Data modyfikacji:

Jak medytować? Medytacja dla początkujących

Medytacja pozwala ukoić ciało i duszę. Będzie wspaniałą odskocznią od codziennych obowiązków – pozwoli ci się zrelaksować, zregenerować oraz oczyścić. Nie wiesz, jak medytować? Zapraszamy do poniższego poradnika – znajdziesz w nim wszystkie niezbędne informacje o medytacji i o tym, jak zacząć z nią swoją przygodę.
medytacja

Jak medytować? Na czym polega medytacja?

Trenujesz swoje ciało i dbasz o ogólną kondycję organizmu? To świetnie – teraz zadbaj też o swoją głowę. Medytacja to nic innego jak trening świadomości. Uprawiając medytację, po prostu ćwiczymy, trenujemy nasz umysł.

Medytacja uwalnia ciało od napięć, pozwala pozbyć się negatywnych i ciągle prześladujących nas myśli. Medytację wykonuje się indywidualnie w pozycji siedzącej. Jak medytować? Zanim o tym opowiemy, sprawdź, jakie są rodzaje i techniki medytacji.

Wyróżniamy kilka rodzajów i technik medytacji. Zacznijmy od tych pierwszych. Rodzaj medytacji określany jest na podstawie tego, gdzie i w jaki sposób skupiamy uwagę. Mamy zatem medytacje o następujących nazwach.

Skupiona uwaga

Podczas medytacji skupiamy się na jednym wybranym aspekcie, np. własnym oddechu, części ciała czy zwizualizowanym obiekcie.

Przestrzenna uwaga

Bezwysiłkowa obecność To właściwie cel każdego rodzaju oraz każdej techniki medytacyjnej. Uwagi nie skupiamy na niczym konkretnym. Kierujemy ją w głąb siebie. Bezwysiłkowa obecność pozwala doświadczać nam ciszy oraz odkrywać głębsze stany naszej świadomości.

A teraz porozmawiajmy o poszczególnych technikach medytacji. Jest ich naprawdę sporo, dlatego nie będziemy opisywać każdej z osobna. Dla początkujących najlepsze będą:

Mindfulness

Czyli uważność. Polega na tym, aby skupić się na chwili obecnej i ją zaakceptować. Skupiamy się na doznaniach cielesnych, emocjach, własnych myślach. W tej technice nie oceniamy, tylko się skupiamy.

Medytacja Miłującej Dobroci

Praktykując tę technikę, rozwijamy w sobie życzliwość dla siebie oraz innych. Ta medytacja polecana jest szczególnie osobom, które mają problemy w relacjach międzyludzkich i są zbyt krytyczne dla innych.

Skupienie na oddechu

Medytacja jogiczna z trzecim okiem

Ten rodzaj medytacji daje szybkie efekty i jest dość łatwy. Podczas tej medytacji skupiasz uwagę na swoim trzecim oku, czyli miejscu między brwiami. To pozwala wyciszyć umysł.

Medytacja prowadzona

Jeśli dopiero chcesz zacząć medytację, to ten rodzaj pozwoli ci zrobić to najszybciej i najskuteczniej. Medytacje prowadzone polegają na wykonywaniu poleceń osoby prowadzącej. Oczywiście w sieci znajdziesz wiele takich medytacji. Ten typ medytacji pozwala m.in. pozbyć się lęków, przepracować traumy czy uwolnić napięcia z ciała.

Kiedy medytować? Poranna medytacja pozwala przygotować nam się na nowy dzień i pozytywnie go zacząć. Medytacja wieczorna to z kolei idealna praktyka dla osób, które po całym dniu chcą odpocząć i przygotować się do prawidłowego snu. Polecana jest szczególnie osobom cierpiącym na bezsenność. Na początek polecamy medytacje poranne – łatwiej jest się skupić, kiedy jesteśmy wypoczęci. Jakie korzyści płyną z medytacji? Oto najważniejsze z nich:
  • twoje życie będzie bardziej harmonijne,
  • medytacja wycisza,
  • medytacja pozwala poprawić jakość snu,
  • medytacja polepsza zdrowie psychiczne i fizyczne,
  • medytacja pomaga w pozbyciu się wszelkiego rodzaju lęków,
  • medytacja przyspiesza metabolizm, łagodzi migreny, chroniczne bóle,
  • medytacja wspomaga walkę z depresją,
  • medytacja zwiększa poziom serotoniny,
  • medytacja reguluje poziom kortyzolu,
  • medytacja zwiększa odporność na ból.
A to tylko niektóre z wielu korzyści płynących z medytacji.

Medytacja dla początkujących – jak zacząć medytować?

Chcesz zacząć medytować? Możesz zrobić to nawet w tym momencie. Na początek skorzystaj z poniższej medytacji prowadzonej. Najlepiej będzie, jeśli z początku będziesz medytować codziennie. Jeśli masz mało czasu, to czy wyklucza cię to z medytacji? Oczywiście, że nie. Możesz medytować nawet jedną minutę. Minutowe medytacje to także świetny pomysł dla początkujących, którzy nie są pewni, czy medytacja jest dla nich.

Zaczynając medytację, bądź otwarty na różne jej rodzaje i techniki. Możesz codziennie korzystać z innej medytacji i samodzielnie sprawdzić, jaka będzie dla ciebie najskuteczniejsza. Pamiętaj, że medytacje odbywają się w pozycji siedzącej. Techniki dla początkujących wymagają też zamknięcia oczu.


 Medytacji nie wykonuj po obfitym posiłku. Zanim przejdziesz do medytacji, weź kilka głębokich oddechów. Medytuj w luźnych i wygodnych ubraniach. Istotne jest również miejsce – podczas medytacji nic nie powinno cię rozpraszać. Jeśli nadal nie wiesz, jak nauczyć się medytować, to sięgnij do książek o medytacji. Tego rodzaju poradniki jeszcze dokładniej wyjaśnią ci, na czym polega medytacja i przeprowadzą przez wszystkie jej etapy.

Medytacja dla początkujących – zanim zaczniesz, odpowiednio się przygotuj

Przede wszystkim istotny jest strój. Możesz skorzystać z naszych poniższych poleceń i wybrać taki, który nie będzie cię krępował ani obcierał.
W medytacji pomagają też świece – zapewniają one odpowiedni nastrój. To także świetny wybór dla osób, które nie lubią medytować po ciemku, ale nie chcą zapalać rażącego światła.
Niektórym przyda się też mata. Wygodna pozycja siedząca to podczas medytacji podstawa. Kup ją, jeśli w twoim domu czy mieszkaniu brakuje wygodnych poduszek, koców lub dywanów. Poza tym mata będzie bardzo uniwersalna – możesz też trenować na niej jogę czy inne ćwiczenia.
Pomyśl także o palo santo.

Najlepsze maty do medytacji - ranking

Autorka: Klaudia Borycka