Data publikacji:

Inkubatory do jaj – jakie wybrać?

Jednym z często wybieranych urządzeń do celów hodowlanych są inkubatory do jaj. Jakie wybrać, aby spełniały one wszystkie określone wymagania danego hodowcy i na co zwrócić uwagę, by zaopatrzyć się w dobrej jakości odpowiedni sprzęt? W sprzedaży można znaleźć wiele podobnych urządzeń, które różnią się nie tylko ceną i pojemnością, ale też wieloma innymi parametrami. Ich rola i waga w procesie wylęgania może przeważyć w sukcesie całego przedsięwzięcia. Dlatego przed zakupem odpowiedniego modelu warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi zakupu inkubatorów do jaj, aby wybrać model idealnie spełniający oczekiwania hodowcy i umożliwiający wylęganie jaj we właściwych i najlepszych możliwych warunkach. Sprawdź, jaki inkubator wybrać.  
Inkubatory do jaj jaki wybrać

Czym jest inkubator do jaj i komu przyda się takie urządzenie?

Inkubator do jaj to specjalne urządzenie, dzięki któremu możliwe jest stworzenie warunków środowiskowych sprzyjających zapłodnionym jajom warunków rozwoju w okresie do wyklucia się pisklęcia. To 21-dniowy okres, w którym sprzęt zapewnia odpowiednią temperaturę, wilgotność i pozostałe niezbędne czynniki do wyklucia się piskląt. Dzięki tak skonstruowanym urządzeniom są one w stanie zastąpić kurę i zapewniają wyższą skuteczność w procesie wylęgu jaj i hodowli ptactwa. Średnio w ciągu roku kura jest w stanie odchować około 20-30 piskląt. Dzięki inkubatorom liczba ta wzrasta nawet 10-krotnie.
Obecnie na rynku hodowlanym można znaleźć wiele różnych inkubatorów do jaj. Wiele z nich posiada nowoczesne funkcje, dzięki którym proces wylęgania jaj jest właściwie bezobsługowy i zawęża się do kontrolowania poszczególnych parametrów. Różna jest także wielkość sprzętów. Można wyposażyć się w inkubator do jaj od kilku sztuk aż do kilkuset i więcej. Wybór zależy w tej kwestii od potrzeb i celów, w jakich ma służyć inkubator.

Ile prądu zużywa inkubator?

Jednym z kluczowych aspektów podczas zastanawiania się, jaki inkubator do jaj wybrać, jest kwestia zasilania i energii, jaką pobiera urządzenie. W zależności od tego, ile prądu zużywa inkubator, określić można przybliżony koszt hodowli. Jest to aspekt szczególnie istotny w przypadku dużych ferm oraz wylęgarni. Na użytek hobbystyczny kwestia ta będzie miała już nieco mniejsze znaczenie. Średniej wielkości inkubator do jaj, który zazwyczaj wybierany jest w przypadku wylęgania piskląt w warunkach domowych oraz niewielkich gospodarstwach pobiera średnio 40W prądu.

Jaki inkubator do jaj kupić i na jakie funkcje warto zwrócić uwagę podczas wyboru?

W sprzedaży można znaleźć wiele różnego rodzaju inkubatorów do jaj. Może to być inkubator automatyczny lub wyposażony w różne dodatkowe funkcje. Jednak na kilka kwestii należy zwrócić szczególną uwagę, aby wyposażyć się w urządzenie spełniające oczekiwania. Bardzo przydatnym, a niekiedy wręcz niezbędnym aspektem w wyborze inkubatorów do jaj jest możliwość regulacji temperatury oraz wilgotności wewnątrz sprzętu. Dzięki regulacji tych parametrów wylęg ptaków zakończy się sukcesem.
W przypadku urządzeń do użytku domowego zazwyczaj inkubatory mają zaprogramowaną, stałą temperaturę na poziomie 38 stopni Celsjusza. Odpowiadając więc na pytanie, jaki inkubator do jaj kupić, zdecydowanie lepiej wyposażyć się w model z możliwością termoregulacji. Podczas zakupu należy bardzo dokładnie zapoznać się z opisem oferowanego urządzenia. Niekiedy opcję termoregulacji można pomylić z wyposażeniem w termometr analogowy, dzięki któremu możliwe jest jedynie odczytanie panującej w inkubatorze temperatury. W żaden sposób nie daje to opcji jej zmiany.
Równie ważna jest możliwość regulacji poziomu wilgotności w inkubatorze. Profesjonalny inkubator do jaj będzie w tej kwestii posiadał opcję ustawienia pożądanej wartości. Dzięki temu możliwe jest dozowanie właściwej ilości wody do specjalnie przeznaczonych do tego zbiorników. Profesjonalne inkubatory do jaj bywają wyposażone w pompę do regulowania stopnia wilgotności w urządzeniu. Jeżeli jednak upatrzony inkubator do jaj nie posiada takiego elementu, istnieje możliwość jego dokupienia do wybranego zestawu. Można też wybrać inkubator automatyczny. Taki model będzie miał wbudowany higro kontroler, który w sposób automatyczny dopasuje właściwy poziom wilgotności do efektywnego wylęgu.

Jakie zalety ma inkubator do jaj automatyczny?

Na rynku urządzeń hodowlanych można znaleźć różne inkubatory do jaj. Jaki wybrać i dlaczego warto postawić na inkubator automatyczny? Zaawansowane urządzenia, jakimi bez wątpienia są takie sprzęty jak profesjonalny inkubator do jaj, jest również obecność tacy do przechowywania jajek, która zapewnia ich właściwą rotację odbywającą się zgodnie z zapotrzebowaniem hodowli i odpowiednim bezpieczeństwem. Inkubator automatyczny pozwoli zaoszczędzić w tej kwestii wiele czasu. Jeżeli taca nie zapewnia automatycznej rotacji jaj, należy robić to ręcznie, co bywa wyjątkowo czasochłonne, monotonne i uciążliwe.
Automatyczny inkubator do jaj z tacą obracającą jaja zapewnia też znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa jaj i komfort przeprowadzania całego procesu wylęgania. Taka opcja nie zakłóca również całej procedury inkubacji.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!