Czystość roweru to nie tylko sprawa estetyczna. Wolne od brudu części działają dużo sprawniej, co przekłada się na przyjemność jazdy. Odpowiednio zadbane zużywają się też wolniej, dzięki czemu rzadziej trzeba je wymieniać. Jak myć rower, żeby cieszyć się bezproblemową jazdą na estetycznym, błyszczącym jednośladzie? Nie jest to trudne, szczególnie jeśli użyjemy odpowiednich, przeznaczonych do tego celu środków. Wystarczy kierować się kilkoma wskazówkami, które z pełnością ułatwią cały proces.
Zabierając się za czyszczenie jednośladu, na samym początku warto sobie uświadomić, które jego części powinny być wolne od jakichkolwiek zabrudzeń i gruntownie odtłuszczone, a które przeciwnie, solidnie nasmarowane. W ten sposób bardzo szybko intuicyjnie nauczymy się, jak myć rower poprawnie, bez względu na to, jakich użyjemy do tego celu środków.
Konserwację trzeba przeprowadzać regularnie, jej częstotliwość jest uzależniona od wielu czynników – sposobu jazdy, rodzaju roweru, pogody, pory roku i terenu, po którym najczęściej się poruszamy. Niekiedy czyszczenie trzeba wykonać już po jednym dniu, jeśli jazda odbywała się po błotnistym lesie.
Jest kilka sposobów na to, jak czyścić rower, żeby osiągnąć najlepszy efekt – używanie myjki ciśnieniowej lub klasyczne czyszczenie przy użyciu wiaderka z ciepłą wodą oraz specjalnych środków. Tę drugą metodę wielbiciele jednośladów uznają za zdecydowanie bezpieczniejszą, jednak nie zawsze wygodną, szczególnie dla mieszkańców bloku.
Trzeba pamiętać, że myjka ciśnieniowa może uszkodzić delikatne, ruchome części roweru, dlatego muszą one być omijane. Jeśli już zdecydujemy się z niej skorzystać, należy wybrać program używający samej wody pod jak najniższym ciśnieniem.
Jak myć rower? Zazwyczaj czyszczenie zaczyna się od ramy, z której usuwamy błoto, kurz i inne zabrudzenia, a następnie osuszamy. Żeby ułatwić sobie cały proces, można odkręcić błotniki oraz koła i zająć się ich myciem osobno. Najważniejsze jest dokładne pozbycie się brudu z napędu, najlepiej używając do tego celu specjalnych szczotek, tak przemyślanych, żeby były w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków.
Po poświęceniu uwagi na szczegółowe wyczyszczenie wszystkich ruchomych części roweru, można zająć się kołami. W tym przypadku najistotniejsze jest gruntowne odtłuszczenie, a następnie osuszenie obręczy kół. Czym myć tę część roweru? Bardzo istotne jest, żeby czyścić ją świeżą szmatką, która nie była wykorzystywana do innych części. Jeśli obręcze kół zostaną zatłuszczone, w czasie jazdy może pojawić się problem przy hamowaniu.
Wszystkie wyczyszczone części trzeba dobrze osuszyć, żeby nie zaatakowała je rdza, a także żeby wyglądały estetycznie. Kiedy łańcuch już lśni, używamy smaru – rower jest gotowy do jazdy.
Wiemy już jak myć rower, pozostaje pytanie jakich środków do tego używać, żeby osiągnąć najlepszy efekt. Odpowiedź wydaje się prosta – przeznaczonych specjalnie do tego celu. Choć zapewne nic się nie stanie, jeśli użyjemy zwykłego, uniwersalnego płynu do czyszczenia, warto zaopatrzyć się w odtłuszczacz rowerowy, dzięki któremu czyszczenie będzie przyjemniejsze i zajmie mniej czasu.
Do mycia napędu świetnie sprawdza się wygodna aktywna piana. Doskonałym pomysłem są również gotowe zestawy, i choć jest to spory jednorazowy wydatek, z pewnością się opłaci. Nawet początkujący rowerzysta, który nie przekonał się jeszcze w praktyce, jak myć rower poprawnie, dzięki takiemu wygodnemu zestawowi będzie miał wszystko pod ręką i doskonale da sobie radę z pielęgnacją swojego jednośladu.