Data publikacji:

Routery z obsługą IPv6. Co to jest i czym się różni od IPv4?

Wielu laików i osób, które nie interesują się zagadnieniami związanymi z siecią oraz komputerami, mogło się natknąć na informacje o routerach obsługujących nowy protokół internetowy IPv6, mający zastąpić używany przez wiele lat IPv4. W kwestii tej istnieje wiele nieporozumień wynikających zwyczajnie z braku odpowiedniej wiedzy. Tłumaczymy zatem, czym jest protokół internetowy, a także jakie są różnice pomiędzy IPv4 a IPv6.
ipv6 co to

Czym jest protokół internetowy IP?

O protokole internetowym przynajmniej przelotnie słyszał spory procent użytkowników globalnej sieci, którzy zazwyczaj nie zawracają sobie głowy technicznym aspektem jej działania. Bez jego implementacji internet w dzisiejszym kształcie nie mógłby jednak istnieć.
Protokół pozwala bowiem na identyfikację wszystkich urządzeń łączących się z siecią, które znajdują się w dowolnym zakątku świata. Każdy sprzęt inicjujący połączenie kontaktuje się automatycznie z dostawcą telekomunikacyjnym, który przydziela mu stały lub dynamiczny numer IP. Jest on swoistym indywidualnym adresem, dzięki któremu można poznać kraj użytkownika, region i miasto, w jakim się znajduje.
Adresy IP składają się z ciągu liczb przedzielonych kropkami (o czym za chwilę) i są bardzo łatwo rozpoznawalne, zachowują bowiem zawsze taką samą strukturę. Co ciekawe, znając tylko adres IP, możemy połączyć się z konkretnym serwerem, stroną internetową lub innym komputerem.
Informację tę można wykorzystać w niecnych celach, na co skrzętnie liczą cyberprzestępcy, którzy są w stanie bardzo łatwo włamać się do słabo zabezpieczonego peceta, przejąć nad nim kontrolę albo zainstalować na nim złośliwe oprogramowanie. Dlatego też należy skrzętnie dbać o to, by adres IP, z którego korzysta nasz komputer, nie wpadł w niepowołane ręce. Szczególnie narażone są tutaj osoby bawiące się z grami online lub korzystające z narzędzi do wymiany plików.

Różne wersje protokołu IP – co to znaczy?

Adresy opisywane przez protokół IP przed długi czas nie zmieniły się w znaczący sposób, jednak w ostatnich latach pojawiła się nagląca potrzeba aktualizacji standardu oraz jego rozszerzenia. Tutaj dochodzimy do opisu fundamentalnej różnicy pomiędzy wersjami IPv4 a IPv6. 
ipv4 co to

IPv4 co to? Najważniejsze cechy protokołu

Mimo tego, że w nazwie protokołu znajduje się czwórka, jest on pierwszą wersją standardu IP, który opracowany został oryginalnie w 1983 roku i pozostaje w użytku do dziś. Jego twórcy nie podejrzewali, jak ważną rolę będzie pełnił w rozwoju globalnej komunikacji, co po części zemściło się na jego użytkownikach
Adresy IPv4 zakodowane są metodą 32-bitową, co oznacza, że składają się czterech grup liczb w zakresie od 0 do 255, które są rozdzielone kropkami. Przykładowy adres IP wygląda więc następująco – 192.145.10.120. System ten pozwala na otrzymanie w sumie 4,3 miliarda unikalnych kombinacji, choć w rzeczywistość liczba ta jest znacznie mniejsza, bowiem niektóre zakresy liczbowe i bloki są zarezerwowane do specjalnego użytku.
Projektantom protokołu wydawało się, że ta astronomiczna liczba potencjalnych kombinacji sprawi, że będzie on służyć praktycznie w nieskończoność. Zmieniło się to jednak w 2019 roku, kiedy oficjalnie maksymalny limit został osiągnięty, przez co nie ma już możliwości wygenerowania nowych adresów w systemie IPv4.
Sytuacja ta skutecznie ogranicza dalszy rozwój internetu i korzystających z niego urządzeń, zwłaszcza w czasach, gdy z siecią łączymy się nie tylko przy pomocy komputerów, ale też smartfonów, smartwatchy, konsol do gier, a także setek innych urządzeń codziennego użytku – od lodówek po telewizory. Na szczęście informatycy spodziewali się tego od lat, opracowując i wdrażając rozszerzoną wersję standardu o nazwie IPv6.

IPv6 co to? Najważniejsze cechy protokołu

W przeciwieństwie do starego protokołu, jego ulepszona wersja używa 128-bitowego systemu kodowania danych. Adresy IP wykorzystują dzięki temu nie tylko cyfry, ale również litery. Są one również znacznie dłuższe i zawierają maksymalnie 32 znaki, które podzielone są na osiem oddzielnych grup rozdzielonych dwukropkiem. Przykładowy adres przyjmuje więc następującą formę – 7403:b023:4765:2398:1k45:1b30:0282:2o91. Maksymalna liczba możliwych kombinacji to ok. 340 sekstylionów, która tym razem pozwoli na generowanie nowych adresów przez miliardy lat, bez obawy o wyczerpanie się ich puli.

Jaki protokół włączyć w routerze – IPv6 czy IPv4?

Routery obsługują adresy korzystające z obu typów protokołu. W ustawieniach konfiguracyjnych najlepiej nie zmieniać tych domyślnych ustawień. Dla przeciętnego użytkownika nie ma specjalnej różnicy, z którego standardu korzysta. Nie ma zauważalnych różnic w szybkości nawiązywania połączenia. Strony internetowe obsługujące oba standardy ładują się tak samo, bez względu na to, jaki zostanie wybrany. 
Liczba serwerów i witryn korzystających z IPv6 rośnie z roku na rok, więc można się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości adresy IPv4 będą coraz rzadziej wykorzystywane, a większość osób i instytucji przesiądzie się w całości na IPv6.
Zdjęcie: Envato Elements