Data publikacji:

Jak nawilżyć powietrze w pokoju? Skuteczne metody

Nawilżone, świeże powietrze w mieszkaniu sprawia, że czujemy się rześko i przyjemnie. Komfort oddychania to jednak tylko jedna z zalet odpowiedniego poziomu wilgotności. Ma on przede wszystkim niebagatelny wpływ na zdrowie. Jak nawilżyć powietrze w pokoju? Coraz popularniejsze stają się specjalne urządzenia lub oczyszczacze z funkcją poprawy wilgotności, jednak istnieją również domowe sposoby na nawilżenie powietrza. Sprawdź, które z nich są warte uwagi.

Nawilżenie powietrza w domu – dlaczego jest tak ważne?

Zbyt suche powietrze w pomieszczeniu można wyczuć dość szybko. Uciążliwe staje się zwłaszcza w nocy, kiedy nos i gardło przypominają pustynię, pojawia się też kaszel i chrypka. Nieodpowiedni poziom wilgotności przekłada się również na pogorszenie kondycji skóry i włosów, co ma szczególne znaczenie dla osób ze skłonnością do podrażnień i z atopowym zapaleniem skóry. Wiedząc, jak nawilżyć powietrze w pokoju, masz szansę uniknąć infekcji i przyspieszyć regenerację po chorobie.
Śluzówki nosa i gardła to elementy ochrony przed wirusami i bakteriami. Jeśli są nawilżone i w dobrej kondycji, stanowią pierwszą linię obrony, nie pozwalając na wnikanie do organizmu szkodliwych drobnoustrojów. Niestety, ich przesuszenie sprawia, że na błonie śluzowej pojawiają się pęknięcia i uszkodzenia, a rzęski znajdujące się w drogach oddechowych nie są w stanie zatrzymać mikrobów, które dzięki temu są w stanie przeprowadzić skuteczny atak. Kiedy już choroba jest w rozkwicie, suche powietrze utrudnia regenerację i naprawę mikrouszkodzeń, co wydłuża czas leczenia.

Jak sprawdzić, czy trzeba nawilżyć powietrze w domu?

Szkodliwy wpływ na zdrowie ma nie tylko zbyt niski, ale też zbyt wysoki poziom wilgotności. Z tego powodu, zanim zaczniesz zastanawiać się, jak nawilżyć powietrze w pokoju, musisz sprawdzić, czy to w ogóle konieczne. Właściwy poziom wilgotności to około 40–60% w zależności od temperatury otoczenia. Jeśli jest ciepło, może ona oscylować w okolicy 40%.
Co stanie się, jeśli w twoim domu będzie zbyt wilgotno? Wiąże się to z ryzykiem rozwoju chorób reumatycznych oraz sprzyja rozrastaniu się grzybów i pleśni, które są niebezpieczne dla zdrowia, a szczególnie dla alergików.
Jak sprawdzić, czy trzeba nawilżyć powietrze? Wykorzystaj higrometr pokojowy lub nowoczesny termometr wewnętrzny wyposażony w funkcję mierzenia wilgotności. Takie urządzenie możesz nawet pożyczyć specjalnie do pomiarów, jednak warto się w nie zaopatrzyć, by mieć sytuację stale pod kontrolą.

Jak nawilżyć powietrze w pokoju? Nawilżacz

Zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem na to, jak nawilżyć powietrze w pokoju, jest wykorzystanie do tego celu specjalnych urządzeń. Profesjonalne nawilżacze ewaporacyjne pozwolą ci utrzymać optymalny stopień wilgotności, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na model z wbudowanym higrostatem.
Jaki nawilżacz powietrza kupić? Wybierając nawilżacz, zwróć uwagę na jego jakość. Musi mieć możliwość dokładnego wyczyszczenia i zdezynfekowania, w przeciwnym razie będzie rozpylał bakterie, grzyby oraz pleśnie. Uważaj również, by unikać urządzeń, które nie są wyposażone w higrostat, ponieważ powietrze może stać się zbyt wilgotne, co również będzie niekorzystne dla zdrowia.
Jeśli zależy ci na znalezieniu sposobu na to, jak nawilżyć powietrze w pokoju i jednocześnie je oczyścić, zdecyduj się na urządzenie wielofunkcyjne. To metoda polecana w sposób szczególny alergikom oraz wszystkim osobom narażonym na smog.

Jak nawilżyć powietrze w pokoju bez nawilżacza – domowe sposoby

Dobrej jakości nawilżacz lub oczyszczacz wyposażony w funkcję nawilżania to spory wydatek. Jeśli w tej chwili nie chcesz go ponosić lub potrzebujesz tylko delikatnej poprawy wilgotności, możesz wypróbować domowe sposoby.
Jak nawilżyć powietrze w pokoju bez nawilżacza? Sprawdzonymi sposobami są między innymi: wieszanie w pomieszczeniu mokrego prania lub wilgotnych ręczników czy prześcieradeł, stawianie miski z parującą, gorącą wodą, wykorzystanie roślin doniczkowych i nawilżacze zakładane na kaloryfery. Każdy z tych sposobów ma swoje wady i zalety. Musisz też pamiętać, że żadna z tych metod nie będzie tak skuteczna jak profesjonalny nawilżacz ewaporacyjny, a niektóre a nich jedynie w minimalnym stopniu wpływają na poziom wilgotności.

Rośliny doniczkowe

Wstawienie do salonu lub sypialni niektórych gatunków roślin doniczkowych to jeden z najlepszych domowych sposobów na nawilżenie powietrza, ponieważ łączy przyjemne z pożytecznym. Kwiaty są piękną ozdobą, oczyszczają i dotleniają powietrze, tworząc specyficzny mikroklimat.
Dobre gatunki to między innymi:
  • zielistka,
  • papirus,
  • palma koralowa,
  • paproć zanokcica,
  • skrzydłokwiat,
  • aloes.

Wieszanie na kaloryferze mokrych ubrań i ręczników

Jak nawilżyć powietrze w domu przy okazji codziennych obowiązków? Naturalnym wydaje się wieszanie prania na kaloryferze w sezonie grzewczym, by zminimalizować przesuszenie powietrza. Niektórzy celowo zwilżają ręczniki czy tetrowe pieluszki, rozwieszając je następnie w okolicy łóżeczka dziecięcego lub w sypialni dorosłych. Czy to dobry pomysł? Tak i nie – rzeczywiście wilgotność w pomieszczeniu w takiej sytuacji nieznacznie się podniesie. Z drugiej strony musisz pamiętać o tym, że podczas suszenia z prania ulatniają się również środki chemiczne pochodzące z proszków i płynów. Jeśli decydujesz się na taką metodę, używaj ekologicznych środków czystości.
Strategia rozwieszania w pomieszczeniu wilgotnych ubrań, szmatek czy ręczników ma szansę powodzenia, jeśli jest stosowana krótkoterminowo. Będzie korzystna w przypadku przeziębienia czy w czasie zimnych dni, gdy kaloryfery są ustawione na wysoką temperaturę.

Wilgotne zasłonki

Zwilżanie zasłon lub firanek sprawdza się latem, jednocześnie chłodząc pomieszczenie i poprawiając jego wilgotność. W czasie ciepłych dni możesz z powodzeniem wieszać je od razu po praniu na karniszach lub specjalnie je spryskiwać, wykorzystując zraszacz do roślin pokojowych.
Zdjęcie: varyapigu / Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym