Data publikacji:

Jaki grabber HDMI wybrać?

Komputery stacjonarne oraz laptopy nie mają możliwości przyjmowania i przetwarzania żadnego zewnętrznego wejściowego sygnału wideo. Fabrycznie w opcję taką nie są wyposażone żadne karty graficzne lub płyty główne. Nieraz zachodzi jednak potrzeba podłączenia do komputera konsoli do gier, aparatu fotograficznego lub kamery, w taki sposób, by móc np. nagrywać na dysku peceta pochodzący z tych urządzeń obraz. Do tego celu wykorzystujemy tzw. grabber HDMI. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego niezwykle przydatnego gadżetu.
jaki grabber hdmi wybrać

Jak działa grabber HDMI?

Grabber odbiera sygnał pochodzący z zewnętrznego urządzenia, takiego jak kamera, aparat fotograficzny lub konsola do gier, a także innego komputera i przesyła go do naszego peceta. Po podłączeniu grabbera możemy w czasie rzeczywistym oglądać w oknie specjalnego oprogramowania wideo wraz z dźwiękiem, które pochodzi z innego sprzętu. Materiał ten możemy zapisać na dysku pod postacią klipów wideo lub przesyłać na żywo w internecie.

Kto najczęściej korzysta z grabbera HDMI?

Grabbery HDMI mają sporo zastosowań. Domyślnymi odbiorcami sprzętu są przede wszystkim profesjonaliści oraz amatorzy pracujący z kamerami do produkcji filmowej czy telewizyjnej, jak również fotografowie. Przydają się one również podczas telekonferencji oraz innych wydarzeń transmitowanych lub rejestrowanych na żywo.
Z urządzenia chętnie korzystają też gracze, którzy chcą pobawić się z konsolą, taką jak PlayStation 4 lub Nintendo Switch, na monitorze komputerowym. Co więcej, dzięki temu rozwiązaniu mogą również bez problemu zapisywać klipy wideo ze swoimi osiągnięciami w grach lub streamować gameplay w sieci, w serwisach takich jak YouTube czy Twitch.

Źródła sygnału analogowego a grabber HDMI

Grabber współpracuje z każdym rodzajem kabli HDMI. Standardowe grabbery przyjmują tylko cyfrowy sygnał przesyłany przewodem HDMI, co jednak zrobić, gdy chcemy do PC podłączyć także wiekowy odtwarzacz VHS lub retro komputery i konsole? Do takich celów przeznaczone są bardziej niszowe urządzenia, po które w tej chwili sięgają przede wszystkim gracze.
Są one wyposażone w wejścia S-Video, SCART itd. i bardzo często mogą pochwalić się też dość kompleksowym systemem tzw. upscalingu, a więc konwertowania sygnału analogowego na cyfrowy przy jednoczesnym zwiększaniu jego rozdzielczości i ostrości. Najlepsze grabbery tego typu kosztować mogą nawet kilka tysięcy złotych.

Grabber HDMI – typy urządzeń

Wybierając kartę do rejestracji, możemy zdecydować się na zakup modeli dostępnych w jednym z dwóch typów – zewnętrznym lub wewnętrznym.

Grabber HDMI zewnętrzny

Sprzęt tego typu przyjmuje postać niewielkich skrzyneczek, które można bez problemu ukryć pod biurkiem lub w szafce. W sprzedaży znajdziemy także super kompaktowe modele, przyjmujące formę rozmiarami zbliżoną do zwykłego pendrive’a. Urządzenie podłączamy do komputera za pomocą standardowego kabla USB, przewodu USB-C lub Thunderbolt (urządzenia Apple).
Grabbery tego typu to idealne rozwiązanie, gdy z funkcji przechwytywania korzystamy wyłącznie sporadycznie albo mamy komputer, który nie ma możliwości instalacji dedykowanej wewnętrznej karty rozszerzeniowej (najczęściej chodzi w tym przypadku o laptopy). Niewielkie wymiary sprawiają także, że grabber możemy z łatwością zabrać ze sobą w podróż lub do pracy.

Grabber HDMI wewnętrzny

Grabbery tego typu instalujemy bezpośrednio we wnętrzu obudowy komputera PC. Przyjmują one postać karty rozszerzeniowej. W komputerach stacjonarnych wpinamy ją do portu PCI-e, z którego czerpie również energię elektryczną. Warto podkreślić, że grabber działa bezgłośnie i nie generuje dużych ilości ciepła, w bardziej zaawansowanych modelach za obniżenie temperatury układu odpowiadają metalowe radiatory lub niewielkie wentylatory. Warto podkreślić, że modele zewnętrzne radzą sobie najlepiej z wysokiej jakości sygnałem 4K, ponieważ transfer informacji pomiędzy komputerem a kartą nie dokonuje się za pośrednictwem portu USB, który ma ograniczoną przepustowość.

Jaki grabber HDMI do laptopa?

Chociaż w sprzedaży możemy znaleźć karty wpinane do portów rozszerzeniowych laptopa, nie wszystkie komputery przenośne oferują taką możliwość. Najrozsądniejszym wyjściem jest więc kupno modeli zewnętrznych.

Na co zwracać uwagę przy zakupie grabbera HDMI?

Poza wielkością oraz sposobem instalacji najważniejszym wyznacznikiem jakości grabbera jest obsługiwany przez niego standard HDMI, wpływający na maksymalną rozdzielczość oraz częstotliwość odbieranego sygnału. W specyfikacji technicznej urządzenia znajdziemy dokładne informacje na ten temat. Jeżeli nie zależy nam na odbiorze materiałów w 4K, możemy spokojnie sięgnąć po standardowe modele obsługujące sygnał w rozdzielczości 1080p i w 60 klatkach na sekundę.
Kolejną ważną kwestią są dodatkowe funkcje urządzenia. Niektóre droższe grabbery mogą przyjmować równocześnie dwa lub więcej niezależnych od siebie strumieni sygnału wideo, co jest świetnym rozwiązaniem nie tylko w profesjonalnych zastosowaniach, ale przydaje się także np. na stanowisku gracza mającego wiele rożnych konsol. Dużym plusem mogą być też dodatkowe wejścia audio jack oraz Toslink, do których podłączymy np. osobny mikrofon kamery.
Zdjęcie: Envato Elements