Data publikacji:

Ile prądu pobiera laptop?

Wielu właścicieli laptopów bardzo często zadaje sobie pytanie, jak dużo prądu zużywa ich komputera. Pojawia się ono zazwyczaj w momencie, kiedy otrzymują informację o niskim stanie baterii. Zagadnienie spędza również sen z powiek osobom poszukującym sposobów na oszczędzanie energii w domu. Jest to dla nich ważne zwłaszcza wtedy, gdy ich laptop pozostaje włączony przez wiele godzin dziennie. Dowiedzmy się zatem, czy laptopy rzeczywiście mogą wpłynąć na domowy budżet.
ile prądu pobiera laptop

Sprawdzamy realne zużycie prądu w laptopie?

Realne zużycie energii elektrycznej w laptopie można zmierzyć łatwo przy pomocy standardowego watomierza połączonego z gniazdkiem. Warto jednak zauważyć, że wartość ta będzie ulegała zmianom w zależności od wykonywanych przez komputer zadań. Przeciętny laptop z ekranem 15 cali, który wykorzystywany jest do wykonywania codziennych obowiązków służbowych (edycja dokumentów itd.), a także rozrywki z filmami lub muzyką, będzie w tym czasie potrzebował od około 15 do 25 W mocy.

Ile prądu pobiera laptop gamingowy?

Podczas normalnej pracy z aplikacjami biurowymi, a także przeglądania internetu oraz korzystania z programów multimedialnych, laptop gamingowy zużywa maksymalnie od kilku do kilkunastu procent więcej energii niż uniwersalne modele komputerów przenośnych. Energię tę pobierają zazwyczaj komponenty, takie jak podświetlenie RGB klawiatury i obudowy (standard w sprzęcie dla graczy), bardziej wydajne aktywne systemy chłodzenia (wentylatory), a także matryca ekranu, często pracująca w większej częstotliwości odświeżania i jasności.
Prawdziwe różnice zauważalne są jednak po odpaleniu wymagających gier, które obciążają zarówno procesor, jak i układ graficzny, zmuszając jednocześnie do pracy system chłodzenia. W tym przypadku różnice sięgają nawet kilkudziesięciu procent lub więcej, a zużycie energii może przekroczyć poziom nawet 200 W. Warto jednak podkreślić, że nie utrzymuje się ono bez przerwy na tym maksymalnym poziomie, ale nieustannie fluktuuje w zależności od nakładów pracy, z jakimi mierzą się komponenty PC.
Maksymalne zapotrzebowanie na energię laptopów gamingowych, jest na tyle wysokie, że nie są w stanie sprostać im nawet bardzo pojemne baterie. Z tego też powodu ze sprzętu tego typu korzysta się po podłączeniu jego zasilacza do gniazdka

Jak obniżyć zużycie prądu w laptopie ?

Nawet laptopy gamingowe są nieporównywalnie bardziej energooszczędne w zestawieniu ze swoimi odpowiednikami stacjonarnymi. Mimo tego, obniżenie poziomu zużycia energii elektrycznej w komputerze przenośnym nie jest specjalnie trudne. Po pierwsze, ogranicz liczbę procesów działających nieustannie w tle – oznacza to wyłącznie wielu niepotrzebnych programów i aplikacji.
W redukcji zużycia prądu przydatne jest wyłączanie komunikacji Bluetooth oraz Wi-Fi, gdy są one kompletnie nieużywana. Bardzo pomocne jest też obniżenie jasności ekranu, bowiem podświetlające go diody LED odpowiadają w sporym stopniu za ogólne zużycie energii w urządzeniu.
Dodajmy, że system operacyjny Windows posiada już wbudowaną opcję zmiany schemat zasilania sprzętu. W razie potrzeby możemy przełączyć się na tryb oszczędzania energii, który automatycznie wyłączy wiele niepotrzebnych procesów i opcji.
Zdjęcie: Envato Elements