Data modyfikacji:

Farba kredowa - co to jest? Gdzie ją stosować i jaki efekt można uzyskać?

Farba kredowa to preparat popularnie stosowany w różnych projektach typu DIY. Daje piękny efekt wykończeniowy, a jej nakładanie jest bardzo proste. Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę ze stylizacją mebli lub innych domowych sprzętów właśnie przy użyciu farby kredowej, zobacz, czym charakteryzuje się ten preparat i jak go używać.
farba kredowa

Farba kredowa, czyli co?

Do grupy farb kredowych zaliczamy szereg różnych preparatów różniących się składem chemicznym, jednak zasadniczym komponentem, który decyduje o uzyskanym efekcie wykończeniowym, jest kreda.

Dzięki niej z reguły powłoki malarskie są matowe, a co więcej, powłoka jest dość gruba i ma jednolitą strukturę. 

Farby tego typu podbiły serca wszystkich fanów DIY oraz osób, które samodzielnie zabierają się za odnawianie mieszkania i zgromadzonych w nim sprzętów.

Są łatwe w stosowaniu, ponieważ mają na tyle dobrą przyczepność, że nie wymagają dokładnego oczyszczania podłoża, jak w przypadku innych produktów wykończeniowych.

Ponadto dostępne są najczęściej w pięknych, pastelowych lub intensywnych odcieniach, dlatego chętnie wykorzystuje się je w stylizacji mebli czy innych elementów wystroju. Uzyskany dzięki nim efekt dobrze wpisuje się w estetykę stylu retro czy shabby chic.

Rodzaje farb kredowych

  • Kazeinowa
  • Mineralna
  • Klejowa
  • Żywicowa
  • Winylowa
  • Olejowa
Każdy z wymienionych typów farb różni się nieco właściwościami. Przykładowo do renowacji mebli kuchennych najlepiej jest zastosować farbę żywicową lub mineralną, ponieważ tworzą one powłoki najbardziej odporne na zabrudzenia i uszkodzenia.

Jak malować farbą kredową?

Farba kredowa to jeden z tych preparatów, z którymi poradzą sobie świetnie nawet początkujący domowi majsterkowicze.

Środek nie ma dużych wymagań, jednak zanim złapiesz za narzędzia malarskie, musisz wiedzieć o kilku podstawowych zasadach.

  • Przygotowanie podłoża – w przypadku renowacji mebli tradycyjnymi technikami, czyli przy wykańczaniu politurą, lakierem lub olejem, szalenie ważne jest dokładne usunięcie starych powłok malarskich. Jeśli zastanawiasz się, jak malować farbą kredową, ten etap w dużej mierze możesz pominąć.

    Farba cechuje się świetną przyczepnością, a ponadto tworzy dość grubą i równomierną powłokę, dlatego niedoskonałości podłoża zostają niewidoczne.

    Przed przystąpieniem do malowania wato jedynie delikatnie zmatowić powierzchnię i koniecznie trzeba ją odtłuścić i umyć.

  • Malowanie – aby uzyskać równomierną matową lub półmatową powłokę, należy nałożyć przynajmniej dwie warstwy farby.
  • Zabezpieczenie dekoracyjnej powłoki – aby efekt był trwały, na koniec powierzchnię pomalowaną farbą kredową należy zabezpieczyć. W tym celu można użyć wosku lub lakieru.

    Ten pierwszy sprawdzi się dobrze przy meblach, które nie są zbyt intensywnie użytkowane, np. w przypadku komód czy niewielkich szafek lub stolików. Do zabezpieczenia warstwy na krzesłach lub meblach kuchennych najlepiej jest wykorzystać lakier.

  • Jakie narzędzia malarskie – podczas malowania mebli farbami kredowymi możesz zastosować wałek lub pędzel. Wałek sprawdzi się przy większych i płaskich powierzchniach, ponieważ nie zostawia smug.

    Z kolei pędzel z długim włosiem będzie dobrą opcją w przypadku elementów wypukłych i o nieregularnych kształtach, np. ornamentów czy szczebelków.

Gdzie stosować farbę kredową?

Farba kredowa do mebli – renowacji poddać możesz stare krzesła, stoliki czy komody. Na meblach tego typu szczególnie dobrze prezentują się modne pastelowe odcienie farb kredowych.

Renowacja zabudowy w kuchni lub łazience – to dobry patent na szybką metamorfozę wnętrza. Meble kuchenne czy łazienkowe można pomalować farbą kredową, która da piękny matowy lub półmatowy efekt.

Jeśli zdecydujesz się poddać renowacji meble kuchenne lub szafki łazienkowe, zwróć uwagę na dobór preparatu.

Najlepiej, aby na opakowaniu znalazła się informacja od producenta o przeznaczeniu produktu – farby kredowe do stosowania w łazienkach i kuchniach są z reguły wyróżnione na tle innych preparatów tego typu.

Malowanie boazerii – jeśli w twoim mieszkaniu ściany pokryte są boazerią, przy użyciu farby kredowej możesz szybko i sprawnie odmienić jej charakter. Przed malowaniem wystarczy lekko zmatowić deski, więc odpada skomplikowany proces szlifowania, a farba kredowa na boazerii da naprawdę ciekawy efekt wykończeniowy.

Farba kredowa do ścianach – co ciekawe, farbami tego typu można również malować ściany i nadać im efektowną strukturę. Szczególnie dobry efekt można uzyskać, mieszając ze sobą dwa zbliżone odcienie farby.

Jak uzyskać efekt przecierek?

W renowacji mebli czy wykańczaniu innych elementów wystroju przy użyciu farby kredowej, warto wykonać modne przecierki w stylu shabby chic - meblowy krzyk mody.

To prosta metoda stylizacji, dzięki której odnawiane przedmioty nabierają rustykalnego charakteru i wyglądają na przedmioty z przeszłością.

Aby wykonać modne przecierki, obok podstawowych akcesoriów malarskich, czyli farby kredowej, wosku lub lakieru, potrzebna będzie jeszcze ciemniejsza farba oraz świeczka.

Może to być kolor zbliżony do farby wykończeniowej, ale najlepiej sprawdzają się brązowe odcienie.

Ciemną farbę nanieś na fragmentach mebla w miejscach, gdzie naturalnie powstają przetarcia, czyli w pobliżu uchwytów, w narożnikach i na krawędziach. Po wyschnięciu farby, pomalowane fragmenty potrzyj świeczką.

Kolejny etap to malowanie farbą kredową. Po wyschnięciu obu warstw, miejsca, gdzie wcześniej trafiła ciemna farba i wosk ze świeczki, należy delikatnie przetrzeć kostką lub papierem ściernym.

Dzięki temu spod warstwy farby kredowej wyłoni się ciemna warstwa, co da efekt przecierki i postarzenia mebla. Ostatnim etapem jest zabezpieczenie mebla woskiem lub lakierem.