Data publikacji:

Czym jest input lag i jak go zmniejszyć?

Pojęcie „input lag” jest dobrze znane wielu fanom gier, przede wszystkim najbardziej intensywnych produkcji akcji oraz bijatyk, wymagających błyskawicznego refleksu oraz skupienia. Dla przeciętnego właściciela konsoli lub peceta jego rola nie jest jednak do końca jasna. Przedstawiamy zatem krótki poradnik, który wytłumaczy, czym jest input lag, a także w jaki sposób można go zminimalizować.
czym jest input lag

Co to jest input lag?

Input lag to nic innego jak opóźnienie sygnału wejściowego, a więc czas, jaki potrzebuje ekran monitora lub telewizora, na wyświetlenie całej przesłanej do niego pojedynczej klatki obrazu. Parametr ten podawany jest tradycyjnie w milisekundach. Normalnie ma on minimalne znacznie dla przeciętnego użytkownika telewizora lub komputera, bowiem nie wpływa w żaden znaczący sposób na komfort oglądania filmów lub korzystania z programów biurowych. Współczesne wyświetlacze są bowiem na tyle zaawansowane, że input lag nie jest czymś, na co zwraca się szczególną uwagę podczas zakupu.
Zupełnie inaczej sprawa przedstawia się jednak w przypadku graczy. Input lag wpływa bowiem w znaczący sposób na to, jak szybko zobaczymy reakcję na ekranie na wciśnięty przycisk myszki, klawiatury lub gamepada. Ma to znaczenie zwłaszcza w kompetytywnych grach sieciowych, w których każdy ułamek sekundy ma znaczenie. Staje się to zauważalne zwłaszcza, gdy nasi oponenci korzystają ze sprzętu o lepszych parametrach.
Zbyt duży input lag pogarsza też ogólne wrażenia z większości gier, zazwyczaj podświadomie odbieramy, że coś jest nie tak, albo nasza postać lub interfejs zachowuje się w dziwny sposób. Czasami input lag może być na tyle duży, że uniemożliwia poprawne wykonanie niektórych zadań, np. skoków w platformówkach lub skomplikowanych kombosów w bijatykach.

Input lag a czas reakcji matrycy ekranu

W parametrach technicznych monitorów oraz telewizorów znajdziemy informację o czasie reakcji matrycy ich ekranów, który również podawany jest w milisekundach. Pamiętajmy, że nie jest on w żaden sposób tożsamy z input lagiem, informuje nas tylko o czasie, w jakim piksel wyświetlacza zmienia swoją swój stan.

Jak sprawdzić input lag monitora lub telewizora?

Niestety samodzielne sprawdzenie wartości input lag w posiadanym telewizorze lub monitorze nie jest możliwe bez skorzystania ze specjalistycznych narzędzi pomiarowych. By uzyskać informacje dotyczące parametru w posiadanym lub upatrzonym sprzęcie, musimy najczęściej sięgnąć do testów i recenzji, bowiem producenci pomijają zazwyczaj ten aspekt działania ekranu w opisie jego specyfikacji technicznej.

Jak zmniejszyć input lag?

W przypadku monitorów, zwłaszcza modeli przeznaczonych dla gracza, oferowany przez nie input lag powinien zadowolić nawet bardzo wymagających graczy. Przeciętnie będzie on wynosił od około 10 do 5 ms.
Jeżeli mowa o przeciętnych telewizorach, wartość ta będzie jednak znacznie większa. Dlatego też warto rozejrzeć się za coraz częściej spotykanymi modelami z funkcjami gamingowymi, oferującymi zabawę w wyższej częstotliwości odświeżania ekranu, a także współpracującymi z technologiami G-Sync czy FreeSync.
Dobrym sposobem na obniżenie input lagu jest też skorzystanie z popularnego trybu gry, który dostępny jest w wielu telewizorach. Wyłącza on wszystkie funkcje poprawiające jakość sygnału wideo, jego rozdzielczość i liczbę klatek. Zmniejszają one bowiem szybkość, z jaką wyświetlany jest obraz (co nie ma znaczenia podczas oglądania filmów i seriali), a tym samym nieraz dwukrotnie dublują wyjściowy input lag. Warto też unikać stosowania przejściówek w kablach wideo i adapterów, a także przeprowadzania sygnału wideo z konsoli lub PC przez inne urządzenia, takie jak odtwarzacze multimedialne.
Zdjęcie: Envato Elements