Data publikacji:

Jaki hamak w domu? Jak zamontować hamak?

Kiedy urządzamy pokój czy sypialnię, zazwyczaj stawiamy na fotele czy krzesła. A co powiesz na mniej standardowe rozwiązanie? Hamak w domu to nie tylko mebel, ale świetna i mało spotykana dekoracja.

hamak w domu

Jaki hamak w domu? Który będzie lepszy?

Różnica pomiędzy hamakiem domowy a do ogrodu jest taka, że hamak ogrodowy powinien być odporny na warunki atmosferyczne. Hamaki do domu są najczęściej wykonane z materiału typu bawełna. Bawełna jest miękka i przyjemna w dotyku, co zapewnia wielogodzinny relaks. Jednocześnie cechuje ją duża wytrzymałość, która sprawia, że niektóre hamaki mogą utrzymać ciężar dwóch dorosłych osób.

Sprawdź nasz ranking materacy

Hamak brazylijski do pokoju

To dość często wybierany model, a ze względu na swój design hamak sprawdza się w domu, jak i w ogrodzie. Może być wykorzystany jako hamak dla dzieci i być świetną ozdobą pokoju pociechy. Ma on postać fotela, w którym można zarówno przesiadywać godzinami, jak i wygodnie się rozłożyć.

Hamak turystyczny w domu

Wyróżnia się tym, że powinien się łatwiej rozkładać i jest lżejszy. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony są do podróżowania. Materiały są trwalsze i wzmocnione dodatkowymi taśmami, a konstrukcja może być wyposażona w liczne udogodnienia, na przykład w zaczepy na moskitierę czy kieszonki na podręczne przedmioty.

Hamak do domu na stelażu

Wybranie hamaka na stelażu to najlepsze rozwiązanie, czego zaletą jest to, że jest bardziej stabilny od zamocowanego na ścianie.

Rodzaje stelaży:

  • Stelaż metalowy jest najbardziej popularny i przyjazny dla naszych portfeli. Stelaż do hamaka metalowy zazwyczaj wykonywany jest ze stalowych rur malowanych proszkowo, które skręca się razem podczas montażu.
  • Stelaż drewniany idealnie komponuje się z naturą w ogrodzie, a często dodatkowo dodawana doczepiana osłona przeciwsłoneczna jest nie tylko funkcjonalna, ale również nadaje swoisty urok. Drewniane stelaże na hamak mają zazwyczaj dużą wytrzymałość i nadają się do wykorzystania nie tylko w hamakach jedno-, ale i dwuosobowych. Jest to więc rozwiązanie bardzo praktyczne.

Jak samemu zamontować hamak?

Będziesz potrzebować kliku narzędzi do zamontowania hamaka w domu, a oto kilka z nich:

  • płytki z uchem – 2 sztuki – dostępne są w sklepach żeglarskich i budowlanych w dziale okuć metalowych,
  • 8 wkrętów z kołkami rozporowymi – dopasowane rozmiarem do otworów w płytce, nie mniejsze jednak niż 8 mm średnicy i 100 mm długości,
  • 8 podkładek dopasowanych do średnicy wkrętów i otworów w płytce,
  • ołówek,
  • wiertło odpowiedniej średnicy, dopasowane do wkrętów,
  • wiertarka udarowa (lub najlepiej młot udarowy),
  • dwa karabinki stalowe (wytrzymałość minimum 500 kg),
  • hamak.

Wymienione narzędzia służą do zamontowania hamaka w ścianie betonowej. Pamiętajmy, że każdy rodzaj ściany będzie wymagał użycia innych narzędzi i innego systemu mocowania.

Autor: Natalia Werbolewska