Data modyfikacji:

Higrometr pokojowy. Co to i jak działa?

Higrometry to niezwykle przydatne urządzenia, które najczęściej używane są w przemyśle, rolnictwie, budownictwie, handlu i badaniach naukowych, ale spotkamy je też w zwykłych mieszkaniach. Pozwalają szybko i dość dokładnie określić poziom wilgoci w pomieszczeniu, w którym są zainstalowane. Tłumaczymy na jakich zasadach działa higrometr pokojowy oraz jak odczytywać jego pomiary.

higrometr

Higrometr pokojowy: co to?

Wysoka wilgoć w domu lub mieszkaniu może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu, zwiększając ryzyko pojawiania się na ścianach groźnej pleśni, a także przyśpieszają proces psucia się żywności oraz innych materiałów i przedmiotów, które składujemy np. w piwnicach, strychach lub komórkach.

Wpływa ona też źle na stan różnych elementów konstrukcyjnych budynku oraz niezabezpieczonych odpowiednio powierzchni wykonanych z drewna, takich jak boazeria czy parkiety.

Kontroli wilgotności powietrza możemy dokonać, korzystając z higrometru. Co to jest? Znajdziemy go czasami w sklepach także pod nazwą wilgotnościomierz. Urządzenia tego typu wykorzystywane są szeroko w przemyśle, rolnictwie, budownictwie, handlu oraz w trakcie badań naukowych.

Na rynku znajduje się jednak wiele modeli higrometrów pokojowych, przeznaczonych bezpośrednio do użytku domowego. Korzystają one z kilku technologii pomiaru, które różnią się od siebie dokładnością i ceną.

Higrometr: gdzie kupić?

Higrometry pokojowe kupimy najczęściej w marketach budowlanych oraz w sklepach z asortymentem RTV i AGD. Najprościej jednak po prostu poszukać ofert internetowych. Wbudowane funkcje wilgotnościomierza mają również bardzo często małe stacje pogodowe, barometry, termometry, a także zegary analogowe i elektroniczne.

Zdarza się, że higrometry pełnią również funkcję czysto dekoracyjną. Najczęściej sprzedawane są wówczas np. w dużej metalowej obudowie, która korzysta z industrialnego designu lub stylizowana jest na wyrób z XIX lub początków XX wieku.

Przeczytaj także: Stacja pogodowa: ranking

Rodzaje higrometrów pokojowych

Higrometry domowe możemy podzielić na kilka kategorii ze względu na technologię wykonywanych przez nie pomiarów.

Higrometry włosowe

Najstarszy rodzaj higrometru, którego konstrukcja liczy sobie setki lat. Jak sama nazwa wskazuje, narzędziem pomiarowym w jego przypadku jest naprężony włos (tradycyjnie koński lub ludzki, ale obecnie zastąpione są one zazwyczaj nićmi syntetycznymi), który pod wpływem wilgoci kurczy się w minimalny sposób zmieniając swą długość.

Urządzenia te nie należą do najdokładniejszych, ale ich zaletą jest bardzo niska cena, uniezależnienie od źródeł zasilania oraz brak podatnych na uszkodzenia skomplikowanych elementów mechanicznych.

Higrometry bimetaliczne

Higrometry pokojowe tego typu działają na podobnej zasadzie co włosowe. Nić zastąpiona jest jednak paskiem metalu, który również zmienia długość w zależności od wilgotności powietrza otoczenia.

Urządzenia te są bardzo tanie i posiadają praktycznie te same zalety co ich włosowy odpowiednik. Ich dodatkowym plusem są jednak nieco dokładniejsze wyniki pomiarów.

Higrometry elektroniczne

Najbardziej dokładany rodzaj higrometru pokojowego, który poza podstawową wartością wilgotności powietrza, może zbierać także inne dodatkowe dane. Urządzenia tej klasy wykorzystują do pomiarów różnego rodzaju czujniki elektroniczne.

Wiele sprzedawanych modeli posiada specjalne atesty, które sprawiają, że nadają się one do zastosowań profesjonalnych. Sprzężone z systemem wentylacji lub nawadniania mogą sterować różnymi urządzeniami np. w szklarniach lub magazynach.

Te cecha sprawia, że mogą przydać się także w domu, np. przy instalacji ogrzewania. Wadą tych wilgotnościomierzy jest oczywiście wyższa cena oraz ich uzależnienie od energii elektrycznej, które sprawia, że wymagają stałego podłączenia do sieci lub instalacji baterii.

Tańsze i mniej skomplikowane wersje higrometrów elektronicznych mogą być równie dobrym rozwiązaniem dla zwykłego mieszkania co modele włosowe, zwłaszcza gdy posiadają one przydatne funkcje termometru i barometru.

Dodajmy, że opisane powyżej urządzenia występują zarówno w niewielkich wersjach przenośnych, a także przeznaczonych do zamontowania na stałe w konkretnym miejscu, np. w piwnicy. Druga opcja jest optymalna w przypadku wilgotnościomierzy elektronicznych.

Higrometr pokojowy: jak odczytywać wskazania?

Wiesz już, co to jest i do czego służy higrometr pokojowy. jak jednak poprawnie odczytywać jego wyniki? Analogowe higrometry podają zazwyczaj tylko podstawową wartość wilgotności powietrza (wilgotność względna). Modele elektroniczne biorą pod uwagę także inne kategorie pomiarów. Każda z nich opisana jest unikalnym skrótem literowym:

Wilgotność względna

Najpopularniejsza kategoria pomiarów wilgotności, która podawana jest np. w prognozach pogody. Określa ona poziom zawartości pary wodnej w powietrzu w stosunku do jego maksymalnej wartości, który wyrażany jest w procentach. Parametr korzysta ze skrótu literowego „RH”.

Wilgotność bezwzględna

Określa poziom wilgotności jednego metra sześciennego powietrza, który wyrażony jest w gramach. Parametr korzysta ze skrótu literowego „dv”.

Wilgotność właściwa

Określa zawartość pary wodnej w jednym kilogramie powietrza. Parametr korzysta ze skrótu literowego „r”.

Temperatura punktu rosy

Pomiarów tej wartości może dokonywać jedynie higrometr sprzężony z barometrem i termometrem. Parametr, który oznaczony jest skrótem literowym „Td”, podawany jest w stopniach Celsjusza i określa minimalną temperaturę skraplania się pary wodnej w powietrzu, przy aktualnie panującym ciśnieniu atmosferycznym oraz wilgotności.

Autor: Michał Kułakowski