Data publikacji:

Jak ochłodzić pokój? Sprawdzone sposoby

Tropikalne upały na dobre zagościły w naszym kraju. Coraz więcej osób każdego lata zmaga się z tym, jak poradzić sobie z wysokimi temperaturami w mieszkaniu. Na szczęście istnieją rozwiązania tego problemu. Jak ochłodzić pokój? Sprawdź nasze skuteczne sposoby!

jak ochłodzić pokój

Jak ochłodzić pokój w upalne dni?

Ostatnie lata obfitują w coraz więcej upalnych dni. Skwar mocno daje nam się we znaki, przez co trudno jest na czymkolwiek się skupić, odpoczywać czy nawet spać. Domy nagrzewają się w ciągu dnia tak bardzo, że w nocy nie mają czasu dobrze się schłodzić. Mało które mieszkanie w naszym kraju ma zainstalowaną klimatyzację, dlatego też wiele osób szuka skutecznych sposobów na to, jak ochłodzić pokój.

Domowe sposoby na ochłodzenie pokoju są w stanie przynieść ulgę w gorące letnie dni. Do wielu z nich nie potrzeba żadnych specjalistycznych urządzeń. Wystarczy kilka rzeczy, które każdy ma w swoim domu oraz znajomość paru ważnych zasad. Poniżej przedstawiamy skuteczne sposoby na ochłodzenie pokoju w upalne dni.

Jak ochłodzić pokój wiatrakiem?

Najlepszym, stosunkowo tanim sposobem na to, jak ochłodzić pokój w upalne dni, jest kupno wiatraka. Domowy wentylator można kupić już za niewielkie pieniądze, a z pewnością przyniesie ci ulgę, gdy w mieszkaniu zrobi się gorąco.

Jak ochłodzić pokój wentylatorem? Wybierz urządzenie, które jest wyposażone w kilka trybów oraz funkcję obracania się wiatraka. Dzięki temu chłodne powietrze będzie docierać do wszystkich części pokoju. Pomocny w wyborze będzie także ranking wentylatorów pokojowych.

Jak ochłodzić pokój domowymi sposobami? Wietrz nocą i wczesnym rankiem

Wietrzenie pokoju jest niezbędne zwłaszcza w letnie dni. Bez świeżego powietrza trudno jest funkcjonować. Jednak latem w ciągu dnia powietrze na zewnątrz jest często tak samo lub nawet bardziej gorące niż w domu. Co w takim razie zrobić? Najlepszym sposobem na to, jak ochłodzić pokój latem, a dodatkowo wpuścić do wnętrza świeże powietrze, jest wietrzenie nocą lub wczesnym rankiem.

Otwieraj okna bardzo późnym wieczorem, wtedy gdy temperatura powietrza na zewnątrz już spadnie. Możesz także wietrzyć o świcie. To zdecydowanie lepsza opcja niż otwieranie okna w ciągu dnia.

Jak ochłodzić pokój w upalne dni? Zasłaniaj okna

Kolejnym prostym sposobem na to, jak ochłodzić pokój w lato, jest zasłanianie okien w ciągu dnia. Wtedy cały czas w mieszkaniu będzie panował przyjemny półcień. Najlepszą opcją są białe zasłony, które dodatkowo odbijają promienie słoneczne. Postaw na takie wykonane z jasnego, kryjącego materiału. Podobną funkcję będą pełnić żaluzje lub rolety.

Niestety gdy zasłonisz okna, w pokoju będzie znacznie ciemniej. Sposób ten jednak jest skuteczny i nie wymaga żadnych nakładów finansowych, może więc warto spróbować?

Rośliny skutecznym sposobem na ochłodzenie pokoju

Jak ochłodzić pokój bez klimatyzacji? Jeśli mieszkasz w domku, to naturalnym, skutecznym sposobem będzie posadzenie roślin na ścianie budynku. Bluszcz lub inne pnącza stworzą naturalną warstwę izolującą przed ciepłem. Możesz także posadzić koło okien wysokie krzewy lub drzewka.

Nie wierzysz, że ten sposób może działać? Wybierz się w upalny dzień do lasu. Zobaczysz, że będzie tam znacznie chłodniej niż w mieście!

Jak ochłodzić pokój latem? Powieś mokre ręczniki

W upalne dni powietrze jest nie tylko gorące, lecz także często bardzo suche. Powoduje to dodatkowe problemy z oddychaniem. Prostym sposobem na pozbycie się tego kłopotu jest rozwieszanie w pomieszczeniu mokrych ręczników. Nawilżą one powietrze, a dodatkowo ulatniająca się z nich chłodna para nieco ochłodzi pokój.

Jak ochłodzić pokój niemowlaka i dziecka?

Wysokie temperatury w mieszkaniu dokuczają nie tylko dorosłym, lecz także maluchom. Zastanawiasz się, jak ochłodzić pokój niemowlaka lub małego dziecka w upał? Przede wszystkim pamiętaj o umiarze. Zbyt niskie temperatury lub intensywny wiatr z wentylatora mogłyby zaszkodzić dziecku.

Do bezpiecznych metod należą z pewnością wietrzenie pokoju nocą oraz zasłanianie okien w ciągu dnia. Możesz także wywiesić w pomieszczeniu kilka mokrych ręczników, które dodatkowo nawilżą powietrze. Dzięki temu niemowlakowi będzie się znacznie lepiej oddychało.

Wyłącz niepotrzebne urządzenia

Choć może się to wydawać oczywiste, warto dodać, że w upalne dni lepiej wystrzegać się włączania piekarnika czy przyrządzania rosołu lub innych potraw wymagających długiego gotowania. Staraj się ograniczyć do minimum użytkowanie urządzeń elektronicznych – wszystkie przecież emitują ciepło. Wyłącz komputer, gdy go nie używasz, zrezygnuj również z prasowania czy suszenia włosów. W gorący dzień wyschną w kilka chwil.

Jak ochłodzić pokój latem? Nawilżacz powietrza

Jeśli w upalne dni w twoim mieszkaniu robi się wyjątkowo sucho, pomóc może profesjonalny nawilżacz powietrza dla dzieci i dorosłych. Urządzenie mierzy wilgotność powietrza w pomieszczeniu i dostosowuje do tego swoje działanie.

Z pewnością jednak zrezygnuj z kupna oczyszczacza parowego, który emituje gorącą parę. Postaw na nawilżacz, który wydziela przyjemną, chłodną mgiełkę.

Jak ochłodzić pokój? Zainstaluj klimatyzację

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie przyniesie ci ulgi, pozostaje ci tylko jedno – rozważyć zainstalowanie klimatyzacji w domu. Jako że ostatnio coraz częściej w naszym kraju zdarzają się bardzo upalne lata, pomysł ten jest jak najbardziej uzasadniony.

Możesz zainstalować klimatyzację w całym mieszkaniu lub tylko w jednym pokoju – np. w tym, w którym domownicy spędzają najwięcej czasu w ciągu dnia. Choć urządzenie to ma swoje wady, z pewnością przyniesie ci ogromną ulgę w upalne dni.

Autorka: Olga Wacholc