Data modyfikacji:

Jak dobrać zasilacz do komputera?

Zasilacze są często pomijanym komponentem podczas składania nowego komputera, bowiem w trakcie zakupów użytkownicy skupiają się przede wszystkim na kluczowych elementach, takich jak karta graficzna, procesor lub płyta główna. Jest to jednak spory błąd, bowiem wysokiej jakości zasilacz uchroni peceta przed nieodwracalnymi uszkodzeniami wywołanymi przepięciami lub nagłymi przerwami zasilania. Fatalnym błędem jest więc wybranie zbyt słabych i niemarkowych zasilaczy do drogiego zestawu komputerowego. Jak zatem dobrać zasilacz do komputera? Odpowiadamy na to pytanie.
Computer AC power supply unit on black background.
Zasilacze komputerowe, często oznaczane również skrótem PSU, są urządzeniami, których podstawowym zadaniem jest dostarczanie energii elektrycznej do wszystkich podzespołów peceta. Chociaż ich konstrukcja nie zmieniła się od lat 80., kiedy na rynku pojawiły się pierwsze modułowe komputery klasy PC, tylko z pozoru są one nieskomplikowanym sprzętem.
Z roku na rok ich producenci wprowadzali nowe innowacyjne rozwiązania, skutkujące wzrostem ich wydajności i niezawodności nawet przy największym obciążeniu. Dzięki temu pod względem możliwości dzisiejsze PSU górują nad tymi sprzed lat, co poniekąd wymusza także coraz bardziej skomplikowane oraz energożerne komponenty współczesnych komputerów, wśród których pod tym względem wyróżniają się przede wszystkim najmocniejsze układy graficzne.

Jak wybrać zasilacz do komputera? Podstawowe informacje

Zasilacze dzielimy na wiele sposobów. Podstawowym z nich jest ich format określający to, do jakiej obudowy komputerowej będą pasować. Przeciętny użytkownik standardowego stacjonarnego peceta sięga prawie zawsze po standardowe modele typu ATX.
Urządzenia typu SFX i TFX to sprzęty niszowe, ponieważ są przeznaczone do instalacji w najmniejszych obudowach komputerowych. Odznaczają się one nie tylko kompaktowymi wymiarami, ale także obniżoną mocą wyjściową. W sklepach spotkamy się też z zasilaczami o zwiększonych wymiarach i mocy, które przeznaczone są do zastosowań profesjonalnych, w stacjach roboczych i serwerach.
Zasilacze ATX zbudowane są w ten sam sposób. Przyjmują one postać metalowej skrzynki, w której wnętrzu zamontowany jest wentylator, który chłodzi elementy odpowiedzialne za pobór mocy z sieci elektrycznej. Na przednim panelu znajdziemy standardowe wejście kabla zasilającego oraz przycisk włącz/wyłącz.
Z tylnej ścianki sprzętu wychodzą natomiast kable połączeniowe, które podłączamy bezpośrednio do odpowiednich gniazd na płycie głównej oraz karcie graficznej, dyskach HDD i SSD, wentylatorach itp. Największy jest zawsze główny przewód zasilający, posiadający szeroką plastikową wtyczkę 24 Pin.
Zasilacze dzielimy też na trzy typy, w zależności od tego, w jaki sposób montowane są w nich kable połączeniowe. Konsumenci mogą wybierać spośród modeli standardowych, półmodularnych lub modularnych. Wybór nie ma tutaj wpływu na wydajność oraz moc urządzenia, ale ma spore znaczenie dla niektórych użytkowników.
Najczęściej spotykane standardowe zasilacze mają kable połączeniowe na stałe wbudowane w obudowę sprzętu. Oznacza to, że w razie uszkodzenia lub awarii przewodów nie ma możliwości ich wymiany. Co więcej, jeżeli nie podłączamy ich do żadnego komponentu, zajmują tylko niepotrzebnie miejsce wewnątrz komputera, zakłócając przepływ powietrza, który jest niezwykle istotny dla systemu chłodzenia.
W zasilaczach modularnych wszystkie kable połączeniowe można swobodnie wypinać w zależności od potrzeb. Pozwala to na ich wymianę, a także zachowanie większego porządku w PC, co jest istotne, gdy zależy nam na estetyce wnętrza przeszklonej obudowy. Wadą tego typu modeli jest jednak ich cena, należą one bowiem zazwyczaj do najdroższych urządzeń na rynku.
Kompromisem pomiędzy oboma typami zasilaczy są produkty półmodularne. Na stałe jest w nich wmontowany jedynie główny 24-pinowy kabel zasilający, pozostałe przewody odczepiamy według własnego uznania.

