Data publikacji:

Jak poprawić jakość zdjęcia?

Obecnie nawet najtańsze telefony wyposażone są w aparaty cyfrowe, których kilka lat temu nie znaleźlibyśmy nawet w najdroższych flagowych urządzeniach. Rzadkością przestały być także modele z dwoma, trzema, a nawet czterema obiektywami, z których każdy spełnia inną funkcję, odpowiadając np. za szerokokątne ujęcia. Dzięki miniaturyzacji możemy nawet skorzystać z optycznego zoomu i opcji wykonywania fotografii przy niewielkiej ilości światła. Wielu z nas nadal ma jednak problemy podczas uwieczniania ciekawych momentów i miejsc, ponieważ otrzymany obraz nie spełnia naszych wyobrażeń i oczekiwań. Jak zatem poprawić jakość zdjęcia na telefonie?
jak poprawić jakość zdjęcia

Jak poprawić jakość zdjęcia? Poradnik – balans bieli

Fotografia to światło. Dlatego niezwykle ważne jest oświetlenie. Magiczna złota godzina, niebieska godzina, światła nocnego miasta, żarówka jarzeniowa w hali sportowej, kolorowe reflektory na koncercie. Każdy plan zdjęciowy jest inaczej oświetloną. Ma inną temperaturę barwową.
A że aparat fotograficzny rejestruje światło inaczej niż ludzkie oko, to pewnie niejednokrotnie dziwisz się, czemu kolory na zdjęciu kompletnie odbiegają temu, co widziałeś na własne oczy. Twarze są jakby błękitne, biała sukienka jest żółta, a przyjemnie zielona wiosenna trawa „wali” w oczy jaskrawością.
Co jest tego przyczyną? Właśnie to, że aparat „widzi” inaczej niż ty. Dlatego szalenie ważne jest ustawienie balansu bieli w aparacie fotograficznym przed wykonaniem zdjęcia. Poszukaj opcji balans bieli (oznaczony z języka angielskiego jako „WB”, „white balance”) w menu swojego sprzętu. Możesz też zajrzeć do instrukcji obsługi, by zapoznać się bliżej z tematyką. Ale w balansie bieli pozytywne jest to, że jeśli nie dopasujesz go poprawnie podczas pstrykania foty, to łatwo możesz zmienić te ustawienia jednym suwakiem w programach do obróbki zdjęć. Pamiętaj o tej zasadzie bez względu na to, jak dobry aparat fotograficzny wybierzesz.

Jak poprawić ostrość zdjęcia?

I z tym jest tak samo jak z balansem bieli. W zasadzie tak jest z każdym jednym parametrem – idealny układ jest taki, gdy zrobisz najlepsze możliwe zdjęcie wyjściowe. Jeśli jednak coś ci się omsknie, wchodzisz w dowolny program do poprawy jakości zdjęć (Photoshop, Lightroom, aplikacje na telefon) i delikatnie regulujesz suwakiem ostrości, aż do osiągnięcia oczekiwanych efektów.
Pamiętaj – zawsze lepiej wykonać kilka małych kroków celem wyostrzenia fotki niż jeden duży. Choć jeśli zrobisz to z rozmachem (nieprzemyślanym albo niezamierzonym), to pamiętaj, że wszystkie ustawienia da się cofnąć, dopóki ich nie zapiszesz (a w profesjonalnych programach do obróbki zdjęciowej cofasz każdy krok, który ci się nie podoba, wracając do zdjęcia wyjściowego).

Jak poprawić zdjęcie słabej jakości?

Wspomniane wyżej programy oraz (darmowe) aplikacje na smartfony służą pomocą. Jasne – przyjęte są pewne kanony postępowania, np. zasada trójpodziału, dobranie odpowiedniej perspektywy, kontrastu, nasycenia, jasności, balans bieli – są one po to, by się na nich wzorować – ale to ty, jako fotograf, jesteś oceniającym efekt finalny. Mamy dla ciebie kilka rad:
 • Często jest tak, że aby poprawić jakość zdjęcia, wystarczy nieco zmienić kadr i rozmiar. Fotkę przytniesz w każdym najprostszym programie do edycji zdjęć. Dokonując tych małych kroków, możesz przyczynić się do wywindowania obrazka na zupełnie inny poziom, np. poprzez wstawienie kluczowego przedmiotu lub osoby w tak zwany mocny punkt.
 • Manipulacja kolorami i krzywą histogramu – to wymaga nieco większej wprawy i jeśli zależy ci na porządnie wykonanej pracy, koniecznie wykonaj obróbkę na komputerze (a nie na telefonie). Wiele aparatów wyświetla histogram na ekranie wyświetlacza. Przyjrzyj się ustawieniom swojego sprzętu. Czasem niewielkie zmiany w kolorystyce, których dokonasz właśnie na postawie analizy histogramu, dadzą zdjęciu nowe oblicze.
 • Nawet niewielkie drganie będzie w stanie całkowicie zepsuć efekt – zwłaszcza gdy fotografujesz osoby w ruchu (w tym małe dzieci) oraz cykasz foty o zachodzie słońca albo po prostu wtedy, kiedy światła jest mało. Co robić? Jak poprawić jakość zdjęcia? Pomoże ci w tym statyw. Nawet najprostsze akcesoria fotograficzne już na etapie robienia zdjęcia wspierają w tym, jak polepszyć jakość zdjęcia. 
 • Poprawianie jakości zdjęcia zrobionego smartfonem

  Jak już zaznaczyliśmy, pod względem możliwości technicznych aparaty fotograficzne w telefonach zbliżają się do granic swoich fizycznych możliwości, pod względem otrzymywanej rozdzielczości obrazu, a także głębi kolorów i czułości na światło. O ile bardzo często zwalamy winę za złą fotkę na nasz stary telefon, prawda jest jednak taka, że niezadowalające efekty są najczęściej wynikiem braku wiedzy i doświadczenia. Przy odrobinie wprawy nawet dość tanim smartfonem wykonamy naprawdę dobre ujęcia. Warto więc zastosować się do kilku przytoczonych poniżej wskazówek.
  Co jednak jeśli mimo telefonu z dobrym aparatem wykonaliśmy słabe zdjęcie? Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z dedykowanych aplikacji. Dzięki nim poprawisz zdjęcie albo zmodyfikujesz je według swojego uznania. Wśród opcji znajdują się: obracanie obrazu, poprawny balans bieli, zwiększenie nasycenia kolorów, dodanie mgiełki, wykadrowanie, przycięcie, dodanie światła albo cieni, zlikwidowanie wyprysków na twarzy.
  Te wszystkie opcje często są bezpłatne. Możesz też poprawić fotkę programami dostępnymi w przeglądarkach internetowych, czyli bez konieczności instalowania ich na komputerze czy smartfonie (jak poprawić jakość zdjęcia online). 

  Jak poprawić jakość zdjęcia JPEG?

  Co to jest JPEG (.jpg)? Jest to obecnie najbardziej rozpowszechniony format zapisu zdjęć w aparatach cyfrowych i smartfonach. Plik zajmuje mało miejsca (mały rozmiar pliku fotograficznego), a przekazuje wystarczająco dużą ilość niezbędnych informacji graficznych, ważnych dla odbioru obrazu.
  Jak poprawić jakość zdjęcia JPEG? Pliki JPEG tracą na jakości, kiedy są wielokrotnie modyfikowane i ponownie zapisywane. Jeśli przekonwertujesz JPEG do TIFF lub PSD, unikniesz utraty informacji. 

  Poprawianie jakości zdjęć – piksele 

  Jeśli zastanawiasz się, jak zwiększyć jakość zdjęcia, zadbaj o piksele. Częściowo można naprawić „rozpikselowane” zdjęcie i znajdziesz do tego odpowiednie programy do obróbki fotek. Dobre efekty daje aplikacja Remini – radzi sobie najlepiej ze zdjęciami twarzy. Nie osiągniesz efektu idealnego, ale sporo podratujesz słabe zdjęcie – na tyle, że przy wykonaniu innych zabiegów w programach do obróbki będzie można nawet wydrukować zdjęcie w całkiem dobrej jakości. 

  Poznaj podstawy dobrej fotografii

  Zasady wykonywania fotografii są uniwersalne, bez względu na wykorzystywane narzędzia. Jeżeli zależ ci na świetnych zdjęciach najpierw musisz wytrenować swoje oko, nie dokonasz jednak tego bez odrobiny specjalistycznej wiedzy. Warto więc poczytać o zasadach doboru tematu (brak odpowiednio punktu/obiektu centralnego w zdjęciu to jedne z podstawowych błędów), określania kompozycji obrazu i kadrowania.
  Nie zaszkodzi też zgłębić tajniki perspektywy, a także poznać najważniejsze terminy fotograficzne, takie jak np. „ogniskowa”. Informacje te przydadzą się nie tylko w trakcie wykonywania pejzaży, ale również podczas robieniu zwykłego selfie lub zdjęcia jedzenia w ulubionej restauracji.

  Jak polepszyć jakość zdjęcia? Nie bój się dodatkowych opcji konfiguracyjnych aparatu

  Znając podstawowe pojęcia fotografii cyfrowej nie musisz się już bać niewiele mówiących wcześniej opcji konfiguracyjnych aparatu. Będziesz mógł świadomie określić czułość matrycy tzw. ISO, uzyskując pożądany efekt.
  Dużym błędem wielu osób jest też zbyt krótka lub długa ekspozycja zdjęcia. Wykonując fotografie zazwyczaj polegamy bowiem na automatycznych (i nie zawsze idealnych) ustawieniach. Zmieniając je możemy w dużym stopniu polepszyć zdjęcie, pozbywając się problemów z jego kontrastem lub jasnością.

  Zadbaj o odpowiednie oświetlenie, czyli jak zwiększyć jakość zdjęcia

  Niewłaściwe oświetlenie jest w dużej mierze odpowiedzialne za nieudane fotografie. Jeżeli zastanawiasz się, jak polepszyć jakość zdjęcia, należy koniecznie skupić się na tym właśnie aspekcie. Poza wyjątkowymi sytuacjami wyłącz lampę błyskową, która wypiera obraz kolorów i zdecydowanie pogarsza jego jakość. Poszukując miejsca na zrobienie zdjęcia wybieraj tylko dobrze oświetlone pozycje.

  Zwróć uwagę na stabilność obrazu

  Jakość zdjęć poprawisz też dbając o stabilizację obrazu. Wybierz smartfon z dobrym systemem tego typu, który zapobiegnie niewyraźnym i zamazanym fotografiom. Można też zainwestować w statyw, gimballa lub dobrego selfie sticka.

  Proste polepszenie jakości zdjęcia. Skorzystaj z filtrów i zewnętrznych aplikacji do edycji grafiki

  Oprogramowanie telefonów wzbogacone jest o wiele filtrów, pozwalających dopasować fotografie do nastroju i uzyskać bardzo interesujące efekty. Poprawianie jakości zdjęcia można też kontynuować po zainstalowaniu płatnych lub darmowych aplikacji. W wyszukaniu najlepszych spośród tysięcy dostępnych programów pomogą na opinie ich użytkowników.
  Zdjęcie: Envato Elements