Data modyfikacji:

Najlepsze gry logiczne planszowe

Czasami gramy w planszówki dla relaksu, a innym razem szukamy w nich większego wyzwania. Takiego mogą dostarczyć gry logiczne planszowe, które zmuszają uczestników zabawy do wytężenia umysłu i większego kombinowania. W tym tekście polecę wam najlepsze gry logiczne dla dzieci oraz dorosłych.

scrabble

Gry logiczne dla dzieci – planszowe i karciane

Lista powstała na podstawie popularności danych gier logicznych planszowych i karcianych dla dzieci w serwisie Ceneo.pl, a także wedle moich preferencji. Zobaczcie także wybrane przez nas najlepsze gry planszowe.

Dobble

Zdecydowanie największą siłą Dobble jest prostota rozgrywki. Zasady są do tego stopnia banalne, że można właściwie ograniczyć je do jednego zdania. Zabawa polega na jak najszybszym odnajdywaniu takich samych symboli na kartach znajdujących się na stole.

Twórcy przewidzieli jeszcze cztery odmienne warianty rozgrywki, które wymuszają na graczach spostrzegawczość i szybkie analizowanie zachowań innych graczy. Przy tej grze logicznej karcianej można się zmęczyć – fizycznie oraz psychicznie.

Cortex

Gra logiczna Cortex powinna przede wszystkim zainteresować rodziców, którzy chcą dodatkowo wesprzeć rozwój intelektualny swoich dzieci. Produkcja zmusza do nieustannego analizowania faktów, a przy tym testuje mocno pamięć oraz spostrzegawczość.

W rozgrywce chodzi o zbieranie specjalnych kart oferujących różne wyzwania. Czasami pociechy będą musiały wymienić pięć rzeczy, jakie zauważyły na zakrytej dłonią karcie, lub ich zadanie może polegać na wskazaniu kierunku wyjścia z labiryntu bez możliwości ponownego podglądania trasy.

Fits

Już od wielu lat wiadomo, że spędzanie przynajmniej pół godziny dziennie przy grze wideo Tetris może pozytywnie wpłynąć na rozwój mózgu. Neurolog Richard Haier z University of California udowodnił, że granie w ten tytuł zwiększa liczbę szarych komórek.

Kolejna w zestawieniu najlepszych gier logicznych propozycja czerpie garściami z cyfrowego oryginału, dzięki czemu dzieci nadal mogą się rozwijać, a przy tym nie muszą spędzać czasu przed ekranem telewizora lub smartfona. W grze trzeba układać klocki o różnych kształtach, żeby w pełni wypełnić planszę.

Rush Hour Junior

Rush Hour Junior to niewielkich rozmiarów gra logiczna planszowa, która świetnie się sprawdzi jako gra na podróż. Oprawa jest przyjazna dla dzieci, co dodatkowo może sprawić, że wasze pociechy będą zainteresowane zabawą.

A ta zdecydowanie będzie dla nich ciekawym wyzwaniem, ponieważ rozgrywka wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych. Twórcy przygotowali aż czterdzieści poziomów, których poziom trudności stopniowo wzrasta. Gracz musi przesuwać samochody stojące w korku, żeby wyjechać poza planszę wozem z lodami.

Katamino

Gra logiczna planszowa stworzona przez FoxGames to doskonały produkt, który można dostosowywać do wieku dzieci. Rozgrywka została zaplanowana w taki sposób, że najprostsze wyzwania są dostosowane nawet do trzylatków.

W Katamino mamy dostęp do drewnianych klocków o odmiennych kształtach, a zadaniem uczestników zabawy jest układanie ich na specjalnej planszy. Brzmi łatwo, lecz czasami trzeba mocno główkować, żeby wpaść na słuszną kombinację.

Gry logiczne dla dorosłych – planszowe i karciane

Zestawienie najlepszych gier logicznych dla dorosłych powstało na podstawie ich popularności w serwisie Ceneo.pl, a także wedle moich preferencji.

Cluedo

Zginęła osoba, lecz nie wiadomo, kto odpowiada za tę zbrodnię i w jaki sposób doszło do brutalnego morderstwa. To właśnie zadaniem graczy jest użycie swoich zdolności detektywistycznych potrzebnych do rozwiązania kryminalnej zagadki.

Cluedo to popularna gra logiczna dla dorosłych, która nie tylko gwarantuje wymagającą rozgrywkę, ale również oferuje ciekawy klimat i fabułę.

Scrabble

Jeżeli zastanawiacie się, co może być trudnego w układaniu słów w języku polskim, to oznacza, że nigdy wcześniej nie graliście w Scrabble. Zapewniam was, że wiele tracicie, dlatego czym prędzej powinniście nadrobić zaległości.

Gra logiczna planszowa firmy Mattel nie tylko wymaga od uczestników bogatego zasobu słów, ale także sprawdza ich umiejętność taktycznego myślenia. W końcu ułożenie tego samego wyrazu na różnych częściach planszy może dać kompletnie inny wynik.

Detektyw – kryminalna gra planszowa

Ukończyliście już Cluedo i jesteście otwarci na kolejne zagadki kryminalne? W takim razie powinniście zainteresować się logiczną grą planszową Detektyw od wydawnictwa Portal Games.

Przygotujcie się tylko na długie posiedzenie, ponieważ dotarcie do finału może zająć wam nawet do trzech godzin. W tym czasie będziecie musieli połączyć siły z innymi graczami, żeby wspólne gromadzić informacje, zbierać tropy i analizować zdobyte dane. A wszystko po to, aby rozwiązać pięć skomplikowanych spraw, których historia może was zaskoczyć.

Szachy

Tej gry logicznej raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Zasady szachów wydają się być szalenie trudne, lecz tak naprawdę wystarczy trochę samozaparcia, żeby zrozumieć podstawy. Dzięki temu otworzycie sobie drogę do fantastycznej przygody z szachami, która może doprowadzić was nawet do mistrzostw krajowych lub międzynarodowych. Od czegoś trzeba zacząć.

Alias. Kobiety vs mężczyźni

Nieważne, jak bardzo byśmy się starali, to i tak nigdy nie zrozumiemy w pełni drugiej płci. Aczkolwiek gra Alias może udowodnić, że jednak wiedza mężczyzn o kobietach (i na odwrót) wcale nie stoi na tak fatalnym poziomie, jak można byłoby przypuszczać.

Gra logiczna dla dorosłych poprzez zabawną formę zachęca do kombinowania i łączenia faktów. Przydaje się także umiejętność logicznego myślenia, która wielokrotnie uratuje was od udzielenia błędnych odpowiedzi.