Data publikacji:

Ranking gier planszowych strategicznych

Rozgrywka każdej gry strategicznej jest zupełnie inna. Największą zaletą tych pozycji jest to, że w bardzo niewielkim zakresie zależą od czynników losowych. Gracze mają bezpośredni wpływ na to, jak potoczą się ich losy, i muszą podejmować jak najlepsze decyzje na podstawie posiadanych danych. W dzisiejszym artykule omówimy najbardziej polecane gry takie jak Bestia, Everdell, 7 Cudów Świata, Great Western Trail: Argentina czy Diuna: Planeta intryg i konfliktów. Przedstawiamy nasz ranking gier strategicznych!
gry planszowe strategiczne ranking

Jakie są najlepsze gry strategiczne?

Najlepsza gra strategiczna to zazwyczaj taka, która wymaga od graczy sporego zaangażowania. Jej zasady przeważnie na pierwszy rzut oka brzmią w sposób dość skomplikowany, ale po ich zrozumieniu gra jest znacznie ciekawsza, niż w przypadku bardziej podstawowych pozycji. Wśród dwóch najpopularniejszych rodzajów gier strategicznych wyróżniamy te ekonomiczne i wojenne, jednak na rynku nie brak również innej tematyki.
Decydując się na grę w planszówki strategiczne, trzeba pamiętać o tym, że raczej nie są to pozycje dla dzieci. Przed wyborem gry dla siebie, warto zorientować się, jakie ma dotychczasowe opinie lub zerknąć, czy motywy w grze odpowiadają naszym preferencjom. Najczęściej związane są z budowaniem własnego imperium, zdobywaniem surowców lub walką z innymi uczestnikami gry. Jakie będą najlepsze gry planszowe?

Gry planszowe strategiczne – ranking

Bestia

Bestia to gra, w której jeden z graczy wciela się w tytułowy twór, natomiast pozostała część uczestników stara się zjednoczyć przeciwko niej, wytropić ją i unieszkodliwić. Mechanika jest dość rozbudowana pod względem umiejętności bestii, ale też zdolności poszukiwaczy. Oprócz tego znajdziemy w niej sporo ulepszeń, tropów, siedlisk oraz zatargów i utarczek. Całość odbywa się w mistycznym klimacie pradawnych lasów.

Everdell

Everdell to nie tylko nazwa gry, ale również doliny, w której budujemy własną osadę, zamieszkiwaną przez magiczne stwory i leśne zwierzęta. Wcielamy się tutaj w zarządcę, którego celem jest doprowadzenie do jej optymalnego rozwoju.
W czasie rozgrywki rozdzielamy zadania i chcemy dążyć do podbijania nowych terenów. Gra jest jedną z najbardziej atrakcyjnych wizualnie propozycji na rynku. Bardzo oryginalnym posunięciem jej twórców było zdecydowanie się na trójwymiarowe drzewo, które góruje nad planszą i jest ważnym elementem gry.

7 Cudów Świata

W 7 Cudach Świata stajemy się przywódcą jednego z 7 antycznych miast. Celem każdego z graczy jest gromadzenie surowców, zawieranie kontraktów handlowych oraz rozwijanie swojej armii. Gra wymaga myślenia nad zrównoważonym rozwojem, planowania i przewidywania zdarzeń.
Dużą zaletą tego tytułu jest to, że żaden z uczestników nie musi czekać na ruch przeciwnika. Każdy z graczy podejmuje decyzję równocześnie, co zapewnia świetną dynamikę gry, w której czasie nie zdążymy się znudzić. Do pozycji można znaleźć ogromną liczbę dodatków oraz jej alternatywne wersje, np. „Pojedynek” dedykowany dwóm graczom. To zdecydowanie jedna z najlepiej ocenianych gier.

Zaginiona wyspa Arnak

Mamy w niej do czynienia ze standardowym klimatem starożytności oraz rywalizacją pomiędzy graczami. Ci mają eksplorować świat w związku z tym, że na planszy znaleźli ślady obcej cywilizacji. Muszą odnaleźć zaginioną wyspę, odpowiednio dysponując swoimi zasobami i umiejętnościami archeologicznymi.
Kupując zestaw do gry, otrzymujemy dwustronną planszę, dzięki której możemy grać w dwóch różnych wariantach. Z początku pozycja wydaje się nieco losowa, jednak służy to wyłącznie zawiązaniu akcji. W późniejszym czasie potoczenie się losów każdego z graczy jest zależne od podjętych samodzielnie wyborów.

