Połączenie z telewizorem za pośrednictwem sieci Wi-Fi uwalnia nas od obowiązku podpinania do telewizora kabli. Dzięki temu z laptopem możemy wygodnie rozłożyć się na sofie, a nawet odłożyć komputer na boki i korzystając z bezprzewodowej myszki i klawiatury spokojnie korzystać z zasobów naszego urządzenia.
To, czy połączymy przenośny komputer z telewizorem za pośrednictwem sieci Wi-Fi, zależy przede wszystkim od tego, czy oba urządzenia wspierają taką funkcję. Na szczęście większość nawet kilkuletnich laptopów bez problemu poradzi sobie z wyzwaniem, podobnie sprawa wygląda w przypadku telewizorów. Aby jednak się upewnić, czy smart TV jest kompatybilny, w instrukcji, specyfikacji technicznej lub na pudle szukamy ikonki z napisem Wi-Fi Direct lub Miracast.
Co ciekawe, jeżeli oba urządzenia wykorzystują technologię Wi-Fi Direct, nie trzeba ich jednak równocześnie komunikować z tym samym routerem, dzięki temu nie obciążamy domowej sieci Wi-Fi, a tym samym nie spowalniamy transferu danych w jej zakresie. Standard działa więc w podobny sposób, jak Bluetooth, z tym że charakteryzuje się on większą siłą i zasięgiem do nawet 100 metrów pomiędzy dwoma sprzętami.
Na początku włączamy oba urządzenia. W menu telewizora wybieramy opcję Wi-Fi Direct/Miracast (szczegóły znajdziemy w instrukcji posiadanego modelu). Na komputerze wchodzimy w panel ustawień systemowych, wybieramy zakładkę urządzenia, a potem opcję „Dodaj urządzenie Bluetooth lub inne”. Kolejnym krokiem jest wybranie pozycji „Ekran bezprzewodowy lub stacja dokująca”. W tej chwili laptop zacznie automatycznie wyszukiwać znajdujący się w pobliżu telewizor. Gdy na wyświetlonej liście pojawi się model telewizora, wystarczy nawiązać z nim połączenie. Aby sfinalizować połączenie, będziemy poproszeni o wpisanie numeru PIN.
W opcjach Wi-Fi Direct na laptopie użytkownik może samodzielnie zdecydować, czy rzuca na duży ekran cały pulpit wraz z zawartością, czy też tylko pojedyncze okno z aplikacją lub eksploatatorem plików.