Data publikacji:

Ranking głośników do kina domowego

Wizyta w kinie ma wiele przyjemnych aspektów. Jeśli jednak dobrze się zastanowić, to większość warunków wpływających na świetny odbiór filmu jesteśmy w stanie stworzyć w zaciszu własnego domu. Gdy tylko mamy sporych rozmiarów telewizor lub jeszcze lepiej – projektor, to tak naprawdę połowa sukcesu za nami. Zostaje drugi najważniejszy element – dźwięk. Jakie głośniki do kina domowego? Ranking, w którym postaramy się wyłonić najlepsze z możliwych, ułatwi stworzenie domowej sali kinowej.

Co się kryje za stwierdzeniem „głośniki kina domowego”?

Głośniki do kina domowego to potoczna nazwa zestawu, w którym mamy co najmniej pięć kolumn (5.0). Dwie frontowe, zwykle podłogowe kolumny, które z powodzeniem sprawdzą się również w stereo. Stawiamy je po bokach ekranu lub telewizora.
Głośnik centralny umieszczany pod wyświetlaczem i dwa monitory (kolumny podstawkowe) ustawione z tyłu za widzem. Jeśli tylko liczba końcówek mocy w naszym amplitunerze lub innym wielokanałowym wzmacniaczu pozwoli, możemy dodać kolumny efektowe, na przykład sufitowe atmosy lub bipolarne głośniki przestrzenne.
Te ostatnie to już wyższa szkoła jazdy, ale warto wiedzieć, że jesteśmy w stanie rozbudować nasz system głośników kina domowego nawet do 11.0. Wartość po kropce, w tym przypadku zero, oznacza liczbę przewidzianych subwooferów. Dla lepszego efektu, zwłaszcza eksplozji czy innych wybuchowych oraz głośnych zjawisk pogodowych i nie tylko, dodaje się co najmniej jeden subwoofer. Dzisiaj raczej spotykamy tylko aktywne wersje.
Nowoczesne amplitunery nie podają zasilania na suba. Jeśli nasze pomieszczenie nie jest zbyt duże, nie przekracza 1518 metrów kwadratowych, spokojnie możemy zamiast kolumn podłogowych wykorzystać na fronty małe głośniki do kina domowego.
Poza kolumnami podstawkowymi znacznie mniejszymi od podłogowych mamy również na rynku jeszcze mało popularne głośniki naścienne i sufitowe. Dość łatwo je zamaskować nawet w niewielkim pomieszczeniu, natomiast trzeba pamiętać, że ich wielkość będzie opłacona kompromisem brzmienia i skuteczności.
Na rynku jest cała masa firm tworzących przeróżne głośniki do kina domowego, często od razu całe zestawy. Nie sposób wymienić wszystkich marek, ale postaramy się poniżej chociaż poglądowo je uszeregować według cen. To, że zabraknie którejś nazwy na naszej liście, niekoniecznie od razu oznacza, że jakiś sprzęt odradzamy. Po prostu sugerujemy, że można wybrać lepiej, a w rankingu umieściliśmy najlepsze głośniki do kina domowego według nas.
Musimy jednak pamiętać, że w przypadku audio zawsze kierujemy się przede wszystkim własnym uchem i gustem. Poza elektromarketami, w których dostępne są raczej tańsze systemy niższej jakości, w każdym większym mieście mamy do dyspozycji wyspecjalizowany salon audio-video.
Gorąco polecamy wizytę w takim miejscu i konsultacje przed zakupem. Spotkamy tam kadrę specjalistów, którzy chętnie podzielą się wiedzą i pomogą w dobraniu sprzętu pod nasze potrzeby i budżet. Jak to w audio, górnej granicy ceny nie ma, więc dla potrzeb naszego rankingu zatrzymamy się na zestawach za kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Głośniki do kina domowego – ranking

Poniżej prezentujemy nasz ranking głośników do kina domowego:
  • Pylon Audio seria Pearl (polski producent, świetny stosunek ceny do jakości, zestaw 5.0 to koszt ok. 6000 zł)
  • Heco seria Aurora (Niemcy, koszt ok. 6000 zł)
  • Dali seria Oberon (Dania, koszt ok. 7000 zł)
  • Focal seria Chora (Francja, koszt ok. 8000 zł)
  • Kef seria Q (Wielka Brytania, koszt ok. 8000 zł)
  • System Audio seria Saxo (Dania, koszt ok. 9000 zł)
  • Klipsch seria RP (Stany Zjednoczone, ok. 10 000 zł)
  • Polk Audio seria Reserve (Stany Zjednoczone, koszt ok. 13 000 zł)
  • Pylon Audio Seria Diamond (ponownie Polska, koszt ok. 13 000 zł)
  • Focal seria Aria (Francja, koszt ok. 20 000 zł)
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Mlonka