Data publikacji:

Na czym polega fotografia otworkowa?

Czym jest fotografia otworkowa? Jest to technika wykonywania zdjęć przy pomocy aparatu nieposiadającego obiektywu. Jak to możliwe? Dowiesz się z naszego artykułu. Opowiadamy, na czym polega fotografia otworkowa.
fotografia otworkowa

Czym jest fotografia otworkowa?

To taki powrót do korzeni, popularny ostatnimi czasy. Zdjęcia wykonasz przy użyciu aparatu, który nie posiada obiektywu. Jak to możliwe, spytasz? Funkcję obiektywu pełni zwykły otwór, przez który przechodzi światło… Tyle i aż tyle. 
  • Odległość między otworem a filmem określa kąt widzenia. Zależność jest taka: im mniejsza głębokość, tym szerszy kąt. Większość aparatów otworkowych (potocznie zwanych otworkami), a więc większość otworków, ma kąt szeroki. Co jest bardzo przydatnym rozwiązaniem, bo ułatwia kadrowanie obrazu. 
  • Jeśli marzysz o tym, aby zająć się fotografią analogową, to polecamy ci najpierw „wejść” w fotografię otworkową. Brak wizjera sprawia, że nie wiesz dokładnie, co uchwycisz.
  • Co jest dodatkowym „utrudnieniem” albo… elementem magii tego rodzaju fotografii (jedni go pokochają, inni – znienawidzą), to fakt, że używanie otworków jest stosunkowo proste lecz wymaga przemyślenia. Albo ciągłych prób. I sprawdzania efektów. Pomyśl zatem o ekspozycji, planach (pierwszym, drugim i trzecim), statyce zdjęcia lub ruchu na nim.
  • Czyż to wszystko brzmi dla ciebie ekscytująco? Bo dla nas tak! ;-) Cały ten proces przygotowania fotografa do jednego ujęcia ma działanie uspokajające. 

    Fotografia otworkowa – jak zrobić? Jaki sprzęt używać?

    Fotografia otworkowa wykorzystuje sprzęt, który nazywa się camera obscura. Jest to ciemna skrzynia, pudełko z dziurką, do której bezpośrednio dostaje się światło. W środku wyłożone jest czarnym materiałem, którego zadaniem jest minimalizacja odbić światła wpadającego bezpośrednio do środka. 
    Jak powstaje zdjęcie za pomocą kamery otworkowej? Promienie, które docierają do pudełka przez otwór, załamują się na krawędziach. Tworzą przez to na przeciwległej ścianie odwrócony obraz, zwany dyfrakcyjnym. Efekt ten powoduje, że powstaje fotografia, które de facto bardziej przypomina obraz niż zdjęcie. Jest ono bardziej „miękkie”. 

    Fotografia otworkowa – czas naświetlania

    Jaki czas naświetlania dla fotografii otworkowej? Zależy on od warunków oświetleniowych i od efektu, który zamierzasz uzyskać. Waha się on od kilkudziesięciu sekund do… nawet kilku godzin!

    Fotografia otworkowa versus ostrość 

    Obraz fotografowanego przez ciebie przedmiotu zawsze pozostaje ostry – niezależnie od odległości, w jakiej się znajduje od aparatu. 
  • Wykonując zdjęcie ze znacznej odległości, zapewne zauważysz nieznaczne zniekształcenie perspektywy. 
  • Jeśli podejdziesz z kamerą otworkową bliżej obiektu, zajdzie spore przerysowanie perspektywy. 
  • Najprostszym sposobem na fotografię otworkową jest samodzielne wykonanie aparatu
    Jak to zrobić? 
  • Weź pudełko po butach.
  • Pomaluj je w środku czarną farbą (minimalizacja odblasków). Brawo – masz już obiektyw i aparat!
  • Zrób w nim otworek. Możesz zakleić go czarną taśmą izolacyjną. To będzie migawka.
  • Naprzeciwko otworka, w środku pudła, umieść papier światłoczuły. Ten, będąc naświetlonym, staje się negatywem, który wywołasz w ciemni. Później będzie można go kopiować stykowo.
  • Na czym polega fotografia otworkowa? 

    Na eksperymentowaniu z czasem naświetlania, odległością od obiektu, ustawieniem kompozycji. Co zrobić, by uzyskać ciekawy efekt za pomocą camera obscura? Jeśli nadasz obiektywowi kształt inny niż koło (np. kwadrat, owal, trójkąt), sprawisz, że twoje fotografie zyskają ciekawy efekt, bo niestandardowy.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.