Data publikacji:

Jak podłączyć laptop do telewizora? 

Podłączenie laptopa do telewizora umożliwi odtwarzanie ulubionych filmów, a także innych materiałów multimedialnych. Podpowiadamy, jak w łatwy sposób podłączyć przenośny komputer do praktycznie każdego telewizora! Sprawdź, jak wygląda podłączenie laptopa bezprzewodowo i za pomocą kabla HDMI.
jak podłączyć laptopa do telewizora

Kiedy warto podłączyć laptop do telewizora? 

Głównym powodem, dla którego użytkownicy podłączają swój laptop do telewizora, jest chęć odtwarzania filmów znajdujących się na dysku twardym. Materiały w rozdzielczości 4K ważą sporo, dlatego przesłanie ich na pendrive’a lub zewnętrzny dysk może zająć trochę czasu. Laptop sparowany z telewizorem będzie działał po dosłownie kilkudziesięciu sekundach. Niektórzy telewizor wykorzystują jako rozszerzenie przestrzeni roboczej, co ułatwia odtwarzanie prezentacji czy pracę w biurze.

Podłączenie laptopa do telewizora z wykorzystaniem przewodu HDMI 

To najprostszy i jednocześnie najefektywniejszy sposób podłączenia laptopa do telewizora. Złącze HDMI znajdziemy praktycznie w każdym telewizorze. Komputery przenośne nie zawsze są wyposażone w taki port, ale można sobie z tym poradzić poprzez zakupienie odpowiedniej przejściówki. Oczywiście do podłączenia laptopa do telewizora niezbędny będzie odpowiednie rodzaje kabli HDMI. Po umieszczeniu obu końcówek w odpowiednich złączach należy przełączyć telewizor na kanał HDMI.
Jeśli masz kilka portów, to zwróć uwagę na numerację kanałów. Laptop powinien automatycznie wykryć telewizor. W ustawieniach możesz wybrać, czy chcesz klonować ekran, czyli wyświetlać dokładnie to samo, co znajduje się na wyświetlaczu. Druga opcja pozwala na stworzenie dwóch niezależnych pulpitów. Na laptopie możesz mieć otwarte wybrane aplikacje, natomiast na telewizorze będzie uruchomiony film. To wygodne rozwiązanie, jeśli chcesz nadal korzystać z urządzenia.

Podłączamy laptop do telewizora bezprzewodowo! 

Przewody HDMI mają ograniczoną długość, dlatego nie zawsze podłączenie laptopa do telewizora może być komfortowe. Efektywnym i równie dobrym rozwiązaniem jest połączenie bezprzewodowe. Większość telewizorów Smart TV ma wbudowany moduł Wi-Fi, co pozwala na łatwą konfigurację. Wielu producentów stosuje swoje unikalne rozwiązania, takie jak AirPlay, Miracast czy Wi-Fi Direct. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem parowania zalogować oba urządzenia do tej samej sieci Wi-Fi. 
W większości modeli wystarczy przejść do ustawień sieci telewizora i z listy wybrać kompatybilne urządzenia. Zdarza się, że na laptopie wyświetli się kod, który będzie trzeba wpisać na ekranie aplikacji telewizora. Po chwili użytkownik powinien mieć możliwość odtwarzania multimediów na dużym ekranie.

Co zrobić, gdy telewizor nie ma Smart TV? 

Wielu użytkowników nadal korzysta z telewizorów, które nie mają systemu Smart TV. To jednak nie powinno stanowić przeszkody przed podłączeniem laptopa. Jeśli dany model nie ma złącza HDMI, to możesz zakupić przejściówkę ze złącza VGA właśnie na HDMI. Jeśli chcesz mieć możliwość bezprzewodowego połączenia, to warto zainteresować się przystawką telewizyjną, taką jak Chromecast czy Apple TV. W takich urządzeniach istnieje możliwość klonowania ekranu. 

O czym warto pamiętać przy podłączaniu laptopa do telewizora? 

Przy podłączaniu bezprzewodowym pamiętaj, aby prędkość łącza internetowego była wystarczająco wysoka. W innym przypadku możesz mieć problemy z płynnym oglądaniem filmów. Jeśli masz problem z połączeniem, to spróbuj zajrzeć do instrukcji obsługi, gdzie powinny być informacje, które pomogą w podłączeniu laptopa do telewizora. Każdy model jest inny, dlatego w niektórych sytuacjach warto skontaktować się z producentem.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.