Data modyfikacji:

Jakie są różnice między hydrolatem a tonikiem?

 Stoisz przed drogeryjną półką lub przemierzasz otchłań sklepów internetowych i wciąż zadajesz sobie pytanie: co stosować do pielęgnacji twarzy - hydrolat czy tonik? Jakie są różnice między hydrolatem a tonikiem? Kiedy wybrać hydrolat, a kiedy jest lepiej używać toniku? Odpowiadamy na te i inne pytania, abyś wiedziała, jak prawidłowo oczyszczać skórę twarzy.
hydrolat a tonik

Hydrolat a tonik – czy to to samo?

Wiele osób zastanawia się, czy hydrolat to tonik. Jeśli jesteś jedną z nich, to wiedz, że jest to jedno z bardziej właściwych pytań, gdy chcesz zgłębić tajniki dokładnej pielęgnacji twarzy. A w zasadzie jej prawidłowego oczyszczania i przygotowania do kolejnych zabiegów kosmetycznych, jakie następują po myciu. Toniki zdobywały popularność latami, a od pewnego czasu na „łazienkowe salony” wchodzą hydrolaty. Obie grupy to produkty, których używa się w tym samym celu:
  • wyrównania pH skóry,
  • pozbycia się zanieczyszczeń i makijażu,
  • zmiękczenia skóry,
  • przygotowania twarzy do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.
To główne zadania toników i hydrolatów. Obok nich stoją równie ważne: łagodzenie podrażnień, nawilżanie skóry, lepsza aplikacja kosmetyków nakładanych na twarz po oczyszczeniu jej.

Czy używać toniku, czy hydrolatu?

Abyś dobrze dopasowała tonik lub hydrolat do swoich potrzeb, wyjaśnimy różnice pomiędzy nimi. Tonik to płyn na bazie wody, zawierający składniki pielęgnujące skórę, takie jak: oleje i ekstrakty roślinne, witaminy, gliceryna, konserwanty, barwniki i substancje zapachowe. Często w tonikach znajduje się także alkohol denaturowany. Najczęściej tonik ma pH 5 lub 6, więc dzięki jego stosowaniu przywracasz skórze właściwy poziom pH.

Hydrolat to produkt w 100% naturalny (choć na rynku dostępne są obecnie także toniki naturalne w całości swojego składu – w takich produktach nie stosuje się syntetycznych konserwantów, alkoholu etylowego, barwników i sztucznych substancji zapachowych). Uzyskiwany jest w procesie destynacji parą wodną roślin lub ich części podczas powstawania produktu właściwego, czyli olejku eterycznego.

Konserwant jest tu używany jedynie po to, by zachować świeżość produktu i chronić go przed szybkim zepsuciem. Hydrolat możesz stosować samodzielnie albo dodawać jako składową do innych kosmetyków.

Tonik a hydrolat – różnice

Jak widzisz z powyższego akapitu – tonik i hydrolat to nie to samo – różnią się składem. Ale to nie koniec. Tonik jest dobrze zabezpieczony przed psuciem się… wieloma konserwantami, a do hydrolatu dodaje się jedynie substancje konserwujące bezpieczne dla skóry, czyli na przykład Sodium Benzoate.

Hydrolat jest bowiem doskonałym środowiskiem do namnażania się bakterii. Przechowuj go w lodówce i używaj nie dłużej niż określi to producent (informacja o okresie przydatności od otwarcia butelki znajdziesz na etykiecie produktu). Zapach toniku jest zazwyczaj łagodny i przyjemny, a hydrolatu – bardziej intensywny i… zgoła odmienny od zapachu olejku eterycznego, w którego procesie produkcji powstał. Woń toniku zazwyczaj towarzyszyć ci będzie przez długi czas, a hydrolatu – szybko się ulotni.

Tonik ma zazwyczaj pH na poziomie 5-6, a hydrolat różne pH, więc nie zawsze przywróci prawidłową równowagę kwasowo-zasadową skórze. Możesz więc używać hydrolatu jako toniku, ale najpierw sprawdź, czy nie podrażnia zanadto twojej skóry. Podane przez nas podstawowe informacje wskazują na różnice między hydrolatem a tonikiem i będą dla ciebie pomocne w wyborze kosmetyku do oczyszczania twarzy, aby skóra twojej twarzy była piękna.
Autorka: Ewa Doniec