Data modyfikacji:

Jak podłączyć wzmacniacz samochodowy?

Dźwięk, jaki wydaje z siebie radio samochodowe, niejednokrotnie bardzo mocno odbiega od naszych oczekiwań, sprawiając tym samym dyskomfort i rozczarowanie. O ile producenci nowych samochodów stawiają coraz częściej na markowe nagłośnienie, które nie odbiega od profesjonalnych systemów, o tyle starsze auta bardzo często mają z tym problem. Rozwiązaniem tej sytuacji jest podłączenie nowych głośników i wzmacniacza. Podpowiadamy, jak podłączyć wzmacniacz samochodowy.

wzmacniacz

Po co wzmacniacz samochodowy w aucie?

Wydawać by się mogło, że montaż lepszej jakości głośników zamiast tych fabrycznych to dobre rozwiązanie, które skutecznie poprawi jakość dźwięku. Niestety jednak same głośniki nie wystarczą, by zagwarantować odpowiednią jakość i moc dźwięku. Różnice, jakie powoduje to urządzenie, są na tyle odczuwalne, że nawet niedoświadczony słuchacz zauważy znaczącą różnicę. Montaż wzmacniacza jest również niezbędny, jeśli chcemy wyposażyć nasz zestaw samochodowy w głośniki niskotonowe.

Jak podłączyć wzmacniacz samochodowy? Przygotowanie do montażu

Najważniejszą kwestią, jaką należy rozważyć jeszcze przed rozpoczęciem montażu, jest przygotowanie odpowiedniego miejsca na to nie małe urządzenie. Kluczowe jest, by nie było ono pozbawione swobodnego przepływu powietrza, który zapewni niezbędną wentylację. Dlatego też najpopularniejszym umiejscowieniem jest bagażnik lub przestrzenie pod fotelem.

Niestety, montując urządzenie w bagażniku, tracimy część miejsca do transportu i musimy przeciągać niezbędne okablowanie przez całą długość samochodu. Montując wzmacniacz natomiast pod fotelem, jest on narażony na uszkodzenie i nie mamy możliwości pełnej regulacji samego fotela. To, którą opcję wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od nas, jednakże determinuje to sam montaż, o którym w dalszej części artykułu.

Podłączenie wzmacniacza samochodowego krok po kroku

Jak podłączyć wzmacniacz samochodowy? Postaram się przeprowadzić was przez proces montażu, tłumacząc kroki bardzo przejrzyście i dokładnie, by każdy mógł podłączyć swój wzmacniacz w swoim garażu bez obaw o bezpieczeństwo.

Przed rozpoczęciem samych prac należy odłączyć akumulator od samochodu, ponieważ będziemy pracować z okablowaniem i elektroniką, a nikt nie chciałby zostać porażony lub doprowadzić do uszkodzenia któregokolwiek z obwodów.

Po przytwierdzeniu wzmacniacza do podłoża należy odpowiednio go uziemić. W tym celu kabel podpinamy jednym końcem do gniazda we wzmacniaczu, drugim natomiast do metalowej i oczyszczonej części podłoża. Dzięki temu zabezpieczymy auto przed potencjalnym spięciem. Należy przy tym pamiętać, że odległość pomiędzy wzmacniaczem a punktem uziemienia nie może przekraczać 1 m.

Po podłączeniu uziemienia przychodzi pora na podłączenie zasilania bezpośrednio z akumulatora. Nie można zapomnieć przy tym, że konieczne jest zastosowanie bezpiecznika pomiędzy akumulatorem a wzmacniaczem. Zabezpiecza to elektronikę przed uszkodzeniem. Warto robić to wszystko ostrożnie, ponieważ nie trudno tutaj o przerwanie kabla, co stanowi duży problem.

Po podłączeniu zasilania jedyne, co zostaje, to podłączyć kable z radiem i głośnikami. Odbywa się to przy użyciu zwykłych wtyków typu czincz. Tak zbudowany zestaw idealni sprawdzi się w każdym aucie i nada dźwiękom nową jakość.

Jeśli jednak nie czujemy się na siłach do podjęcia takich przeróbek w aucie, możemy skorzystać również z pomocy specjalistów, którzy za odpowiednią opłatą wykonają całe okablowanie i niezbędne podłączenia.

Autor: Jakub Grzelak