Terraformacja Marsa

Terraformacja Marsa polega na wykonaniu zadania, jakim jest sprawienie, żeby Mars był zdatny do życia. Taka potrzeba wynika z ograniczonych zasobów ziemskich oraz konieczności ekspansji naszej cywilizacji. Żeby było to możliwe, gracze muszą popracować nad środowiskiem zasiedlanej planety (poziomem tlenu, oceanami oraz temperaturą) oraz ograniczyć śmiertelność ludzi.
Rząd Światowy, który organizuje wyprawę, zapowiedział hojne wynagrodzenie dla każdej instytucji, decydującej się na podejmowanie prób zasiedlenia Marsa. Każdy z uczestników wciela się w jedną z korporacji i ma za zadanie inwestować w taki sposób, by jak najbardziej przyczynić się do terraformacji Marsa. To typowa gra ekonomiczna, w której zadbano o oryginalny motyw przewodni.

Diuna: Planeta intryg i konfliktów

Diuna: Planeta intryg i konfliktów zdobyła ogromną popularność po sukcesie kinowego hitu o nieco krótszym tytule. Akcja gry rozgrywa się na pustej planecie, na której dominują pustynie. Ludzie żyją na niej w niewielkich grupach w różnych miejscach, martwiąc się o to, czy wystarczy im wody do przeżycia.
Uczestnik gry może zostać władcą całego imperium lub dowódcą jednego z ludów zamieszkujących planetę. Jego celem jest zbieranie drogocennej przyprawy, w czym jednak przeszkadzają ataki zabójczych czerwiów oraz burze piaskowe. Niekiedy, gdy w jednym miejscu pojawią się przedstawiciele dwóch ludów, dochodzi do starć zbrojnych.

Great Western Trail: Argentina

W grze wcielamy się w hodowców bydła, którzy inwestują w zakup budynków gospodarczych, budują linie kolejowe i transportują bydło. Gra jest atrakcyjna pod względem wizualnym i pozwala wczuć się w klimat westernu, który nie jest obecnie aż tak popularny w grach planszowych. Za załadowanie zasobów na statek w Buenos Aires, który płynie do Europy, otrzymujemy punkty zwycięstwa. Idealna gra dla osób, które preferują rozgrywki oparte na ekonomii oraz nietypowych motywach.

Na skrzydłach

Na skrzydłach to gra odrobinę prostsza od poprzednich opisanych propozycji, w którą możemy zagrać z dziećmi powyżej 10. roku życia. Celem tej gry jest stworzenie przez każdego z jej uczestników własnego rezerwatu dzikiego ptactwa.
Gracze będą musieli brać pod uwagę odpowiednie warunki do życia każdego z ptaków, konieczność kupowania małym podopiecznym pożywienia czy potrzebę rozmnażania ptaków. Gra jest wyjątkowo estetyczna i ma urozmaicone dodatki – żetony, kości, jaja, karty i plansze.

Frostpunk

Frostpunk to gra o postapokaliptycznym klimacie, który pokocha każdy fan filmów o zombie i katastrofach! Ziemię spustoszyła plaga lodu, a pozostali na niej tylko nieliczni. Grupką ocalałych dowodzi każdy z graczy, tworząc własną kolonię. Konieczne będzie równoważenie potrzeb mieszkańców, zapobieganie buntom oraz rozwijanie infrastruktury powstającego miasta.
Rozgrywka ma miejsce w następujących po sobie rundach, które odpowiadają dniom rozwijania swojej kolonii. W każdym dniu gracz otrzymuje inne zadanie do zrealizowania, od którego zależeć będą podejmowane decyzje oraz ich konsekwencje. W grze znajdziemy ogromną liczbę kart, żetonów czy płytek, co znacząco ją urozmaica. Dzięki temu każda rozgrywka jest zupełnie inna.

Carcassonne

Carcassonne to dość prosta gra dla początkujących, w którą zagramy również z dziećmi mającymi około 10 lat i więcej. Polega na budowaniu miasteczka i rywalizowaniu o zasoby w postaci atrakcyjnych lokalizacji. Uczestnicy budują drogi, zamki, twierdze i inne obiekty, a następnie przejmują nad nimi kontrolę. Do gry można znaleźć ogromną ilość dodatków. Jest to przykład typowej strategicznej gry familijnej.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!