Data modyfikacji:

Jaki hamak w domu? Jak zamontować hamak?

Powieszenie hamaka w domu może wydawać się pomysłem niezbyt praktycznym i nieco wymagającym, ze względu na konieczność wygospodarowania dużej, wolnej przestrzeni czy też potrzebę wiercenia dziur w ścianach lub suficie. Jednak perspektywa błogiego kołysania i relaksu jest niezwykle kusząca, zwłaszcza jeżeli jest środek zimy i nie mamy szans na ucieczkę na łono natury. Hamak z powodzeniem może zastąpić najwygodniejszą kanapę czy łóżko, a możliwość czytania, oglądania filmów czy słuchania muzyki w środku hamakowego kokonu to czysta przyjemność. Poza tym hamak w domu może stanowić ciekawy dodatek do wystroju wnętrza – zwłaszcza jeżeli jest wykonany z kolorowych, wzorzystych tkanin. Jeżeli więc chcesz dowiedzieć się, jaki hamak do pokoju wybrać oraz jak zamontować hamak w domu, koniecznie przeczytaj resztę artykułu.
Jaki hamak w domu

Jaki hamak do domu wybrać?

Jeżeli nie dysponujemy wystarczającą ilością miejsca do powieszenia tradycyjnego hamaku, ciekawym rozwiązaniem będzie wybór tzw. krzesła brazylijskiego, które łączy w sobie zalety fotela i hamaku. Idealnie nadaje się do popołudniowych drzemek, a ze względu na swoje niewielkie rozmiary można np. ustawić kilka sztuk takich wiszących krzeseł wokół stolika i wspólnie z innymi relaksować się podczas kawy i rozmów.

Montaż krzesła brazylijskiego jest prosty. Należy wwiercić kołki rozporowe lub kotwę do sufitu, a następnie zawiesić hamak na jednym lub dwóch hakach. Umocowanie na dwóch hakach pozwoli wygodnie bujać się w przód i w tył, z kolei zawieszenie na jednym haku sprawi wiele więcej frajdy, umożliwiając obracanie się na siedzisku o 360 stopni. Inną opcją jest dokupienie stelaża do krzesła brazylijskiego lub zakup całego kompletu – fotela ze stelażem takiego jak np.:

W przypadku, gdy dysponujemy wystarczającą ilością miejsca na zawieszenie tradycyjnego hamaka, do wyboru mamy jego dwa rodzaje – hamak typu „kokon” lub hamak z drążkiem. Kokon idealnie nadaje się do relaksu i drzemek. Zapewnia maksymalny komfort, natomiast jest mało efektowny jako wystrój wnętrza.

Dużo lepiej pod tym kątem spisze się hamak z drążkiem, który może stanowić przyjemną dla oka dekorację. Jest za to mniej wygodny i bardziej wywrotny, ponieważ jest mniej tkaniny, która rozłożona jest bardziej płasko.

Jeżeli nie chcemy wiercić w ścianach, można także skorzystać ze stelaża na hamak. Jest to rozwiązanie mało praktyczne w mieszkaniu i polecane raczej do ogrodu.

Jak zamontować hamak domowy?

Najpierw należy znaleźć odpowiednią ilość miejsca, która zapewni, że nie będziemy obijać się o meble i ściany. Wybrana przestrzeń powinna być dłuższa od rozpiętości hamaka o 20-80 cm. Ściany, do których przymocujemy hamak, wcale nie muszą być równoległe. Montaż hamaka w poprzek pokoju do dwóch prostopadłych do siebie ścian będzie bezproblemowy, o ile zachowamy odpowiednią odległość między punktami zaczepienia. Zanim to nastąpi, koniecznie trzeba sprawdzić wytrzymałość ścian.

Należy zwrócić uwagę na:

  • wysokość montażu kołków minimum 1,6 – 2 m (może być wyżej),
  • odległość pomiędzy dwiema ścianami powinna wynosić minimum 3,7 m, a najlepiej jeśli będzie to około 4 - 5 m,
  • minimalna zalecana głębokość w betonie to 10 cm, w słabszych ścianach 15 - 20 cm,
  • dziury w ścianie wiercimy pod kątem 15 – 25 stopni w dół.

W betonowej ścianie najlepiej zamontować kotwę stalową z oczkiem, która jest bardziej wytrzymała niż tzw. „akcesoria do mocowania hamaka”. Jeżeli ściana jest z pustaka, trzeba użyć kołnierza i kotwy chemicznej (masa wysycha szybko, po około 15 - 20 minutach), a następnie wcisnąć stalowy wkręt oczkowy. Dalej zaczepiamy karabińczyki o oczka i na nich wieszamy hamak.

Zdjęcie: bialasiewicz/Envato Elements

Autor: Marcin Korytkowski