Data publikacji:

Jaką gondolę dla dziecka wybrać i do kiedy jej używać?

Bogata oferta akcesoriów dla niemowląt powoduje, że podjęcie każdej decyzji dotyczącej zakupu nowego produktu sprawia rodzicom trudność. Nie inaczej jest w przypadku wyboru odpowiedniego wózka z gondolą. Na co zwrócić uwagę przy wyborze gondoli dla dziecka i kiedy jest najlepszy czas na wymianę głębokiego wózka na spacerówkę? Odpowiadamy.

gondola dla dziecka

Jaka gondola dla dziecka?

Wybierając gondolę do wózka, warto kierować się przede wszystkim praktyką i komfortem użytkowania. Zdarza się, że nadmiar gadżetów dołączonych do gondoli, które mają przyciągnąć kupującego, utrudnia codzienne życie rodziców i są to po prostu zbędne dodatki. Poniżej przedstawiamy listę elementów, na które warto zwrócić uwagę w wypadku gondoli dla dziecka. 

Przeczytaj także: Najlepsze spacerówki – ranking spacerówek

Jaka gondola do wózka latem i zimą?

Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, wybierając gondolę dla dziecka, jest pora roku, w jakiej maluch przyjdzie na świat. Do kiedy wozić dziecko w gondoli? Zakłada się, że zwykle czas korzystania z głębokiego wózka wynosi około pięciu-sześciu miesięcy.

Jesienią i zimą zaleca się kupno wózka z dużą gondolą, aby w komfortowy sposób ochronić dziecko przed zimnem za pomocą grubego kombinezonu, śpiworka lub koca. Zimą istotną rolę odgrywają także wszelkie mechanizmy zapinania pokrowca. Ważne, aby były one praktyczne i pozwoliły na szybkie ułożenie lub wyciągnięcie malucha z gondoli, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych. Zimą zaleca się gondole styropianowe lub plastikowe, które idealnie izolują ciepło.

Późną wiosną i latem wystarczy cienki kocyk lub same body, gondola zatem może być mniejsza, najlepiej wykonana z przewiewnego materiału. Elementem, na który warto także zwrócić uwagę, są dobrej jakości budki, które zimą chronią przed śniegiem i mroźnym wiatrem, a latem przed słońcem, owadami, a także przegrzaniem. Według preferencji rodzica budki gondoli mogą składać się w sposób automatyczny lub z wykorzystaniem blokady. 

Materiał i wykonanie gondoli dla dzieci

Jakość materiałów i solidne, antywstrząsowe wykonanie gondoli ma również znaczenie, zwłaszcza że jest ona użytkowana w pierwszych miesiącach życia dziecka. Materiał wyścielający gondolę powinien być certyfikowany i hipoalergiczny.

Latem poleca się wstawki materiałowe zapewniające przewiew. Dodatkowym atutem zapewniającym odpowiednią higienę jest możliwość wypięcia wnętrza gondoli oraz możliwość prania w pralce.

Dobra jakość to przede wszystkim komfort dla malucha – warto zwrócić uwagę na to, jaki materac dla niemowlaka zawiera gondola. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są materace z gąbki, które powinny być odpowiednio grube i wytrzymałe, aby podłoże nie uwierało dziecka. Wadą materaca z gąbki jest mała odporność na długofalowe użytkowanie i zmniejszanie sprężystości.

Materiałem odpornym na ucisk jest wyściółka kokosowa, jednak należy wziąć pod uwagę, że jest stosunkowo twarda, więc kocyk pokrywający materac może okazać się w tym wypadku niezbędny.

Innym rozwiązaniem są materace termoelastyczne, które dostosowują się do dziecka, gwarantując mu wygodę. Po wyciągnięciu malucha z gondoli materac wraca do oryginalnego kształtu.

Waga gondoli dla dziecka

Wypinane gondole to bardzo wygodny sposób transportu malucha po skończonej podróży. Istnieje jednak pewne ograniczenie – nieodpowiednia waga. Decydując się na wózek z dużą gondolą, należy wziąć pod uwagę, że jej waga może osiągnąć nawet 7-9 kilogramów, co w połączeniu z intensywnie rosnącym maluchem, może okazać się ciężarem nie do udźwignięcia. Zakłada się, że optymalna waga powinna wynosić około 5 kg.

Dodatkowe funkcje

Dla rodziców ceniących sobie funkcjonalność zakupionych akcesoriów dla dziecka, nie bez znaczenia są wszelkie dodatki do gondoli, jak na przykład:

  • Dodatkowe płozy – umożliwiające po wypięciu z wózka wykorzystanie gondoli jako kołyski.
  • Dwu lub trzypunktowe pasy bezpieczeństwa do samochodu – dzięki którym rodzice w bezpieczny sposób mogą podróżować z dzieckiem (w wyjątkowych przypadkach takie rozwiązanie może zostać zalecone przez pediatrę). Pasy przydają się także dzieciom, które zaczynają samodzielnie siadać, jest to dodatkowe zabezpieczenie przed wypadnięciem.
  • Uchwyt umożliwiający wykorzystanie gondoli jako nosidełka.
  • Regulacja zagłówka – jest to duże udogodnienie dla maluchów, które zaczynają samodzielnie siadać. Jednak należy pamiętać, że zbyt wczesne podniesienie zagłówka jest niezdrowe dla kręgosłupa dziecka, nie jest to zatem niezbędny dodatek.
  • Mechanizmy umożliwiające składanie – na rynku są dostępne modele umożliwiające całkowite złożenie gondoli, jest to bardzo duże udogodnienie na przykład podczas podróży

Kiedy zmienić gondolę na spacerówkę? 

Gondola powinna zostać zmieniona na spacerówkę wtedy, kiedy dziecko jest na to gotowe, czyli samodzielnie siada. Rozwój każdego malucha może przebiegać w indywidualny sposób, więc rodzice nie powinni odczuwać presji co do konkretnego miesiąca życia.

Niemniej jednak najczęściej wymiana głębokiego wózka na spacerówkę następuje około szóstego miesiąca życia. Szczególnie dobrym rozwiązaniem wydają się wózki 3w1, dzięki którym rodzice w każdej chwili mogą zdecydować się na spacerówkę, bez konieczności dodatkowych wydatków i dylematów związanych z wyborem nowego wózka. 

Autor: Bartłomiej Mazurek