Data modyfikacji:

Jak zorganizować imprezę w stylu PRL? Jak się ubrać na imprezę PRL?

Impreza w stylu PRL to prawdziwe doznanie estetyczne i wyjątkowa zabawa, nawiązująca do historii i kultury. Jak ją zorganizować? W co się ubrać? Zebraliśmy podpowiedzi.

impreza w stylu prl
Czasy kolejek, pustych półek w sklepach, braku wolności słowa i obaw o demokrację to na szczęście przeszłość. Teraz chcemy wspominać okres PRL-u w kontekście zabaw i radosnej beztroski. Podpowiadamy, jak zorganizować imprezę w stylu PRL.

Cerata na stół, goździki w wazonie

By impreza w stylu PRL jak najbardziej przypominała ówczesne spotkania towarzyskie, trzeba zadbać o odpowiedni wystrój wnętrza. Wygląd twojego salonu odmieni się tak, że gdyby na imprezę przyjechała twoja babcia, poczułaby się jak w czasach swojego dzieciństwa.

Zacznijmy od stołu – przykryj go ceratą. Można ją kupić na metry lub wybrać gotowy obrus. Ważne, by wzór był swojski, kuchenny, np. w jabłuszka, truskawki czy w kratkę. Stół powinny zdobić goździki w stylowym, kryształowym wazonie. To najpopularniejsze i najbardziej powszechne kwiaty cięte z czasów PRL – panie dostawały je obowiązkowo na Dzień Kobiet, zazwyczaj w pakiecie z cielistymi rajstopami. Na stole mogą się też znaleźć szklanki w metalowych koszyczkach lub szklaneczki z dziecięcymi nadrukami. Popularne były również musztardówki, czyli słoiczki, w których sprzedawano musztardę, a następnie wykorzystywano opakowania jako szklanki.

Co do jedzenia i picia? Oranżadki – zarówno te sypkie, które jedzono palcem, lub butelkowane, kolorowe – ich skład pozostawia wiele do życzenia, jednak smak ciągle zaskakuje. Na stole również może pojawić się oranżada Helena, a z alkoholi czysta wódka. W charakterze przekąsek – słone paluszki wyeksponowane w szklance, sałatka śledziowa, warzywna oraz oczywiście bigos na ciepło.

Papier toaletowy i filmy z czasów PRL

Na imprezie z czasów PRL nie może zabraknąć też dekoracji w postaci papieru toaletowego, który wówczas był towarem deficytowym. Najlepszy będzie ten szary, uzyskany z makulatury – możesz nawlec kilka rolek na sznurek i zawiesić w widocznym miejscu.

By zaś stworzyć odpowiedni klimat, można włączyć jeden z wielu doskonałych polskich filmów powstałych w tamtym okresie. „Sami swoi”, „Rejs” czy „Miś” to klasyki, które znają już chyba wszyscy – filmy te modne są wśród nastolatków, a część osób recytuje z nich z pamięci wiele kwestii czy dialogów.

Można też zagrać w gry popularne w latach 70. - „Piotruś”, „Eurobiznes”, lub w grę powstałą współcześnie, ale nawiązującą do czasów PRL - „Pan tu nie stał”. Przydadzą się też gry zręcznościowe – bierki lub pchełki. Dla wygranych można zaplanować nagrody kojarzące się z epoką – cieliste rajstopy czy słoiczek musztardy lub tanie, szare mydło.

Jak się ubrać na imprezę w stylu PRL?

Przebieranki mają wiele plusów. Psychologowie twierdzą, że zakładanie kostiumu pozwala nabrać dystansu do siebie, a wejście w rolę zapewnia beztroską zabawę. Stylistyka lat 70. zachęca do zabawy. Potrzebne będą m.in.: nylonowe fartuchy kuchenne lub szkolne, wałki na włosy, opaski na szyję, ale także szeleszczące dresy oraz duże klipsy, płaszcze z futrzanymi kołnierzami. Przejdźmy do konkretów.

Buty – okrągłe noski, platformy, mokasyny z frędzelkami

Najważniejsze w stylizacji lat 70. były platformy, które nosili członkowie zespołu Abba. Ale ponieważ były trudno dostępne, to polska młodzież skazana była na tenisówki, a ci, których było na to stać, kupowali buty górskie. W wersji wieczorowej lub odświętnej dla kobiet przewidziano czółenka z okrągłymi noskami, na kwadratowych obcasach. Panowie do swojej stylizacji mogą dobrać zimowe Sofiksy i getry lub szykowne mokasyny męskie, np. model z frędzelkami. Jeśli połączone zostaną z białymi skarpetami, to będą nawiązywały już do stylistyki wczesnych lat 80.

Jeansy: lepiej o nich zapomnij

W erze lat 70. królowały dzwony. Ale w naszym kraju prawdziwe jeansy były trudno dostępne, dlatego krój dzwonów miały spodnie szyte z przeróżnych tkanin. W latach 80. do mody przywędrowały też jeansy o wyjątkowo niekorzystnym kroju – z nogawkami szerokimi w udach i wąskimi u dołu. Dla kobiecej sylwetki to kształt, który współcześnie uznajemy za niedozwolony, choć nieco przypomina on krój popularnych mom jeans. Zamiast spodni możesz więc wybrać krótką, prostą spódniczkę, najlepiej z jeansu.

Fryzura: na piłkarza, mokra włoszka, tapir

Popularne około 50 lat temu fryzury to m.in. mokra włoszka – włosy zakręcone tak, że wyglądają na zmoczone deszczem – fryzurę tę miały piosenkarki Tina Turner czy Sabrina. U mężczyzn popularny był tzw. czeski piłkarz – długo z tyłu, krótko z przodu. Tak uczesany był m.in. blond gwiazdor zespołu Modern Talking. Popularne były też grzywki zaczesywane na bok i nieodłączne wąsy.

Bluzki: duży kołnierz, dres, fartuch kuchenny

Bluzki z długimi – sięgającymi nawet ramion – kołnierzami to element bardzo charakterystyczny dla lat 70. Modele te czasem powracają, więc można je znaleźć w kolekcjach wielu sieciówek. Do tego spódnica sięgająca za kolana. Ale jeśli chcesz wyglądać jak prawdziwa gospodyni PRL-owskiego domu, załóż podomkę, czyli kolorowy fartuch kuchenny z rękawami i kieszeniami, a na głowie zakręć wałki. Na nogi – kapcie. Wolisz wyglądać bardziej elegancko i sportowo? Wybierz gustowny, ortalionowy dres. Takie komplety pojawiły się na początku lat 80. ale były oznaką splendoru i elegancji. Z czasem stały się popularnym, codziennym, a w niektórych kręgach obowiązkowym ubraniem.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska