Data modyfikacji:

Jak zacząć grać na ukulele?

 Instrument, który jest mały, poręczny i dobrze brzmi na imprezach? Ukulele! Jak nauczyć się grać na ukulele? Praktyka czyni mistrza – poznajmy lepiej ten instrument.
ukulele
Ukulele – miniaturowa gitara, instrument muzyczny wywodzący się z Hawajów. Interesujące jest znaczenie jego nazwy właśnie w języku hawajskim – uku to pchła, a lele – skakać. I właśnie ukulele trochę takie jest – jak skacząca pchła – melodyjny, rozkołysany dźwięk kojarzy się z ciepłem, słońcem i poobiednim odpoczynkiem.

Radość miesza się w brzmieniu z nostalgią, a spokój łączy się z delikatnością – ukulele to instrument świetnie sprawdzający się na kameralnych imprezach, domówkach, ale też wieczornych spotkaniach w ogrodzie i przy ognisku. By nauczyć się na nim grać, wystarczy zapoznać się z kilkoma tutorialami i... ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć!

Jak grać na ukulele? Wybieramy instrument

Żeby grać, musisz mieć instrument. Istnieją dwa podstawowe rodzaje ukulele – sopranowe i koncertowe (tenorowe i barytonowe – to już duże, profesjonalne instrumenty). Sopranowe jest mniejsze, dlatego poręczniejsze i praktyczniejsze – łatwo można je schować w podręcznej torbie. Ukulele sopranowe jest też bardziej ciche, a przez to, że ma mały rozmiar, wydobywający się z niego dźwięk jest delikatniejszy, a brzmienie przypomina to bardziej hawajskie.
Ukulele to ma też cieńszy gryf, więc jeśli masz duże dłonie i masywne palce, to na sopranowym może ci być trudno złapać odpowiedni akord. Ukulele koncertowe jest większe, cięższe i brzmi także mocniej. Niektórzy polecają na początek właśnie sopranowe, jednak nie jest to regułą. Pamiętaj, że dobry instrument ma odpowiednią cenę – nie kupuj najtańszych modeli. Polecaną marką na początek jest np. Makala.

Jak zacząć grać na ukulele? Nastroić instrument: stroik i kapodaster

 Żeby ukulele dobrze brzmiało, musi być odpowiednio nastrojone. Do tego potrzebny jest stroik. Możesz go kupić w sklepie muzycznym razem z instrumentem, ale też możesz skorzystać z jednej z wielu aplikacji internetowych. Przydać się też może kapodaster, czyli urządzenie do podwyższania tonacji.

Jak grać? Kostką czy palcami?

 Kostka ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Plastik, uderzając o struny, wydaje dodatkowy dźwięk, który zaburza nieco brzmienie instrumentu, dlatego, jeśli bardzo chcesz używać kostki, wybierz tę z filcu. Można ją kupić lub wyciąć samodzielnie z grubego filcu. Możesz też uderzać struny kciukiem – grając w dół, uderzasz wewnętrzną struną kciuka, zaś do góry – paznokciem. W ukulele – inaczej niż w gitarze – uderzamy nie nad otworem instrumentu, ale przed nim, najlepiej na dwunastym progu.

Jak zacząć grać na ukulele? Siedząc wygodnie

Ukulele ma cztery struny. Liczymy od dołu: pierwsza struna to A, druga – E, trzecia – C, czwarta – G. Akordy na ukulele są dużo prostsze niż na gitarę, ale zanim zaczniesz ich słuchać na tutorialach i je grać, pamiętaj, by odpowiednio nastroić instrument. Zrób to dokładnie, by ukulele dobrze brzmiało. Usiądź wygodnie – zadbaj o odpowiednią pozycję i ustawienie instrumentu – ukulele należy trzymać tak, by było ci wygodnie.

Najlepiej jest siedzieć – dobrym rozwiązaniem jest oparcie ukulele na prawej nodze, która z kolei będzie ustawiona wyżej, na podnóżku. Nadgarstek dłoni, którą grasz, powinien opierać się na końcówce pudła, tak by można było nim swobodnie pracować.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska