Data publikacji:

Smartfony Apple. Generacje i historia marki

Pierwszy model iPhone’a został zaprezentowany przez Steve’a Jobsa w 2007 roku. Kolejne generacje smartfonów Apple cieszyły się coraz większą popularnością i dzisiaj gigant z Cupertino jest jednym z liderów na rynku mobilnych urządzeń. Zobacz jak zmieniały się telefony Apple na przestrzeni ostatnich lat!  
iphone 14

Historia marki Apple   

Modele z rankingu iPhone cieszą się dużą popularnością także w Polsce. Pierwszy iPhone został zaprezentowany w 2007 roku przez Steve’a Jobsa. Telefon z dotykowym ekranem w tamtych czasach był czymś niezwykłym. W tym czasie królowały urządzenia z klawiaturą, które dzisiaj mogą wydawać się dość archaiczne. Mimo że smartfony Apple nie należą do najtańszych, to marka sama w sobie kojarzy się z produktem klasy premium.
Świetna jakość wykonania, topowe podzespoły, czy doskonałe aparaty fotograficzne - to argumenty, które przekonują wielu użytkowników. Oczywiście nie możemy zapominać o samym systemie operacyjnym iOS, który jest niezwykle prosty i intuicyjny w obsłudze. 

iPhone 2G  

Pierwszy model iPhone’a został zaprezentowany w 2007 roku i w tamtym momencie był to produkt absolutnie przełomowy. Urządzenie ważące 135 gramów bez problemu mieściło się w kieszeni, ale co najważniejsze, to oferowało dotykowy ekran o przekątnej 3,5 cala i rzodzielczości 320x400 px. Dodatkowo ten model miał 2-megapikselową kamerę, moduł Bluetooth, Wifi, a także dostęp do internetu 2G.   

iPhone 3G  

iPhone 3G na pierwszy rzut oka wyglądał dość podobnie do swojego poprzednika, ale jedną z najważniejszych zmian było wsparcie dla technologii 3G. W ten sposób pobieranie treści i przeglądanie internetu był zdecydowanie szybsze. Po raz pierwszy zadebiutował sklep z aplikacjami App Store.
Zwykły telefon nie służył już tylko do dzwonienia, ale pozwalał także na rozrywkę. Ten model łatwo odróżnić od iPhone’a 2G, ponieważ plecki nie zostały wykonane z aluminium, a tworzywa. Premiera iPhone’a 3G miała miejsce w 2008 roku.  

iPhone 3GS  

iPhone 3GS pojawił się na półkach sklepowych w 2009 roku i tak naprawdę wyglądał jak poprzedni model. Różnice w wyglądzie były praktycznie niezauważalne. Ale pod obudową działo się zdecydowanie więcej. Bateria pozwalała na 3 godzin słuchania muzyki i 10 godzin oglądania filmów.
Ponadto, pojawił się nowy procesor wraz z 256 MB RAM, 32 GB pamięci wewnętrznej oraz 3-megapikselowa kamera to największe nowości, jakie pojawiły się w tym smartfonie.  

iPhone 4  

iPhone 4 jest uznawany przez wielu za legendarny, wręcz kultowy model, który dał Apple prawdziwy rozgłos. Telefon pojawił się na rynku w 2010 roku. Producent zdecydował się na drastyczne zmiany, czego efektem była obudowa ze szklanymi pleckami oraz stalową ramką z ostrymi krawędziami.
Smartfon został odchudzony o 25% oraz zyskał lepszy wyświetlacz Retina. Mimo problemów z anteną iPhone 4 przez pierwsze trzy lata sprzedał się w liczbie 30 milionów sztuk.  

iPhone 4S  

W iPhonie 4S z 2011 roku skupiono się przede wszystkim na podzespołach, czego efektem była 8-megapikselowa kamera oraz procesor Apple A5 wykorzystujący dwa rdzenie. Dużym wydarzeniem było zaprezentowanie Siri, czyli asystentki głosowej pozwalającej na wykonywanie wielu zadań głosowo.  

iPhone 5, 5C, 5S  

W 2012 roku pokazano iPhone’a 5S, który głównie miał nowy 4-calowy wyświetlacz w proporcjach 16:9. Inżynierowie z Cupertino zdecydowali się o zastosowaniu aluminium na całej obudowie. Nowy model miał także wsparcie dla szybkiego internetu LTE. Oczywiście nie zabrakło ulepszonej kamery 8 Mpix, mocniejszego procesora Apple A6 i kamery do selfie o rozdzielczości 1.2 Mpix.  
Rok później odbyła się premiera iPhone’a 5C, który można powiedzieć, że był iPhone’em 5 w plastikowej obudowie. Ten model miał odrobinę lepszą kamerę i baterię. Jednak popularność tego smartfona nie była tak duża, dlatego szybko zniknął on z rynku.  
Inaczej było w przypadku iPhone’a 5S, który wprowadził przede wszystkim czytnik linii papilarnych Touch ID, który był umieszczony w przycisku Home. Ulepszona kamera mogła nagrywać filmy w zwolnionym tempie, a procesor A7 był zdecydowanie wydajniejszy od swojego poprzednika. O tym jak udany był to model świadczy fakt, że iPhone 5S otrzymywał aktualizacje jeszcze wiele lat od jego premiery.  

iPhone 6, 6 Plus  

Kolejny przełom w generacjach smartfonów Apple przyniosły modele oznaczone cyfrą sześć. W 2014 roku iPhone 6 po raz pierwszy miał 4,7-calowy wyświetlacz, natomiast drugi iPhone 6 Plus oferował 5,5-calowy panel. Znaczne zwiększenie rozmiarów smartfonów wzbudziło wiele kontrowersji, ale sama premiera okazała się sporym sukcesem. Telefony miały również moduł NFC, który później umożliwił wykonywanie płatności zbliżeniowych poprzez Apple Pay. 

iPhone 6S, 6S Plus  

iPhone 6S i iPhone 6S Plus pojawiły się w 2015 roku. Seria „S” przyzwyczaiła nas do kosmetycznych zmian, ale w przypadku tych telefonów było inaczej. Obudowę wykonano z mocniejszego aluminium, natomiast aparat zyskał 12-megapikselową matrycę. Nowością był także 3D Touch, czyli technologia wykrywająca siłę nacisku palca. Wspomnieć należy także o bardzo mocnym procesorze Apple A9, który działał z 2 GB pamięcią RAM.  

iPhone SE 

W 2016 roku zaprezentowano pierwszego budżetowego iPhone’a, który wyglądał jak iPhone 5S, ale miał podzespoły znane z iPhone’a 6S. Dobrze zachowany stosunek jakości do ceny sprawił, że był to jeden z lepiej sprzedających się telefonów.  

iPhone 7, iPhone 7 Plus  

Choć wygląd iPhone’ów 7 nie różnił się zbytnio od poprzedników, to w tej generacji zrezygnowano ze złącza słuchawkowego minijack 3,5 mm. Dodatkowo obudowa zyskała certyfikat wodoszczelności, a przedni aparat otrzymał matrycę 7 Mpix. W iPhonie 7 Plus dodatkowo zastosowano dwa aparaty fotograficzne. Smartfony zaprezentowano w 2016 roku.  

iPhone 8, iPhone 8 Plus  

iPhone 8 i iPhone 8 Plus były wyglądem zbliżone do poprzedników. Apple zastosowało jednak na pleckach szkło, a to umożliwiło wprowadzenie technologii szybkiego ładowania. Mocniejszy procesor, odrobinę dłuższy czas pracy na baterii i lepsza jakość zdjęć to główne zmiany jakie zaszły w tych modelach.  

iPhone X  

Przełomowy model w historii Apple zapoczątkował zupełnie nową linię smartfonów. Na przednim panelu zabrakło przycisku Home i zamiast niego pojawiło się dość charakterystyczne wycięcie w ekranie, gdzie umieszczono kamery TrueDepth odpowiedzialne za technologię odblokowywania za pomocą twarzy, czyli Face ID. Wyświetlacz OLED o przekątnej 5,8 cala charakteryzował się lepszymi kolorami. Smartfon z 2017 roku szokował również ceną, która wynosiła 1000 dolarów! 

iPhone XR  

iPhone XR to budżetowa wersja iPhone’a XS, która została wyposażona w ekran LCD o przekątnej 6,1 cala i stosunkowo niskiej rozdzielczości 828x1792 px. Sam telefon przyciągał uwagę nie tylko niższą ceną, ale całkiem niezłymi podzespołami. iPhone XR wyróżniał się także tylko jednym aparatem fotograficznym.  

iPhone XS, iPhone XS Max  

iPhone XS w porównaniu do iPhone’a X zyskał mocniejszy procesor z 4 GB pamięcią RAM. Na rynku po raz pierwszy pojawiła się wersja Max z 6,5-calowym wyświetlaczem. Poprawie uległ również czas pracy na baterii. Te smartfony zostały pokazane w 2018 roku.  

iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max  

W 2019 roku pokazano aż trzy kolejne telefony Apple. Standardowy iPhone 11 był bardzo podobny do iPhone’a XR, jednak od tego modelu był on trochę szybszy i miał dwa aparaty fotograficzne. Apple, aby rozróżnić modele wprowadziło wersję Pro, które oferowały trzy aparaty fotograficzne, a także wyświetlacz OLED.  

iPhone SE 2.gen  

W 2020 roku zadebiutowała 2-generacja iPhone’a SE. Długo wyczekiwany telefon zmienił wygląd i teraz przypominał iPhone’a 8. Specyfikacja obu smartfonów była podobna, jednak Apple umieściło procesor i kamerę znane z iPhone’a 11. Dzięki temu budżetowy telefon był bardzo wydajny.   

iPhone 12 Mini, iPhone 12 

W 2020 roku zaprezentowano flagowego iPhone’a 12 Mini z ekranem o przekątnej 5,4 cala. Różnice pomiędzy nim a iPhone’em 12 były niewielkie. Identyczne procesory Apple A14 Bionic, dwa aparaty 12 Mpix oraz panele OLED to cechy charakterystyczne tych urządzeń. Nowy wygląd nawiązywał do iPhone’ów 4, a to za sprawą aluminiowej ramki z ostrymi krawędziami.  

iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max 

W iPhone’ach 12 Pro zastosowano stalową ramkę, a także dodatkowy aparat fotograficzny. Zarówno wersja 12 Pro jak i 12 Pro Max korzystała z technologii LiDAR, czyli specjalnego skanera głębi ostrości, który pomagał analizować otoczenie i tworzyć jego mapę. Ta technologia była wykorzystana przy technologii rozszerzonej rzeczywistości oraz wykonywaniu zdjęć portretowych z rozmytym tłem.  

iPhone 13 Mini, iPhone 13 

Można powiedzieć, że iPhone 13 Mini i iPhone 13 nie były smartfonami rewolucyjnymi. Na pewno trzeba wspomnieć o mocniejszym i bardziej energooszczędnym procesorze Apple A15 Bionic. To pozwoliło na wydłużenie czasu pracy na baterii obu modeli. iPhone 13 wyróżniał się także lepszą jakością zdjęć i nowym trybem filmowania „Cinematic Mode”.  

iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max  

W iPhone’ach 13 Pro zastosowano ulepszone wyświetlacze Super Retina XDR o wielkości 6,1 cala i 6,7 cala. Obie wersje korzystają z technologii Promotion, która gwarantuje częstotliwość odświeżania 120 Hz. Smartfony zyskały także dłuższy czas pracy na baterii oraz lepszą kamerę z teleobiektywem.  

iPhone SE 3.gen  

iPhone SE z 2022 roku to po raz kolejny odświeżenie dobrze znanej już bryły. Pod obudową znalazł się procesor Apple A15 Bionic oraz 4 GB pamięci RAM. Kamera 12-megapikselowa także została ulepszona. Budżetowy smartfon Apple w porównaniu do swojego poprzednika jest znacznie szybszy.  

iPhone 14, iPhone 14 Plus 

Specyfikacja iPhone’a 14 w porównaniu do trzynastej generacji jest niemal identyczna. Po raz pierwszy w historii Apple w nowym modeli zastosowało procesor z ubiegłorocznego modelu. Jednak wśród nowości znajdziemy technologię wykrywania wypadków samochodowych, a także łączność satelitarną w przypadku konieczności połączenia z numerem alarmowym. Ulepszona kamera i stabilizacja obrazu to jedyne nowości jakie pojawiły się w aparatach.  
Swój debiut w 2022 roku miał iPhone 14 Plus z 6,7-calowym ekranem. Oprócz większej baterii i ekranu jest on identyczny jak mniejszy brat. Dla miłośników większych telefonów będzie to świetna propozycja.  

iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max  

iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max zyskały mocno odchudzonego notcha, który teraz nazywa się Dynamiczną Wyspą. Jest to rozwiązanie, które pozwala na interakcję i korzystanie z dodatkowych funkcji aplikacji. Dzięki temu nie trzeba wychodzić z aplikacji, aby sprawdzić wynik meczu, czy przełączyć piosenkę. To ciekawe rozwiązanie, które nadal jest rozwijane.  W iPhone’ach 14 Pro i 14 Pro Max zastosowano mocniejsze procesory Apple A16 Bionic, a także główną kamerę o wyższej rozdzielczości 48 Mpix.  
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.