi i kompaktowy projektor multimedialny Full HD, który na tle konkurentów wyróżnia się unikalną technologią 3LCD, a także systemem Android TV. Sprawdzamy, jak ten model sprawdza się w codziennym użytkowaniu, a także dla kogo będzie idealnym wyborem. 
Epson CO-FH02 test

Epson CO-FH02. Pierwsze wrażenia po rozpakowaniu 

Do naszej redakcji zawitał nowy projektor Epson CO-FH02, który ma być idealną propozycją dla osób poszukujących urządzenia multimedialnego w rozsądnej cenie. Na tle konkurencji model ma wyróżniać się doskonałą jakością obrazu, systemem Android TV oraz przystępną ceną. 
Epson CO-FH02 waży 2,6 kg i po wyjęciu z pudełka sprawia wrażenie bardzo kompaktowego. Producent postawił na minimalistyczny wygląd, dlatego na obudowie nie znajdziemy dużej liczby przycisków czy portów. W górnej części urządzenia mamy przycisk zasilania oraz pokrętło do regulacji ostrości. Z tyłu umieszczono złącze zasilania, obok którego nie znajdują się żadne dodatkowe porty. Wejścia USB 2.0 oraz HDMI zostały umieszczone w bocznej sekcji. Aby się do nich dostać, trzeba zdemontować klapkę wentylacyjną.  
Epson CO-FH02 ma wsparcie dla systemu Android TV. Uzyskamy je po podłączeniu specjalnego dongla. Wszystkie niezbędne przewody są dołączone do zestawu i to duży plus, ponieważ nie trzeba ponosić żadnych dodatkowych kosztów, aby rozpocząć korzystanie z systemu Smart TV. 
Niewielki adapter z Android TV można schować w obudowie, co pozwala na zachowanie estetycznego wyglądu projektora. Problem pojawia się w momencie, gdy chcemy połączyć się z komputerem lub innym urządzeniem za pomocą HDMI. Wówczas musimy zdemontować boczny panel i odłączyć adapter. Umieszczenie niezbędnych portów z tyłu tak jak ma to miejsce w droższych modelach Epsona byłoby lepszą decyzją. To rozwiązanie nie ma jednak większego wpływu na działanie samego urządzenia.
Projektor jest bardzo dobrze wykonany i nie odstaje od konkurencyjnych modeli. Kompaktowe wymiary i niska masa to ogromna zaleta, ponieważ w razie potrzeby urządzenie można przenosić bez większych kłopotów.  
W komplecie dostajemy dwa piloty, jeden służy do obsługi samego urządzenia i konfigurowania obrazu, a także regulowania poziomu głośności. Drugi to pilot do Smart TV, który posiadaczom Google Chromecasta będzie dobrze znany.

Dziecinnie prosta konfiguracja projektora Epson CO-FH02

Epson CO-FH02 jest bardzo prosty w konfiguracji. Już po kilku minutach urządzenie było gotowe do pracy. Interfejs jest czytelny, a dzięki dodatkowym wskazówkom pojawiającym się na ekranie każdy może przejść przez proces konfiguracji urządzenia, jak i systemu Smart TV. Brak przycisków na obudowie do korekcji obrazu nie był problemem, ponieważ wszystko znajduje się na pilocie. Funkcja regulacji zniekształcenia trapezowego działa dobrze i w kilka chwil jesteśmy w stanie dostosować obraz do wyświetlanej powierzchni. 
Wielkość obrazu jest uzależniona od odległości, w jakiej znajduje się projektor od ściany. Minimalna odległość projekcji wynosi 0,9 metra i wówczas uzyskamy obraz o wielkości 26 cali. Ustawiając urządzenie w odległości 10,4 metra od ściany, otrzymamy obraz o wielkości aż 391 cali. To sprawia, że Epson CO-FH02 jest niezwykle uniwersalny i może być stosowany zarówno w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach

Jakość obrazu to najmocniejsza strona projektora Epson CO-FH02 

Projektor Epson CO-FH02 został wyposażony w lampę wykorzystującą technologię 3LCD. To autorskie rozwiązanie producent stosuje we wszyskich modelach. Cechą charakterystyczną tej technologii jest równomierne natężenie światła białego oraz barwnego. W efekcie otrzymujemy naturalnie odwzorowane kolory.
Warto dodać, że ten projektor ma jasność wynoszącą 3000 lumenów, co wyróżnia go na tle konkurencyjnych modeli. Oglądanie materiałów filmowych jest możliwe nawet w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu. W swojej klasie cenowej Epson CO-FH02 jest jednym z lepszych modeli! 
Podczas wyboru projektora wiele osób zwraca szczególną uwagę na żywotność lampy i w tym wypadku wyniki są naprawdę niezłe. Producent twierdzi, że lampa pracująca w trybie normalnym powinna wystarczyć na 6000 godzin bezproblemowej pracy. W przypadku korzystania z projektora w trybie oszczędnym czas ten może być wydłużony nawet do 12 000 godzin. To wyniki, które potwierdzają, że model Epson CO-FH02 wystarczy na wiele filmowych seansów. 

