Data modyfikacji:

Ranking pilarek stołowych

Pilarka stołowa to sprzęt, po który mogą sięgnąć zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Dzięki niej obróbka drewna staje się o wiele łatwiejsza i precyzyjniejsza. Pilarka umożliwia również docinanie betonu, płytek ceramicznych i aluminium. Liczba jej zastosowań jest duża, dlatego warto zdecydować się na jej zakup, jeśli wykonuje się prace remontowe lub budowlane. Urządzenie przyda się bowiem w większości domowych warsztatów, w których majsterkowicze tworzą własne meble, ozdoby do ogrodu itp. Sprawdź, jak wybierać pilarki stołowe – ranking pomoże ci znaleźć odpowiednie urządzenie dla siebie.

ranking pilarek stołowych

Pilarki stołowe a kąt cięcia

W przypadku pilarek stołowych podstawowym zastosowaniem urządzenia jest obróbka drewna. Amatorzy i profesjonaliści mogą docinać je przede wszystkim pod kątem prostym. Drewno powinno być ustawione prostopadle do stołu, dlatego uzyskanie cięć ukośnych jest niemożliwe. Dla większości użytkowników nie stanowi to jednak problemu – proste cięcia są najczęściej wykonywane, dlatego pilarka stołowa jest dla nich dobrym wyborem. 

Jeśli użytkownik chce wykonywać cięcia skośne, powinien zdecydować się na zakup ukośnicy. Taki sprzęt pozwoli na docinanie drewna pod dowolnym kątem, np. w celu budowy skomplikowanych konstrukcji, ozdób drewnianych itp. 

Sprawdź również, jaka piła spalinowa będzie najlepsza

Pilarki stołowe – ranking sprzętów dla amatorów i profesjonalistów

Model pilarki stołowej powinien być dostosowany do sposobu jej użytkowania. Dla domowych majsterkowiczów przeznaczone są niewielkie sprzęty, które mają średnią moc. Ich cena jest stosunkowo niska. Po zamontowaniu odpowiedniego ostrza, pilarki tego typu umożliwiają dokonanie obróbki większości materiałów. Uniwersalna pilarka stołowa przyda się do cięcia drewnianych listewek, płytek ceramicznych oraz betonowych płyt w celu ich dopasowania do kształtu powierzchni, na której mają być wykorzystane. 

Niewielkie rozmiary pilarki stołowej do amatorskiego użytku umożliwiają jej przechowywanie nawet w ciasnym warsztacie. Niestety, taki sprzęt jest nieprzystosowany do pracy pod dużym obciążeniem przez długi czas.

Pilarka stołowa dla profesjonalisty powinna być precyzyjniejsza i dostosowana do pracy z twardymi materiałami. Urządzenie powinno pracować nawet z 5 tysiącami obrotów na minutę. W przypadku ostrzy konieczne jest zwrócenie uwagi na ich zęby – niewielkie, gęsto rozmieszczone ostre zęby zwiększają dokładność cięcia i zapewniają optymalne działanie pilarki.

Typy pilarek dla profesjonalistów

Profesjonaliści powinni wybierać pilarki stołowe przystosowane do wykonywania konkretnych prac. Takie urządzenia zapewniają najwyższy stopień dokładności w cięciu materiałów i przygotowanie ich do dalszej obróbki. Pilarka stołowa z heblarką to sprzęt, który umożliwia cięcie drewna i jego wygładzanie za pomocą heblarki. Urządzenie 2 w 1 przyśpiesza obróbkę drewna. Pilarka stołowa na prąd trójfazowy, czyli siłę, cechuje się podwyższoną mocą. Dzięki niej można profesjonalnie dociąć bardzo twarde gatunki drewna. Dodatkowo sprzęt może pracować pod dużym obciążeniem bez przerwy przez kilka godzin, dlatego pilarki tego typu wykorzystuje się głównie w warsztatach meblarskich.

Pilarki stołowe do drewna formatowe są natomiast przeznaczone do precyzyjnego docinania dużych elementów. Cięcia nimi wykonywane są pewne i szybkie. Pilarki tego typu mają jednak duże gabaryty, dlatego wykorzystuje się je głównie w warsztatach stolarskich i innych zakładach zajmujących się obróbką drewna. 

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie pilarki stołowej z rankingu?

Bez względu na to, czy potrzebuje się pilarki stołowej do profesjonalnego użytku, czy też do wykorzystania w domowym warsztacie, powinno się zwrócić szczególną uwagę na parametry techniczne sprzętu. To właśnie one są decydujące, jeśli chodzi o przyszłą wydajność sprzętu i możliwości jego wykorzystania. Zbyt niska moc pilarki uniemożliwi cięcie twardych materiałów, za duża waga ograniczy natomiast mobilność urządzenia. W przypadku zakupu sprzętu o za dużej mocy do użytku domowego, niepotrzebnie wyda się pieniądze na pilarkę, której mocy nigdy nie uda się w pełni wykorzystać. 

Mała pilarka stołowa lub duże, profesjonalne urządzenie zawsze powinny być dostosowane do typu napięcia, do którego dostęp ma użytkownik. W domowym warsztacie sprawdzą się zarówno pilarki, które zasila się prądem o napięciu 230 V, jak i trójfazowym 400 V. Profesjonalistom zaleca się jednak, by stawiali na sprzęty przystosowane do prądu 400 V. Ich wydajność jest bowiem znacznie większa.

Jeśli chodzi o moc pilarki stołowej, ranking najlepszych sprzętów jest zdominowany przez modele 1500-1800 W. Taka moc jest wystarczająca do użytku domowego, gdyż pozwala na wykonywanie precyzyjnych cięć. Prędkość obrotowa powinna natomiast wynosić około 5 tysięcy obrotów na minutę. Wolniejsze obroty utrudniają cięcie drewna i zmniejszają jego dokładność. 

Pilarki stołowe przeznaczone do użytku mobilnego powinny cechować się niską wagą. Zbyt ciężkie urządzenie będzie trudno przenosić z miejsca na miejsce, dlatego jego użyteczność znacznie spadnie. W domowych warsztatach najlepiej sprawdzają się lekkie pilarki stołowe. Wybierając je, powinno się jednak pamiętać, by postawić na sprzęt z dodatkowymi prowadnicami. Bez nich obróbka drewna jest o wiele trudniejsza i mniej precyzyjna. 

Profesjonaliści powinni skupić się za to na dodatkowym osprzęcie dołączonym do pilarki. Przy obróbce drewna w warsztacie stolarskim istotne są między innymi systemy zabezpieczające, które zatrzymują urządzenie, gdy pojawi się ryzyko skaleczenia. Wyłącznik awaryjny i klin rozdzielający to podstawowe elementy ochronne w pilarce profesjonalnej. Dodatkowo warto sprawdzić, czy pilarka jest przystosowana do podłączenia prowadnic i innych części, które zwiększają precyzję cięcia różnych materiałów.

Autorka: Anna Nowakowska