Data modyfikacji:

Jak doprać białe skarpetki?

Pranie białej odzieży i bielizny wcale nie jest takie proste. Po jakimś czasie widać żółte ślady potu, nie wspominając o tym, że biel chętnie łapie inne kolory i szarzeje. Chcesz wiedzieć, jak doprać białe skarpetki? Zapraszamy do poradnika, w którym znajdziesz na ten temat wszystko – przedstawiamy domowe sposoby oraz najlepsze środki dostępne na rynku.

białe skarpetki

Co powinniście wiedzieć o praniu białych skarpet?

Zanim skupimy się na wywabianiu plam z białych skarpet, porozmawiajmy o tym, jak je traktować, aby cieszyć się ich bielą na długo. Przede wszystkim białe skarpetki pierz oddzielnie wraz z resztą jasnej bielizny.

Nie chcesz segregować? Pomyśl o specjalnych chusteczkach – wystarczy dodać je do bębna pralki. Ich zadaniem jest pochłanianie barwników z kolorowych rzeczy i zabezpieczenie jaśniejszych ubrań przed plamami. Nawet najlepszy proszek do prania nic nie zdziała, jeżeli będziesz mieszać białe ubrania z kolorowymi.

Białe skarpetki staraj się prać w wysokiej temperaturze – minimum 40 stopni. Istotne jest także to, jak suszysz skarpety. Jeśli wystawisz je na słońce i świeże powietrze, to jest większa szansa na to, że będziesz cieszyć się ich nieskazitelną bielą przez długi czas. Sprawdź również wnętrze swojej pralki. Osadzający się wewnątrz kamień, kurz i brud sprawiają, że biała bielizna szarzeje. Tutaj przyda się popularny odkamieniacz lub środek do czyszczenia pralki.

Jak doprać białe skarpetki? Domowe sposoby

Dostępne w sklepach detergenty, tj. odplamiacze czy odbarwiacze, są zazwyczaj bardzo skuteczne, ale ich regularne stosowanie może niszczyć materiał. Dlatego zanim użyjesz popularnych środków, spróbuj zawalczyć o nieskazitelną biel skarpet, opierając się na domowych sposobach.

Chcesz doprać białe skarpetki? Użyj soli

Wystarczy, że do miski z ciepłą wodą wsypiesz łyżeczkę soli i namoczysz skarpetki przez przynajmniej 10 minut. Po tym czasie upierz je tak jak zwykle.

Jak doprać białe skarpetki? Sodą oczyszczoną!

Lekko zamocz skarpetki, odciśnij nadmiar wody i posyp brudne miejsca sodą oczyszczoną. Odczekaj ok. 10 minut, a następnie wypierz skarpety tak jak zwykle. Jeśli sama soda nie zadziała, to możesz dodatkowo polać brudne miejsca sokiem z cytryny, a dopiero na to wysypać sodę – powstała piana skutecznie usuwa zabrudzenia.

Szare mydło i proszek do pieczenia to idealne połączenie

To sposób idealny, jeśli chcesz wyprać białe skarpetki wykonane z delikatnego materiału. Namocz skarpetki w letniej wodzie, dodając do niej szare mydło i ok. 3 łyżeczek proszku do pieczenia. Teraz wypierz skarpetki ręcznie, dokładnie je wypłucz, a następnie wrzuć do pralki.

Aspiryna pomocna w walce nie tylko z bólem głowy

Aspiryna, dzięki zawartości kwasu acetylosalicylowego, skutecznie usunie brud i przebarwienia z twoich białych skarpet. Wystarczy, że skruszysz ok. 6 sztuk Aspiryny, dodasz ją do ciepłej wody i namoczysz skarpetki przez przynajmniej 30 minut. Później wystarczy je normalnie wyprać.

Ocet i cytryna na brudne białe skarpetki

Lekko zwilż skarpetki wodą, odciśnij jej nadmiar, a następnie polej brudne miejsca sokiem z cytryny i octem. Wytworzy się piana, która perfekcyjnie usuwa zabrudzenia. Po upływie 30 minut wypierz skarpetki w proszku do prania, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu octu.

Jak doprać białe skarpetki zafarbowane?

Twoje białe skarpetki mają kolorowe plamy od innych ubrań? Spróbuj je wybielić, używając wody utlenionej. Przed wypraniem skarpet wlej do bębna pralki wodę utlenioną – 1 łyżeczka na 3 l wody.

Innym domowym sposobem na wybielenie białych skarpet jest użycie… skorupek jaj. Dokładnie je umyj, a następnie włóż do bawełnianego woreczka i wrzuć razem z praniem do pralki. Żaden z proponowanych sposobów nie zadziałał? Sięgnij po dostępne odbarwiacze.

Autorka: Klaudia Borycka