Data publikacji:

Jak dobrać wzmacniacz do głośników?

Budując nowy system nagłośnieniowy zwracamy uwagę nie tylko na moc oraz możliwości głośników. Niezwykle ważnym elementem zestawu, który może w dużym stopniu decydować o jakości jego brzemienia, jest wzmacniacz audio. Dobre urządzenia tego typu nie są tanie i wymagają odpowiedniej konfiguracji dopasowanej do podłączanych do nich kolumn. Poznaj zatem najważniejsze informacje, pozwalające skutecznie dobrać wzmacniacz do głośników.
Jak dobrać wzmacniacz do głośników?

Do czego potrzebny jest wzmacniacz do głośników?

Wzmacniacze audio są używane zarówno podczas budowy zestawów stereo, przeznaczonych dla zagorzałych fanów muzyki, jak i kompletów kina domowego, w których połączone są bezpośrednio z telewizorem oraz wieloma głośnikami przestrzennymi. Jak wskazuje na to nazwa, sprzęt służy bezpośrednio do wzmacniania sygnału dźwiękowego przesyłanego do głośników ze źródła dźwięku (np. gramofon, telewizor, odtwarzacz płyt CD, radio).
Wzmacniacze są niezbędne, jeżeli korzystamy z głośników pasywnych, a więc takich, które nie posiadają własnego zasilania. Energia dostarczana jest do nich za pośrednictwem kabla audio. Sprzęt Hi-Fi nie wytwarza jednak zazwyczaj sygnału o sile, która wystarczyłaby do wykorzystania pełnego potencjału głośnika. Oznacza to, że w najlepszym wypadku dźwięk jest bardzo słaby i pozbawiony głębi, a w najgorszym kompletnie niesłyszalny.
Wzmacniacze sprawiają, że głośniki mogą pracować z pełną mocą, dzięki czemu oferują pełnię swoich możliwości słuchaczowi. Warto podkreślić, że wzmacniacz dobieramy na końcu skompletowania całego zestawu audio, powinien być on bowiem dopasowany do specyfiki naszych głośników (moc, rodzaj złącza), a nie odwrotnie.

Wzmacniacz głośników – jak dobieramy?

Jaki wzmacniacz kupić? Ze względu na konstrukcję komponentów, wzmacniacze dzielimy na urządzenia lampowe i tranzystorowe. Te pierwsze to analogowe modele z wyższej półki, często wielokrotnie droższe od modeli tranzystorowych. Sięgają po nie najbardziej zagorzali miłośnicy zestawów audio oraz profesjonaliści pracujący z muzyką i dźwiękiem. Wzmacniacze tranzystorowe stanowią większość urządzeń dostępny na rynku. Sprawdzają się w każdym zastosowaniu i dostępne są w wielu przedziałach cenowych.
Dobór wzmacniacza zaczynamy od dopasowania go do mocy głośników. Dla zasady domyślna moc wyjściowa wzmacniacza powinna być równa mocy głośnika lub nieco od nie większa. Każdy głośnik podłączamy do wzmacniacza osobny przewodem.
W tym miejscu warto więc zwrócić uwagę na to, jakiego typu złącza wejścia i wyjścia obsługuje urządzenie. Standardowo będzie to wejście RCA audio lub optyczne i koaksjalne. Wzmacniacze z USB można natomiast łączyć łatwo z komputerem, smartfonem i tabletem. Dodatkową zaletą może być obsługa komunikacji bezprzewodowej Bluetooth, dzięki czemu na głośnikach możemy posłuchać muzyki przesyłanej bezpośrednio z telefonu.
Wiele modeli przystosowanych jest wyłącznie do pracy z kolumnami stereo, oznacza to, że nie przydadzą się one przy kinie domowych. Do rzadkości nie należy także funkcja pozwalającą wzmacniaczowi łączyć się bezpośrednio z dwoma parami kolumn stereo. Jej obecność przydaje się wówczas, gdy nasz zestaw wzbogacony jest też w głośnik lub głośniki niskotonowe (tzw. subwoofery).
Zdjęcie: Envato Elements