Jakie parametry zasilacza do komputera są najważniejsze?

Moc zasilacza komputerowego

Moc, która podawana jest w watach, jest podstawowym wyznacznikiem przydatności zasilacza do komputera. Zasilacz posiadający zbyt niską moc, w porównaniu do potrzeb energetycznych zestawu komputerowego, może sprawić, że pecet nie będzie w stanie się uruchomić lub zacznie sprawiać poważne problemy podczas bardziej intensywnej pracy, co może doprowadzić do jego uszkodzenia.
Zalecana moc zasilacza jest związana oczywiście z zainstalowanymi w komputerze podzespołami. Obecnie dla przeciętnego komputera do pracy i zabawy poleca się urządzenia o mocy od 450 watów do ponad 650 watów lub więcej.
Model z górnego przedziału są przeznaczone przede wszystkim do gamingowych PC. Muszą one bowiem sprostać wymaganiom niezwykle energożernych kart graficznych, szybkich procesorów oraz kompleksowych systemów chłodzenia. Najbardziej wydajne pozostają jednak wspomniane już wcześniej zasilacze do stacji roboczych i serwerów, ich moc przekracza ponad 1000 W, co idzie w parze z bardzo wysokimi cenami.
Dobierając zasilacz, możemy mieć nieraz poważne wątpliwości co do tego, jak wybrać model o optymalnej mocy. Tutaj z pomocą przychodzą specjalne kalkulatory, dające ogólne pojęcie o tym, jakiego PSU powinniśmy szukać. Wystarczy tylko, że podamy w nich komponenty, które już posiadamy lub planujemy kupić w najbliższej przyszłości. Najpopularniejsze aplikacje do obliczania tego parametru można znaleźć na stronach firm Seasonic i Cooler Master.

Sprawność energetyczna zasilacza komputerowego

Drugim podstawom parametrem zasilacza komputerowego, na który warto zwracać uwagę podczas zakupów, jest jego sprawność energetyczna. Im jest ona wyższa, tym PSU efektywnej korzysta z pobieranej energii, zapobiegając jej stratom. Przekłada się to wprost na mniejsze zużycie prądu, niższą temperaturę pracy i większą niezawodność.
Od blisko 20 lat wszyscy producenci zasilaczy korzystają z uniwersalnych oznaczeń pozwalających konsumentom szybko poznać sprawność sprzęt. Są one wynikiem niezależnych testów certyfikacyjnych 80 Plus.
Zasilacze komputerowe mogą odznaczać się sprawnością energetyczną w następujących przedziałach:
  • Sprawność 82% – Certyfikat 80 Plus
  • Sprawność 85% – Certyfikat 80 Plus Bronze
  • Sprawność 87% – Certyfikat 80 Plus Silver
  • Sprawność 90 % – Certyfikat 80 Plus Gold
  • Sprawność 92% – Certyfikat 80 Plus Platinum
  • Sprawność 94% – Certyfikat 80 Plus Titanium.
  • Dla przeciętnego użytkownika komputera w zupełności wystarczą urządzenia klasy Bronze. Zapaleni gracze oraz profesjonaliści (np. graficy) powinni postawić na sprzęt z oznaczeniem Silver, Gold lub Platinum, które znacznie skuteczniej zabezpieczą bardziej wrażliwe (i drogie) komponenty PC w razie niespodziewanych skoków napięcia lub awarii sieci energetycznej.
    Zdjęcie: Envato Elements