Data publikacji:

Recenzja zegarka Garmin Vivoactive 4

Garmin Vivoactive 4 to interesujący zegarek dedykowany dla osób aktywnych, które nie chcą wydawać dużych pieniędzy. Czy warto kupić ten model w 2023 roku? Sprawdź naszą recenzję! Omawiamy jakość wykonania, funkcje sportowe i zdrowotne.
garmin fenix 4

Wzornictwo i jakość wykonania

Garmin Vivoactive 4 swoim wyglądem nie różni się znacząco od swojego poprzednika, choć patrząc na jego korpus można dostrzec pewne inspiracje flagową serią Garmin Fenix. Sportowy zegarek ma wymiary 45,1 x 45,1 x 12,8 mm. Nie można powiedzieć, że jest to najlżejszy smartwatch na rynku, jednak dla wielu użytkowników nie stanowi to żadnej przeszkody.
Osoby poszukujące czegoś mniejszego powinny zwrócić swoją uwagę na Garmina Forerunnera 645 lub Garmina Venu. Metalowa koperta w połączeniu ze wzmocnionym włóknem szklanym tworzy połączenie, które sprawdzi się nawet w trudnych warunkach. Zabezpieczenie przed wodą do 5 ATM pozwoli na bezproblemowe nurkowanie.  
Garmin Vivoactive 4 korzysta z 1,3-calowego wyświetlacza o rozdzielczości 260x260 px. Ekran jest transreflektywny, co oznacza, że odbija promienie słoneczne, przez co treści stają się nieco bardziej czytelne. Osoby przyzwyczajone do paneli OLED oraz LCD mogą być zaskoczone. Jego czytelność jest znakomita, choć dla niektórych użytkowników jakość obrazu w pomieszczeniu może nie być wystarczająco dobra. Producent postawił tutaj na pewien kompromis.
Na tarczy zegarka mamy znaleźć najważniejsze informacje. Pozostałe dane, które zostały zebrane będzie można zobaczyć w dedykowanej aplikacji. Tego typu ekran ma jednak jedną ogromną zaletę. Jest energooszczędny i na tym polu znacznie wyprzedza modele z tradycyjnymi ekranami. Na jednym ładowaniu smartwatch wytrzymuje nawet 8 dni, co jest bardzo dobrym wynikiem!

Jak wypada obsługa Garmin Vivoactive 4?

W porównaniu do serii Fenix, w modelu Vivoactive 4 znajdziemy tylko dwa przyciski. Jednak do obsługi większości funkcji są one w zupełności wystarczające. Oczywiście możemy skorzystać z dotykowego ekranu.
Interfejs jest prosty i intuicyjny w obsłudze, dlatego nikt nie powinien mieć większych problemów z opanowaniem poszczególnych funkcji. Funkcje smart są ograniczone do powiadomień z telefonu, a także płatności mobilnych za pośrednictwem Garmin Pay. Jeżeli szukasz dostępu do wielu aplikacji, to ten model może okazać się dla Ciebie rozczarowaniem. Pod tym względem trochę lepiej wypada wspominany wcześniej Garmin Venu.  
Ważną nowością jest wbudowana pamięć 3,6 GB, która pozwala na przechowywanie muzyki i słuchanie jej na bezprzewodowych słuchawkach. To przydatne udogodnienie, ponieważ w wielu sytuacjach nie będziesz musiał w ogóle sięgać po smartfona.
Minusem tego modelu jest integracja z serwisami muzycznymi. Na tym polu konkurencyjne modele radzą sobie trochę lepiej. Na ekranie głównym znajdziemy najbardziej przydatne informacje. Możliwości personalizacji nie są ogromne, ale dla wielu użytkowników będzie to w zupełności wystarczające. Ponownie, producent zastosował te elementy, które uznał za najpotrzebniejsze.

