Data publikacji:

Jak połączyć laptop z TV przez Wi-Fi?

Telewizory w naszych domach już dawno przestały być prostymi odbiornikami sygnału wysyłanego przez antenę. Urządzenia te stały się bowiem multimedialnymi kombajnami, które bez problemu łączą się z internetem, potrafią korzystać z dedykowanych im aplikacji oraz komunikować się bezprzewodowo jednocześnie z wieloma urządzeniami naraz. Radzimy, w jaki sposób wykorzystać te funkcje i połączyć laptop z TV przez Wi-Fi.
Jak połączyć laptop z TV przez Wi-Fi

Po co łączyć laptop z telewizorem?

Laptopy łączymy z telewizorem zazwyczaj w jednym celu, po to, by wykorzystać kilkudziesięciocalowy panel TV jako drugi ekran komputera. W ten sposób możemy spokojnie obejrzeć zapisane na dysku klipy wideo, zdjęcia, a nawet odtworzyć muzykę. Opcja ta przydaje się również do otwierania stron internetowych i serwisów społecznościowych, bez potrzeby uruchamiania niezbyt stabilnych przeglądarek zainstalowanych w telewizorach. Zdarza się też, że wiele osób pracuje przy dużym ekranie, np. z programami graficznymi, albo w ramach rozrywki uruchamia ulubione gry. Jak podłączyć telewizor do komputera lub laptopa?

Jak podłączamy laptop z telewizorem przez sieć Wi-Fi?

Połączenie z telewizorem za pośrednictwem sieci Wi-Fi uwalnia nas od obowiązku podpinania do telewizora kabli. Dzięki temu z laptopem możemy wygodnie rozłożyć się na sofie, a nawet odłożyć komputer na boki i korzystając z bezprzewodowej myszki i klawiatury spokojnie korzystać z zasobów naszego urządzenia.

To, czy połączymy przenośny komputer z telewizorem za pośrednictwem sieci Wi-Fi, zależy przede wszystkim od tego, czy oba urządzenia wspierają taką funkcję. Na szczęście większość nawet kilkuletnich laptopów bez problemu poradzi sobie z wyzwaniem, podobnie sprawa wygląda w przypadku telewizorów. Aby jednak się upewnić, czy smart TV jest kompatybilny, w instrukcji, specyfikacji technicznej lub na pudle szukamy ikonki z napisem Wi-Fi Direct lub Miracast.

Co ciekawe, jeżeli oba urządzenia wykorzystują technologię Wi-Fi Direct, nie trzeba ich jednak równocześnie komunikować z tym samym routerem, dzięki temu nie obciążamy domowej sieci Wi-Fi, a tym samym nie spowalniamy transferu danych w jej zakresie. Standard działa więc w podobny sposób, jak Bluetooth, z tym że charakteryzuje się on większą siłą i zasięgiem do nawet 100 metrów pomiędzy dwoma sprzętami.

Na początku włączamy oba urządzenia. W menu telewizora wybieramy opcję Wi-Fi Direct/Miracast (szczegóły znajdziemy w instrukcji posiadanego modelu). Na komputerze wchodzimy w panel ustawień systemowych, wybieramy zakładkę urządzenia, a potem opcję „Dodaj urządzenie Bluetooth lub inne”. Kolejnym krokiem jest wybranie pozycji „Ekran bezprzewodowy lub stacja dokująca”. W tej chwili laptop zacznie automatycznie wyszukiwać znajdujący się w pobliżu telewizor. Gdy na wyświetlonej liście pojawi się model telewizora, wystarczy nawiązać z nim połączenie. Aby sfinalizować połączenie, będziemy poproszeni o wpisanie numeru PIN.

W opcjach Wi-Fi Direct na laptopie użytkownik może samodzielnie zdecydować, czy rzuca na duży ekran cały pulpit wraz z zawartością, czy też tylko pojedyncze okno z aplikacją lub eksploatatorem plików.

Inne metody łączenia TV z laptopem

Poza bezprzewodowym łączeniem laptopa z telewizorem istnieją także inne metody, które wymagać będą od nas użycia różnego rodzaju kabli. Sprawdzą się, gdy korzystamy ze starszego laptopa lub telewizora pozbawionego pełnej gamy funkcji smart. Przyjrzymy się zatem naszym możliwościom.

Łącznie laptopa z TV za pośrednictwem kabli HDMI lub DisplayPort

HDMI to powszechnie używamy standard przesyłu cyfrowego obrazu oraz dźwięku. Wszystkie telewizory posiadają co najmniej kilka wejść tego typu. Znajdziemy je też w wielu laptopach. Aby wyświetlić obraz na ekranie, wystarczy tylko połączyć oba urządzenia odpowiednio długim kablem. Komputer automatycznie wykryje nowy wyświetlacza, który może również pełnić funkcję drugiego monitora. Złącza DisplayPort mają bardzo zbliżone właściwości do HDMI i różnią się od nich innymi wtyczkami. Jeżeli w telewizorze nie ma odpowiedniego wejścia, w sklepach znajdziemy odpowiednie przejściówki.

Łączenie laptopa z TV za pośrednictwem kabli DVI

Kable DVI to starszy standard przesyłu cyfrowego sygnału wideo. Wciąż montuje się je nawet w nowych telewizorach, ale znajdziemy je coraz rzadziej w laptopach. Kable DVI są w pełni kompatybilne ze standardem HDMI i można podpiąć je do tego portu, korzystając z odpowiedniej przejściówki. Wadą przewodów DVI jest to, że nie transmitują dźwięku oraz nie obsługują wysokich rozdzielczości ekranu. Maksymalnie jest to 2560 na 1600 punktów, przy odświeżaniu ekranu na poziomie 60 Hz.

Łączenie laptopa z TV za pośrednictwem portu USB-C

Laptopy wyposażone w złącze USB-C połączymy z telewizorem, korzystając z przejściówki na HDMI. Ze względu na kompaktowe rozmiary i uniwersalność, porty USB-C są często montowane w komputerach przenośnych zamiast wyjść HDMI, zazwyczaj dotyczy do najbardziej smukłych ultrabooków oraz nowoczesnych hybryd tablet-laptop, takich jak niektóre modele komputerów z linii Microsoft Surface.
Zdjęcie: Envato Elements