Data publikacji:

Jak poprawić jakość zdjęcia?

Obecnie nawet najtańsze telefony wyposażone są w aparaty cyfrowe, których kilka lat temu nie znaleźlibyśmy nawet w najdroższych flagowych urządzeniach. Rzadkością przestały być także modele z dwoma, trzema, a nawet czterema obiektywami, z których każdy spełnia inną funkcję, odpowiadając np. za szerokokątne ujęcia. Dzięki miniaturyzacji możemy nawet skorzystać z optycznego zoomu i opcji wykonywania fotografii przy niewielkiej ilości światła. Wielu z nas nadal ma jednak problemy podczas uwieczniania ciekawych momentów i miejsc, ponieważ otrzymany obraz nie spełnia naszych wyobrażeń i oczekiwań. Jak zatem poprawić jakość zdjęcia na telefonie?
jak poprawić jakość zdjęcia

Poprawianie jakości zdjęcia zrobionego smartfonem

Jak już zaznaczyliśmy, pod względem możliwości technicznych aparaty fotograficzne w telefonach zbliżają się do granic swoich fizycznych możliwości, pod względem otrzymywanej rozdzielczości obrazu, a także głębi kolorów i czułości na światło. O ile bardzo często zwalamy winę za złą fotkę na nasz stary telefon, prawda jest jednak taka, że niezadowalające efekty są najczęściej wynikiem braku wiedzy i doświadczenia. Przy odrobinie wprawy nawet dość tanim smartfonem wykonamy naprawdę dobre ujęcia. Warto więc zastosować się do kilku przytoczonych poniżej wskazówek.

Poznaj podstawy dobrej fotografii

Zasady wykonywania fotografii są uniwersalne, bez względu na wykorzystywane narzędzia. Jeżeli zależ ci na świetnych zdjęciach najpierw musisz wytrenować swoje oko, nie dokonasz jednak tego bez odrobiny specjalistycznej wiedzy. Warto więc poczytać o zasadach doboru tematu (brak odpowiednio punktu/obiektu centralnego w zdjęciu to jedne z podstawowych błędów), określania kompozycji obrazu i kadrowania. Nie zaszkodzi też zgłębić tajniki perspektywy, a także poznać najważniejsze terminy fotograficzne, takie jak np. „ogniskowa”. Informacje te przydadzą się nie tylko w trakcie wykonywania pejzaży, ale również podczas robieniu zwykłego selfie lub zdjęcia jedzenia w ulubionej restauracji.

Jak polepszyć jakość zdjęcia? Nie bój się dodatkowych opcji konfiguracyjnych aparatu

Znając podstawowe pojęcia fotografii cyfrowej nie musisz się już bać niewiele mówiących wcześniej opcji konfiguracyjnych aparatu. Będziesz mógł świadomie określić czułość matrycy tzw. ISO, uzyskując pożądany efekt. Dużym błędem wielu osób jest też zbyt krótka lub długa ekspozycja zdjęcia. Wykonując fotografie zazwyczaj polegamy bowiem na automatycznych (i nie zawsze idealnych) ustawieniach. Zmieniając je możemy w dużym stopniu polepszyć zdjęcie, pozbywając się problemów z jego kontrastem lub jasnością.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie, czyli jak zwiększyć jakość zdjęcia

Niewłaściwe oświetlenie jest w dużej mierze odpowiedzialne za nieudane fotografie. Jeżeli zastanawiasz się, jak polepszyć jakość zdjęcia, należy koniecznie skupić się na tym właśnie aspekcie. Poza wyjątkowymi sytuacjami wyłącz lampę błyskową, która wypiera obraz kolorów i zdecydowanie pogarsza jego jakość. Poszukując miejsca na zrobienie zdjęcia wybieraj tylko dobrze oświetlone pozycje.

Zwróć uwagę na stabilność obrazu

Jakość zdjęć poprawisz też dbając o stabilizację obrazu. Wybierz smartfon z dobrym systemem tego typu, który zapobiegnie niewyraźnym i zamazanym fotografiom. Można też zainwestować w statyw, gimballa lub dobrego selfie sticka.

Proste polepszenie jakości zdjęcia. Skorzystaj z filtrów i zewnętrznych aplikacji do edycji grafiki

Oprogramowanie telefonów wzbogacone jest o wiele filtrów, pozwalających dopasować fotografie do nastroju i uzyskać bardzo interesujące efekty. Poprawianie jakości zdjęcia można też kontynuować po zainstalowaniu płatnych lub darmowych aplikacji. W wyszukaniu najlepszych spośród tysięcy dostępnych programów pomogą na opinie ich użytkowników.
Zdjęcie: Envato Elements