Data modyfikacji:

Jak działa jogurtownica i jaką kupić?

Niezastąpione urządzenie dla wszystkich propagujących zdrowy styl życia i dbających o smukłą sylwetkę. Bezsprzecznie stanowi też idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy pragną zdrowo odżywiać swoje pociechy. Prosta w obsłudze, stanowi idealne rozwiązanie na smaczne i co najważniejsze, zdrowe desery czy przekąski. Godnym uwagi jest też fakt, iż domowe jogurty mają wiele zalet, do których należą przede wszystkim: wiedza na temat użytych produktów, brak konserwantów, dowolność zastosowania dodatków wedle gustu i gwarancja świeżości przygotowanego posiłku.

Jak działa jogurtownica?

Jogurtownica jest urządzeniem, którego priorytetowym zadaniem jest utrzymywanie temperatury idealnej do procesu ukwaszenia jogurtu.

W sklepach dostępne są dwa rodzaje jogurtownic.

Pierwszy rodzaj posiada umieszczone na górze urządzenia dwa pojemniki. Do górnego wlewa się ciepłą wodę. Do dolnego z kolei mleko. Obydwa pojemniki ściśle do siebie przylegają, dzięki czemu we wnętrzu dolnego pojemnika wytwarza się temperatura idealna do kwaszenia.

Drugi dostępny w sprzedaży model składa się z kilku umieszczonych pod przykryciem pojemników przypominających kształtem kubki.

Częstymi elementami, które zawierają niektóre modele, są także wbudowane czujniki temperatury oraz czasomierze. Zatem, jak działa jogurtownica?
Zadaniem urządzenia jest utrzymanie stałej temperatury, około 40 stopni Celsjusza. Wówczas bakterie jogurtowe mają optymalne warunki do namnażania się, dzięki czemu cały proces przebiega prawidłowo.

Czy warto kupić jogurtownicę?

Jogurtownica jest jednym z niewielu urządzeń, które pomagają w zachowaniu zdrowej diety. Umożliwiają przygotowywanie prostych i smacznych deserów. W związku z tym z pewnością warto pokusić się o jej zakup. Zwłaszcza że domowe jogurty są pozbawione wszelkiej chemii, spulchniaczy, polepszaczy, barwników itp. Zatem korzyści dla organizmu są ogromne. Z kolei samo przygotowanie jogurtu jest proste i nie wymaga poświęcenia zbyt dużej ilości czasu.

Jak zrobić jogurt w jogurtownicy?

Domowy jogurt z jogurtownicy jest bardzo prosty do przygotowania. W przeciwieństwie do kupnych produktów, można go zrobić według własnych preferencji i upodobań.

Celem przygotowania należy przygotować mieszankę. 1 l przegotowanego i przestudzonego do temperatury 45 stopni Celsjusza mleka, bez oznaczenia UHT, z opakowaniem biogurtu (stanowiącego połączenie szczepów bakterii jogurtowych z mlekiem acydofilnym) lub kilkoma łyżeczkami zwykłego jogurtu. Ewentualnie z inną mieszanką bakterii probiotycznych (możliwą do kupienia w formie saszetek zawierających proszek). Całość należy bardzo dokładnie wymieszać.

Miksturę trzeba włożyć do pojemnika lub pojemników w jogurtownicy i włączyć urządzenie. Po około 8-10 godzinach otrzymamy świeży i naturalny jogurt, który należy wstawić na noc do lodówki. Rano posiłek jest już gotowy do spożycia. Tak przygotowany jogurt możemy oczywiście wzbogacić ulubionymi dodatkami. 

Jak używać jogurtownicy?

Po podłączeniu urządzenia do prądu, należy ustawić czas potrzebny do otrzymania jogurtu i wymaganą temperaturę. Ośmiogodzinny przedział czasowy jest niezbędny do otrzymania łagodnego jogurtu. Natomiast celem uzyskania jogurtu naturalnego, bardziej gęstego, czas pracy urządzenia należy ustawić na 10 godzin. Gotowy produkt należy spożyć przed upływem 3 dni.

Do mycia urządzenia zaleca się stosowanie łagodnych środków myjących, chroniących korpus urządzenia przed zarysowaniami. Same pojemniki, sitko i pokrywę można myć w zmywarce. Ważnym jest, by samego urządzenia nie moczyć w żadnych płynach.

Stałe elementy urządzenia można wyczyścić wilgotną gąbeczką i pozostawić do wyschnięcia.

Jaką jourtownicę wybrać, czym kierować się przy zakupie?

Do wyboru mamy dwa typy jogurtownic. Z jednym, dużym pojemnikiem na jogurt lub z kilkoma słoiczkami.

Zaletą drugiego typu jogurtownic jest możliwość zabrania niewielkiej porcji jogurtu do pracy bądź szkoły, bez konieczności przekładania do innych naczyń. Bez wątpienia jest to wygodne rozwiązanie w przypadku licznych rodzin.

Oczywiście, decydując się na zakup, warto zwrócić szczególną uwagę na funkcjonalność urządzenia, a zwłaszcza na wmontowaną funkcję timera. Przede wszystkim z uwagi na fakt, iż jogurtownica z timerem wyłączy się automatycznie po zakończeniu pracy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala na wytwarzanie jogurtu w trakcie nieobecności w domu.
Fanka zdrowego odżywiania

Autorka: Jadwiga Kucharczyk