Data publikacji:

Izolacja tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym: jak wykonać?

izolacja tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym
Czy taras nad pomieszczeniem ogrzewanym wymaga specjalnej izolacji? Tak. Dlaczego? Ponieważ po pierwsze: bezpośrednio wpływa na niego szereg czynników zewnętrznych, a pod drugie: często pełni on funkcję reprezentacyjną. Jest miejscem spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Więc skoro tak ważna jest izolacja tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym – jak wykonać ją poprawnie, tak żeby wytrzymała przez wiele lat? 

Dlaczego izolacja tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym to twardy orzech do zgryzienia?

Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym oraz balkony nad pomieszczeniami ogrzewanymi są jednymi z najtrudniejszych elementów budynku. Wymagają one starannej hydroizolacji, termoizolacji na etapie procesu budowy, a następnie – odpowiedniego utrzymania i ochrony. Tylko poprawnie zaprojektowane i wykonane tarasy i balkony nad pomieszczeniami ogrzewanymi będą spełniały funkcje użytkowe oraz ochronne.
Dlaczego to tak ważne? Balkon i taras nad pomieszczeniem ogrzewanym są rodzajem dachu płaskiego i (tak jak on) wymagają izolacji termicznej i przeciwwilgociowej, które zmniejszają ryzyko uszkodzenia tarasu czy balkonu oraz przytwierdzonych do niego płytek ceramicznych.

Izolacja tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym: jak wykonać krok po kroku?

W pomieszczeniu ogrzewanym, w którym przebywasz na co dzień, powstaje para wodna. Co uniemożliwia jej przenikanie do warstw tarasu? Paroizolacja (hydroizolacja tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym). Wykonuje się ją na płycie spadkowej. Tu z powodzeniem zastosujesz podwójnie ułożoną folię budowlaną o gramaturze wyższej niż 150 g/m2. Pamiętaj, aby zrobić zakładki na ściany sąsiadujące z tarasem lub wykonać grubowarstwową izolację bitumiczną, wzmocnioną włóknami rozproszonymi. Paroizolacja ma chronić przed przenikaniem pary wodnej. Dlatego, jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie: „izolacja tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym – papa – jaka?”, to odpowiedź brzmi: papa paraizolacyjna.
Co więcej, na tym etapie koniecznie pamiętaj o wyobleniach, które zabezpieczą taras przed dostaniem się wilgoci. Po rozprowadzeniu warstwy bitumicznej uzyskasz elastyczną i bezszwową powłokę, na której będziesz mógł ułożyć płyty termoizolacyjne.

Termoizolacja balkonu nad pomieszczeniem ogrzewanym – jak wykonać krok po kroku?

Warstwę termoizolacyjną zaleca się wykonać z twardego polistyrenu ekstrudowanego, płyt z poliuretanu lub ze styropianu. O tym, jaki styropian na taras nad pomieszczeniem ogrzewanym, przeczytasz w podpunkcie następującym po całkowitym umówieniu, jak wykonać izolację na tarasie ogrzewanym krok po kroku.
Kolejny krok to wykonanie cementowego jastrychu dociskowego o grubości co najmniej 5 cm. Koniecznie pamiętaj o dylatacjach (projektuj je zgodnie z wytycznymi norm budowlanych). Szczelina dylatacyjna musi być odpowiednio zabezpieczona przed wnikaniem wody opadowej, najlepiej poprzez zastosowanie jednoskładnikowego kitu uszczelniającego na bazie poliuretanu o wysokiej elastyczności.
Czemu służy jastrych dociskowy? Jego zadanie to ochrona izolacji termicznej przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jest on również podstawą pod okładzinę posadzkową. Materiał musi być dobry jakościowo po to, by w późniejszym etapie prac nie było problemów z przyczepnością hydroizolacji do podłoża.

Izolacja balkonu nad pomieszczeniem ogrzewanym – kolejny ważny krok

Uszczelnianie (zespolone) podpłytkowe to kolejny ważny krok w tworzeniu izolacji balkonu i tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym. Do wykonania tego kroku dopuszczane są trzy rodzaje materiałów:
  1. Cienkowarstwowa zaprawa uszczelniająca, tzw. mikorozaprawa, lub szlam.
  2. Jednoskładnikowy, poliuretanowy materiał do elastycznego klejenia płytek i wykonania warstwy uszczelniającej.
  3. Żywica składająca się z komponentów żywic syntetycznych.
Co więcej? Koniecznie zabezpiecz cokół tarasu.

Jaki styropian na taras nad pomieszczeniem ogrzewanym?

Warstwę termoizolacyjną zaleca się wykonać z twardego polistyrenu ekstrudowanego lub styropianu oznaczonego symbolem EPS 200 036.

Czym jest taras wentylowany nad pomieszczeniem ogrzewanym?

Taras wentylowany nad pomieszczeniem ogrzewanym jest to koncepcja odprowadzenia wody, która gromadzi się, gdy masz taras nad pomieszczeniem ogrzewanym. Jeśli wybierasz koncepcję drenażową, to uzyskasz taras wentylowany przez ułożenie warstwy użytkowej na podstawkach dystansowych. Taki wariant wykończenia może być także stosowany na tarasach naziemnych oraz na balkonach.

Okładzina ceramiczna tarasu – ocieplenie tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym

Okładzina ceramiczna tarasu jest to warstwa wykończeniowa, inaczej zwana wartą użytkową. To właśnie ona najczęściej ulega uszkodzeniom wskutek nieprawidłowego wykonania któregokolwiek z opisanych etapów procesu (izolacja balkonu nad pomieszczeniem ogrzewanym krok po kroku). Powodem częstych uszkodzeń jest też wilgoć dostająca się do niżej położonych warstw. Ocieplenie balkonu nad pomieszczeniem ogrzewanym jest więc tematem skomplikowanym, który warto poddać do wykonania porządnej ekipie budowlanej. 
  • Na wyschniętym uszczelnieniu powierzchniowym okładziny ceramiczne przykleja się zaprawą.
  • Spoiny między płytkami trzeba fugować preparatem przeznaczonym do stosowania na zewnątrz.
  • Producenci chemii budowlanej oferują produkty systemowe – od hydroizolacji po kleje i fugi, które ze sobą współpracują.

Izolacja balkonu nad pomieszczeniem ogrzewanym – czy to trudne do wykonania?

Tak. Prawidłowe wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i warstw okładzinowych na tarasach wymaga specjalistycznej wiedzy i dużego doświadczenia, dlatego warto skorzystać z usług doświadczonego wykonawcy. 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.