Data publikacji:

Grubościówka – co to? Jak korzystać z grubościówki?

Grubościówka – co to? To inaczej maszyna nazywana strugarką do płaszczyzn, najczęściej drewna. Wyróżniamy jednak również jej rodzaje ogólnego przeznaczenia oraz do metalu, ale mówiąc o grubościówce, każdy ma na myśli maszynę stolarską lub do przydomowego warsztatu. Zadaniem grubościówki jest nadawanie drewnianym deskom określonej grubości. Maszyny mogą działać na jednej, dwóch lub nawet czterech płaszczyznach, co jest ich dużą zaletą. Dowiedz się, co to jest grubościówka oraz jak z niej korzystać.
grubościówka co to

Grubościówka – co to jest?

Co to jest grubościówka? To maszyna wykorzystywana w dosłownie każdym warsztacie stolarskim. Niektórzy decydują się na jej zakup również do przydomowego warsztatu. Jeśli więc chcemy obrobić deski np. do wykonania z nich podłogi, schodów czy ogrodzenia, potrzebna będzie grubościówka. Co to właściwie jest i jak działa? Materiał, czyli w tym przypadku drewno, dzięki automatycznemu posuwowi wprowadzany jest do maszyny w kierunku noży skrawających, które przed rozpoczęciem pracy trzeba odpowiednio ustawić.
Każda grubościówka jest wyposażona również w wałki dociskowe, dzięki którym nie trzeba w czasie jej pracy wykorzystywać mięśni rąk. Wałki mogą być wykonane z metalu, teflonu lub gumy. W przypadku ekstremalnego wykorzystywania maszyny te ostatnie mogą się jednak nagrzewać i pozostawiać nieestetyczne zabrudzenia na obrabianym drewnie. Grubościówki dostępne są w różnych rozmiarach – od tych największych dla profesjonalnych zakładów, po najmniejsze modele, które z łatwością można transportować i wykonywać obróbkę w różnych miejscach.
Sprawdź także nasz ranking pilarek stołowych

Zalety posiadania grubościówki w przydomowym warsztacie

Posiadanie grubościówki w niektórych przypadkach pozwala znacząco zwiększyć wydajność warsztatu i przyspieszyć wykonywane w nim prace. Podczas użytkowania tej maszyny mamy pełną kontrolę nad obróbką desek, która może być wykonywana bardzo precyzyjnie. Dzięki temu, że maszyna uzyskuje ogromną powtarzalność, każda deska wyprodukowana na tych samych ustawieniach maszyny będzie miała identyczne wymiary. Grubościówki są wyjątkowo uniwersalne, ponieważ łączą w sobie cechy różnych innych maszyn do obróbki drewna – w tym strugarki, wyrówniarki czy frezarki. Oprócz tego grubościówki:
  • można wykorzystywać zarówno do twardego, jak i miękkiego drewna;
  • są bardzo łatwe w użytkowaniu nawet dla początkujących;
  • są opłacalne – inwestycja w maszynę bardzo szybko się zwróci, a nawet umożliwi kupowanie tańszych materiałów;
  • pozwalają na szybką obróbkę wszystkich krawędzi deski.

Jak korzystać z grubościówki? Instrukcja użytkowania maszyny

Konstrukcja grubościówki jest bardzo prosta i zawsze wygląda tak samo, niezależnie od producenta urządzenia. Składa się z blatu, głowic, obudowy, uchwytów do przenoszenia oraz systemu odprowadzania wiórów podczas pracy. Nasadkę do systemu odsysającego montuje się za pomocą wkrętów do grubościówki, a wióry zasysa za pomocą przymocowanego do niej węża.
Dzięki obecności bocznego pokrętła możemy podnosić lub opuszczać głowicę, którą w większości grubościówek można dodatkowo zablokować za pomocą wajchy na głowicy. W bocznej części grubościówki można znaleźć również pokrętło, które uniemożliwia opuszczenie głowicy niżej niż np. na 10 mm. Jak korzystać z grubościówki? Kawałek drewna umieszczamy pod głowicą i uruchamiany maszynę – cała reszta dzieje się automatycznie. Drewno jest wysuwane dzięki posuwowi z drugiej strony urządzenia już przycięte.

Jaką grubościówkę wybrać? Na co zwracać uwagę, wybierając grubościówkę?

Żeby kupić dobrą grubościówkę, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka jej podstawowych parametrów. Wśród nich wymienić należy:
  • moc silnika – im wyższa, tym trudniejszy i twardszy materiał można będzie obrabiać bez żadnych problemów. Najpopularniejsza moc w przydomowych warsztatach to 1,5 do 3 kW. Grubościówki profesjonalne potrzebują o wiele bardziej wydajnego silnika;
  • prędkość posuwu – czyli tempa, w jakim materiał wprowadzany jest do miejsca roboczego i obrabiany. Najczęściej wynosi pomiędzy 6–8 metrów w ciągu minuty;
  • maksymalna możliwa do ściągnięcia wielkość wiórów – im będzie większa, tym sprawniej będzie szła obróbka. Nie będzie wówczas konieczności przerywania pracy przez dłuższy czas.
Nie bez znaczenia jest waga maszyny oraz jej dodatkowe zabezpieczenia. Jeśli grubościówka będzie nieco cięższa, trudniejsze jest jej potencjalne wywrócenie. Będzie można też załadowywać na nią materiały o wyższej wadze. Wśród funkcji dodatkowych, których warto poszukiwać w grubościówkach, można wymienić przykładowo automatyczne zmniejszanie odrzutu, stabilizację pracy czy łatwiejszy start. Zarówno w przypadku profesjonalnych zakładów stolarskich, jak i przydomowych warsztatów istotny będzie rozmiar blatu. Trzeba dopasować go do potrzeb, by praca była komfortowa i dobrze wykorzystać przestrzeń.

Grubościówka czy wyrówniarka? Jaką maszynę do obróbki drewna wybrać?

Grubościówka i wyrówniarka to dwie maszyny, które często są ze sobą mylone. Pomimo tego, że obie należą do grupy strugarek, różnią się między sobą i wbrew obiegowej opinii nie zastępują siebie nawzajem. Pierwsza z nich służy ewidentnie do zmniejszania objętości i docinania desek, natomiast w przypadku drugiej często dzieje się to jedynie przy okazji – służy ona do wyrównywania powierzchni. Dzięki wyrówniarce możemy uzyskać idealny kąt prosty na desce, natomiast za pomocą grubościówki sprawić, że deska będzie tej samej grubości z obu stron. Ze względu na tak ścisłą współpracę obu maszyn, na rynku można znaleźć również wyrówniarko-grubościówki.
Zdjecie: Envato elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!