Jak wypada Smart TV w projektorze? 

Epson CO-FH02 ma możliwość korzystania z systemu Smart TV, jednak po warunkiem, że skorzystamy z dołączonego do zestawu dongla, który działa na podobnej zasadzie co Google Chromecast. Do podłączenia konieczne jest wykorzystanie portu HDMI oraz USB. Producent przewidział dodatkowe miejsce na to akcesorium, dlatego można je schować w obudowie, aby zachować estetyczny wygląd projektora.
Sam system Android TV działa bez najmniejszych problemów. Interfejs funkcjonuje płynnie, a dostęp do poszczególnych aplikacji jest błyskawiczny. Nie zauważyłem większych różnic w stosunku do droższych odpowiedników, które miałem okazję już testować. Miłośnicy filmów i seriali mają dostęp do praktycznie wszystkich popularnych serwisów streamingowych. W komplecie z projektorem dostarczany jest również pilot, który ma dedykowane przyciski do Netfliksa, YouTube’a, serwisu Google Play, a także Asystenta Google. 

Epson CO-FH02 w codziennym użytkowaniu 

Epson CO-FH02 dzięki zastosowaniu matrycy 3LCD pokazuje swoją moc podczas oglądania filmów oraz seriali. Kolory są naturalnie i odpowiednio nasycone. Rozdzielczość Full HD jest w zupełności wystarczająca i nawet przy większym obszarze wyświetlania nie miałem poczucia, że konieczne byłoby zastosowanie rozdzielczości 4K.
Dla prawdziwych kinomaniaków problemem może być dość niski poziom czerni, co jest najbardziej widoczne w mroczniejszych produkcjach. Dla zdecydowanej większości użytkowników poziom kontrastu jest bardzo dobry i nie ma on wpływu na odbiór wyświetlanego obrazu. 
W modelu możemy skorzystać z amplitunera lub połączyć się za pomocą Bluetooth ze słuchawkami bądź soundbarem. Jest to możliwe wtedy, gdy mamy podpiętego dongla do systemu Android TV. Producent nie zastosował wejścia optycznego lub złącza AUX. Tym samym nie mamy fizycznej możliwości podłączenia dodatkowych głośników.
Głośność pracy Epsona CO-FH02 jest przyzwoita. W normalnym trybie pracy hałas może sięgać 37 dB. Lepiej projektor wypada w trybie pracy ekonomicznej, kiedy to maksymalnie osiąga głośność 29 dB. Zdecydowanie częściej korzystałem z tego rozwiązania, ponieważ urządzenie pracuje bardzo cicho, co jest szczególnie ważne podczas nocnych seansów. Warto dodać, że w trybie ekonomicznym jasność jest nieco niższa, ale nie psuje to przyjemności z oglądania materiałów multimedialnych.   

Czy warto kupić projektor Epson CO-FH02? 

Epson CO-FH02 to projektor wprost stworzony do domowego użytkowania. Jeśli poszukujesz urządzenia, które będzie służyło głównie do korzystania z serwisów streamingowych, to ten model sprawdzi się w tej roli doskonale. Oglądanie filmów z Netfliksa, Disney+ czy HBO Max jest czystą przyjemnością.
System operacyjny Smart TV działa płynnie i nie było chwili, kiedy miałby problem z zachowaniem płynności. Jakość obrazu to zdecydowanie najmocniejsza strona tego urządzenia. Technologia 3LCD w połączeniu z rozdzielczością Full HD daje obraz, który mieliśmy już okazję widzieć w zdecydowanie droższych wersjach Epsona. 
Model Epson CO-FH02 to kompaktowe urządzenie, które możesz postawić na stoliku kawowym i zrobić filmowy seans dla całej rodziny. Stosunek jakości do ceny został znakomicie zachowany, dlatego osoby, które nie chcą wydawać ogromnych pieniędzy na projektor, nie będą rozczarowane. Mimo braku dodatkowego portu i nieco słabszych głośników jest to urządzenie godne polecenia. 
Mocne strony: 
  • Naturalnie odwzorowane kolory 
  • Przyzwoity poziom głośności 
  • Bardzo niski poziom hałasu w trybie EKO 
  • Nieznaczny spadek jasności w trybie EKO 
  • Łatwa i szybka konfiguracja systemu Smart TV 
  • Technologia 3LCD 
  • Trwała lampa 
  • Bardzo dobry stosunek jakości do ceny 
  • Płynnie działający Android TV 
  • Minusy: 
  • Konieczność korzystania z dwóch pilotów 
  • Brak możliwości podpięcia zewnętrznego głośnika za pomocą złącza optycznego lub portu AUX
  • Zdjęcia: Bartłomiej Mazurek
    Bartłomiej Mazurek
    Bartłomiej Mazurek

    Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.