Data publikacji:

Wybierz idealny ekspres do kawy

Wybór idealnego ekspresu do kawy dla prawdziwego miłośnika małej czarnej nie jest prostym zadaniem, ponieważ w sklepach wybór poszczególnych modeli jest ogromny. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie, a także jakie ekspresy cieszą się największą popularnością.
ekspres do kawy

Rodzaje ekspresów do kawy

Ekspresy do kawy możemy podzielić na kilka grup. Ten moment wyboru jest kluczowy, ponieważ każde urządzenie ma nieco inną charakterystykę, która wpływa na smak, aromat, a także czas przygotowania ulubionego napoju. Ekspresy do kawy możemy podzielić na cztery grupy.

Ekspresy przelewowe

Ekspres przelewowy to doskonały wybór dla miłośników małej czarnej, którzy nie chcą wydawać majątku. Zasada działania tego urządzenia jest banalna. Zmielone ziarna wsypujemy do umieszczonego w pojemniku filtra. Następnie woda jest podgrzewana i przelewana przez kawę do dużego zbiornika. W dzbanku nie znajdują się fusy, a dzięki dużej pojemności możemy przygotować nawet 2 litry kawy!

Ekspresy kapsułkowe

Kompaktowy, niedrogi i funkcjonalny - tak w skrócie można opisać ekspres kapsułkowy. Do tych urządzeń stosuje się specjalne kapsułki, które są umieszczane w wyznaczonym miejscu. Następnie, gorąca woda pod ciśnieniem jest przepuszczana przez zmielone ziarna znajdujące się w kapsułce. Po kilku chwilach napój jest gotowy do picia.
Ogromną zaletą takich ekspresów jest duży wybór smaków kawy. Łatwość obsługi i niewielkie rozmiary także można zaliczyć do zalet tych urządzeń. Minusem jest wysoka cena kapsułek, a także smak, który nie jest tak idealny jak w przypadku dużo droższych ekspresów ciśnieniowych. Jeśli jednak pijesz kawę od czasu do czasu i chcesz mieć możliwość jej szybkiego przygotowania, to ten ekspres będzie bardzo dobrym wyborem.

Ekspresy ciśnieniowe kolbowe

Ekspresy ciśnieniowe kolbowe są nazywane inaczej ekspresami półautomatycznymi. Do przygotowania kawy konieczne jest umieszczenie zmielonych ziaren w przeznaczonej do tego kolbie. Następnie podłączamy ją do urządzenia, a podgrzana woda pod wpływem wysokiego ciśnienia przepływa przez nie. Z takiego rozwiązania korzystają profesjonalni bariści, dlatego możesz mieć pewność, że jest to idealny sposób na przygotowanie pysznej małej czarnej.
W porównaniu do w pełni automatycznych modeli za każdym razem musimy opróżnić i wyczyścić kolbę, co zajmuje odrobinę więcej czasu. Jednak ekspresy kolbowe są trochę tańsze, dlatego dla wielu osób może być to bardzo dobra alternatywa.

Ekspresy ciśnieniowe automatyczne

To najczęściej polecane ekspresy do kawy. Choć nie są tanie, to są one w stanie przygotować aromatyczną i smaczną kawę. Do ekspresu należy wsypać ziarna kawy oraz wlać odpowiednią ilość wody do pojemnika. Po wybraniu odpowiedniego programu urządzenie automatycznie zmieli ziarna i przygotuje kawę. Po kilkunastu sekundach będzie ona gotowa do picia.
Dobry ekspres do kawy ciśnieniowy z młynkiem zawiera różne programy pozwalające na przygotowanie nie tylko małej czarnej, ale również rozmaitych kaw mlecznych takich jak chociażby Latte. Na rynku znajdziemy nie tylko drogie modele, ale również tani dobry ekspres do kawy z młynkiem.

Jak wybrać ekspres do kawy?

Wybierając ekspres do kawy na pewno należy zwrócić uwagę na jego moc. Im wyższa, tym szybciej urządzenie będzie gotowe do pracy. Wartość w granicach 1000 W można uznać już za dobrą, choć znajdziemy również urządzenia o mocy 1500 W.
Kluczem do przygotowania dobrej kawy jest odpowiednio wysokie ciśnienie. Według specjalistów optymalne do zaparzenia kawy wynosi 15 barów. Im szybciej woda przepłynie przez zmieloną kawę, tym lepszy będzie smak i aromat. Topowe ekspresy mają ciśnienie wynoszące nawet 19 barów.
ekspres do kawy

Jakie funkcje powinien mieć idealny ekspres do kawy?

Jedną z najważniejszych funkcji jest system mleczny, który przygotuje idealną piankę do ulubionego latte, czy cappuccino. Taki system działa w sposób w pełni automatyczny i do pojemnika konieczne jest jedynie wlanie mleka. Dobry ekspres do kawy, jeżeli mówimy o modelach automatycznych, powinien mieć kilka programów do wyboru rodzaju kawy.
Przydatna jest także funkcja ustawienia ilości przygotowanej kawy. Niezwykle istotna jest także funkcja automatycznego czyszczenia wraz z możliwością wyciągnięcia poszczególnych elementów do mycia.

Najlepsze marki ekspresów do kawy

Liczba producentów mających w swoich ofertach solidne urządzenia jest naprawdę ogromna. Przelewowy ekspres do kawy Philips cieszy się sporą popularnością głównie za doskonały stosunek jakości do ceny. Ekspres do kawy Krups to z kolei bardzo popularny wybór wsród osób poszukujących modelu kapsułkowego. Świetny wygląd w połączeniu z dobrą funkcjonalnością sprawiają, że są to urządzenia godne uwagi.
Mały ekspres do kawy z młynkiem w wersji kolbowej firmy De’Longhi znakomicie sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach. Ekspresy do kawy Siemens w wersji automatycznej jest popularnym wyborem wśród użytkowników.

Dobry ekspres do kawy – FAQ

Na co zwracać uwagę przy wyborze ekspresu do kawy?
W pierwszej kolejności określ jaki rodzaj ekspresu będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Później zwróć uwagę na takie parametry jak moc, czy ciśnienie. Warto również spojrzeć, czy mamy zestaw - ekspres do kawy z młynkiem. Dzięki temu nie będziesz musiał samodzielnie przygotowywać kawy. Warto także spojrzeć na ilość dostępnych przepisów, które pozwolą na przygotowanie ulubionego napoju.

Czy warto kupić ekspres automatyczny?
Dobry ekspres do kawy ciśnieniowy z młynkiem świetnie się sprawdzi w codziennym użytkowaniu. To co najważniejsze, to przede wszystkim możliwość szybkiego przygotowania ulubionej małej czarnej.

Jak często czyścić ekspres do kawy?
Ekspres do kawy warto czyścić regularnie. Zachowanie odpowiedniego poziomu czystości jest kluczem do uzyskania najlepszych rezultatów. Warto co jakiś czas przeprowadzić czyszczenie całego układu, aby zachować go w dobrej kondycji. W przypadku systemów mlecznych należy je czyścić po każdym użyciu.

Czy można używać w ekspresie kawy mielonej?
W ekspresach przelewowych można stosować wyłącznie kawę mieloną, natomiast w niektórych ekspresach automatycznych można jej używać pod warunkiem, że taką informację zawarł producent.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.