Data modyfikacji:

Golarka damska czy depilator? Co wybrać?

Gładka, wspaniale wyglądająca skóra to marzenie wielu pań. Na szczęście nowoczesne golarki damskie i depilatory znacznie ułatwiają pozbywanie się nawet najdrobniejszych włosków. Jednak które z tych urządzeń jest bardziej skuteczne?
Golenie nóg nie ma wcale tak długiej tradycji, jakby mogło się na pierwszy rzut oka wydawać. Jeszcze przed I wojną światową uznano by to za ogromną ekstrawagancję, a znaczna większość kobiet w rozwiniętych krajach w ogóle nie goliła w tamtych czasach skóry. Zupełnie inaczej wyglądało to już w latach 60. XX wieku — 98% pań w wieku do 44 lat goliło regularnie nogi, do czego zachęcały coraz liczniejsze reklamy. Wiązało się to z modą na coraz krótsze spódnice oraz coraz cieńsze pończochy. Dziś nie tylko gładkie nogi, lecz także brak owłosienia w innych partiach ciała to już norma. Nie bez znaczenia jest także fakt, że obecnie kobietom dużo łatwiej jest utrzymać gładką skórę, dzięki takim urządzeniom, jak golarka damska czy depilator.

Golarka czy depilator? Zalety i wady golarki damskiej

Zanim odpowiemy na pytanie, co wybrać - golarkę czy depilator, skupmy się na cechach charakterystycznych obu tych urządzeń. Golarka damska pozwala na szybkie i bezbolesne pozbycie się nadmiernego owłosienia. Działa ona na zasadzie przycinania włosków tuż nad powierzchnią skóry. Można to porównać do depilacji tradycyjną maszynką jednorazową - mechanizm działania jest tu bardzo podobny.
Golarka damska to urządzenie elektryczne, podobne do tych, których używają panowie do radzenia sobie z owłosieniem twarzy. Zwykle jednak różni się ona kolorem i kształtem.
Wspomnieliśmy, że mechanizm działania golarki damskiej (tzw. foliowej) jest bardzo podobny do tradycyjnej maszynki do golenia. Rzeczywiście, pod kątem metody usuwania włosów, oba te urządzenia są podobne. Golarka jednak ma znaczną przewagę nad maszynką jednorazową.
Po pierwsze - jej używanie jest znacznie bezpieczniejsze, a depilacja dokładniejsza. Po drugie - maszynka jednorazowa powinna być wyrzucana po jednym użyciu. Wielokrotne korzystanie z tej samej maszynki może skończyć się podrażnieniami i zranieniami. To rozwiązanie nieekologiczne i dość kosztowne w dłuższej perspektywie. Tymczasem golarka elektryczna posłuży przez długi czas. Nie musimy też obwiać się podrażnień czy swędzących krostek po depilacji.

Depilator do golenia nóg

Depilator to bardzo popularne urządzenie - wiele pań ma go w swojej łazience i wiele szuka informacji o tym, jaki depilator wybrać. Wyposażony jest w obrotowe dyski lub pęsety, które usuwają nadmierne owłosienie. Niektóre modele mają dodatkowe nakładki chłodzące, niwelujące dolegliwości bólowe podczas depilacji.
Usunięcie nadmiernego owłosienia przy pomocy depilatora jest dość długotrwałe w porównaniu do golenia włosków. Dodatkowo zabieg ten może wywoływać ból - zwłaszcza na początku. Zaletą depilatorów jest natomiast brak podrażnień - zdarzają się one bardzo rzadko i tylko w przypadku szczególnie wrażliwej skóry.

Golarka czy depilator?

Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety. Poniżej podsumowujemy plusy oraz minusy depilatora i golarki foliowej.
Golarka damska - plusy:
  • usuwanie włosków jest bardzo szybkie,
  • depilacja nie wywołuje bólu,
  • można ją stosować zarówno do nóg, jak i innych części ciała,
  • nie powoduje podrażnień i zacięć.
Golarka damska - minusy:
  • efekt gładkiej skóry utrzymuje się bardzo krótko - w niektórych przypadkach depilację należy powtarzać codziennie.
Depilator - plusy:
  • skóra po depilacji jest bardzo gładka,
  • efekt zabiegu utrzymuje się nawet do 3 tygodni,
  • włoski wyrywane są z cebulkami, a zatem odrastają znacznie słabsze,
  • urządzenie nie powoduje podrażnień czy wrastania włosków.
Depilator - minusy:
  • pierwsze użycia depilatora mogą okazać się dość bolesne.

Depilator czy golarka damska? To zależy

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które urządzenie będzie lepszym rozwiązaniem - depilator czy golarka damska. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych preferencji. Jeśli zależy ci na szybkim efekcie gładkich nóg bez bólu, postaw na golarkę. Pamiętaj jednak, że aby utrzymać wymarzony rezultat skóry bez włosków, konieczne jest bardzo częste używanie tego urządzenia.
W przypadku, gdy bardziej cenisz sobie długotrwały efekt, lepszym rozwiązaniem będzie depilator. Oczywiście w przypadku, kiedy jesteś szczególnie wrażliwa na ból, urządzenie to się nie sprawdzi. Pamiętaj jednak, że z każdym użyciem dyskomfort się zmniejsza, a rezultatem poświęcenia jest naprawdę gładka skóra nawet przez 3 tygodnie.
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.