Funkcje sportowe i zdrowotne

Garmin Vivoactive 4 to przede wszystkim zegarek sportowy. Mamy wbudowany czujnik tętna, a także pulsoksymetr odpowiedzialny za mierzenie poziomu natlenienia krwi. Dodatkowo możemy monitorować sen i na bieżąco podglądać wyniki. Zegarek  pomaga ocenić intensywność wysiłku podczas ćwiczeń, a także sprawdzić poziom energii w organizmie.  
Ważnym elementem w tym modelu jest wbudowany moduł GPS, który spisuje się bez zarzutu. Namierzanie lokalizacji odbywa się w ciągu kilku sekund, natomiast prezentowane dane o aktualnym tempie są wiarygodne. Przydatny jest również wbudowany czujnik ANT+ pozwalający na korzystanie z dodatkowych czujników.
Garmin Vivoactive 4 ma 20 fabrycznie załadowanych profili GPS i aktywności w pomieszczeniach. Znajdziemy tutaj wsparcie dla większości popularnych dyscyplin, co jest niewątpliwą zaletą. Podczas poszczególnych aktywności mamy widok na takie parametry jak aktualne tętno, dystans oraz tempo.  
To, co czego brakuje w porównaniu do droższych modeli, to funkcja prezentowania statystyk dotyczących obciążenia treningowego. Brakuje także dodatkowych funkcji, które zmotywowałyby użytkownika do kolejnych aktywności. Takie funkcje są dostępne dopiero w modelach Forerunner oraz Fenix. Pod względem funkcji sportowych i zdrowotnych Garmin Vivoactive 4 nie zawodzi.  

Czas pracy na baterii

Żywotność baterii to jeden z ważniejszych elementów często decydujących o zakupie danego urządzenia. Jak Garmin Vivoactive 4 wypada na tle konkurencji? Akumulator przy standardowym użytkowaniu i sporadycznej aktywności jest w stanie wytrzymać około 5 dni. Jeśli w ogóle nie korzystamy z GPS to według producenta możemy wyciągnąć nawet osiem dni bez ładowarki. W przypadku korzystania z systemu pozycjonowania satelitarnego czas ten skraca się do kilku godzin. Osiągnięcie jednego pełnego dnia pracy jest w tym modelu jak najbardziej możliwe.
Dodatkowo na zużycie baterii wpływa słuchanie muzyki, jeśli podczas treningu zamierzasz korzystać ze słuchawek, to musisz liczyć się z tym, że urządzenie szybciej się rozładuje.  
Wyniki przedstawione przez producenta są dość optymistyczne i w rzeczywistości Vivoactive 4 nie wytrzymuje aż tak długo. Jednak trzeba przyznać, że ogólne wyniki są dość dobre i urządzenie radzi sobie całkiem nieźle. Na plus trzeba zaliczyć technologię szybkiego ładowania, która pozwala na dostarczenie energii od 0 do 100% w około godzinę.  

Ile kosztuje Garmin VivoActive 4?

Cena Garmina Vivoactive 4 wynosi około 1000 złotych. Zdarza się, że ten model jest dostępny w promocyjnej cenie za około 800-900 złotych. Patrząc na to, że mamy do czynienia z zegarkiem sportowym, cena nie wydaje się być wygórowana. Urządzenie ma całkiem sporo do zaoferowania, choć oczywiście w tej kwocie znajdziemy co najmniej kilka równie interesujących modeli.  

Garmin Vivoactive 4. Czy warto kupić ten sportowy zegarek?  

Garmin Vivoactive 4 jest tańszą wersją modeli Forerunner oraz Fenix. Producent zachował najważniejsze funkcje znane z tych urządzeń, dlatego mamy do czynienia z pełnoprawnym zegarkiem sportowym. Oczywiście ten model ma kilka braków, ale jego ogólna ocena jest bardzo dobra. To bardzo dobra propozycja dla osób, które chcą regularnie ćwiczyć i mieć dostęp do szczegółowych danych na temat swojej aktywności. To także dobry wybór dla osób, które nie chcą wydawać 2 czy 3 tysięcy na zegarek sportowy.  
Garmin VivoActive 4 zaskakuje dobrym ekranem, a także intuicyjną obsługą. Nieco rozczarowani mogą być użytkownicy, którzy szukają dodatkowej motywacji, a także chcą mieć smartwatcha z pojemniejszym akumulatorem. W porównaniu do klasycznych smartwatchy Garmin wygrywa pod wieloma względami i w rękach zapalonych sportowców będzie doskonałym wyborem.  
Źródła:  
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.